REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusi v prednosti: Ameriška mornarica se je zaradi stroškov odpovedala ključni hipersonični raketi HALO

Rusi v prednosti: Ameriška mornarica se je zaradi stroškov odpovedala ključni hipersonični raketi HALOSlikarski prikaz leta rakete, kort jo vidi podjetje Locheed Martin. Vir: X, posnetek zaslona

Čeprav ameriški predsednik Donald Trump dviguje stroške za obrambo na rekordno raven, ZDA očitno zmanjkuje denarja za nekatera ključna orožja.

Na tem področju ZDA prehitevajo Rusija, Kitajska, Iran in celo Severna Koreja.

Vir: X, posnetek zaslona

V skladu z izjavo, ki jo je za Naval News podal predstavnik ameriške mornarice, seznanjen z zadevo, je bil namreč razvoj hipersonične rakete HALO (Hypersonic Air Launched Offensive), eden od visoko prednostnih programov ameriške mornarice v okviru programa »Offensive Anti-Surface Warfare Increment 2« (OASuW Inc 2) - odpovedan.

»Vojna mornarica je jeseni 2024 zaradi proračunskih omejitev, ki preprečujejo vzpostavitev novih zmogljivosti v načrtovanem časovnem načrtu dobave, preklicala razpis za projekt HALO (Hypersonic Air-Launched Offensive Anti-Surface Warfare) Engineering and Manufacturing Development (EMD),« so sporočili iz ameriške vojne mornarice.

Z ukinitvijo se v celoti zmanjšuje vrhunska zmogljivost ameriške mornarice za boj na površju, s čimer se ukinja ključna sestavina prihodnjega orožja, »primernega za letalonosilke, ki lahko z oddaljenih položajev cilja visoko vredne površinske objekte.« HALO je bil zasnovan za dopolnitev sedanjega seznama protipovršinskega orožja ameriške mornarice.

Vir: X, posnetek zaslona

Ameriška mornarica je menila, da je raketa HALO »kritično« sredstvo za obravnavo naprednih in novih groženj. Ameriška mornarica je želela, da se raketa HALO začne uporabljati v letu 2029 in najpozneje v letu 2031.

Čeprav ameriški predsednik Donald Trump dviguje stroške za obrambo na rekordno raven, ZDA očitno zmanjkuje denarja za nekatera ključna orožja. Na tem področju ZDA prehitevajo Rusija, Kitajska, Iran in celo Severna Koreja.

Tiskovni predstavnik ameriške mornarice je kot razlog za ukinitev navedel analizo stroškovnih trendov in splošne uspešnosti programa.

HALO naj bi bilo eksotično orožje, zato naj bi bila nabava tega sistema draga.

»Odločitev je bila sprejeta po tem, ko je mornarica opravila skrbno analizo, v kateri je preučila gibanje stroškov in uspešnost programov v industrijski bazi streliva v primerjavi s prednostnimi nalogami mornarice in obstoječimi fiskalnimi obveznostmi.«

Ostalo orožje s katerim razpolagata ameriška mornarica in druge mornarice zahodnih držav pa so precej zastarele.

Ob tem ZDA in druge zahodne države po navedbah strokovnjakov zveze NATO zaostajajo za Rusijo in Kitajsko najmanj osem let pri razvoju hipersoničnih raket in nič ne kaže, da bi se jim razvoj teh raket posrečil tudi v okviru drugih programov.

Zapis iz francoske obrambne spletne strani iz leta 2022, ko so še napovedovali razvoj te rakete. Vir: X, posnetek zaslona

Protiladijsko raketo AGM-1977 Harpoon, ki so jo začeli uporabljati leta 1984, so v več kot 7500 primerkih izdelali pri MacDonnel Douglas in nato v podjetju Boeing Defense, uporabljalo pa jo je več kot trideset mornaric in zračnih sil po vsem svetu.

Podobna ruska protiladijska in hiperzvočna raketa 3M22 Cirkon pa teh težav nima in se medtem že uporablja v okviru ruske mornarice, ki je zato v veliki prednosti.

Podobno znana je tudi francoska raketa Exocet, ki jo je zasnoval NordAviation/Aerospatiale in so začeli uporabljati že leta 1975.

Ti dve raketi pa nimata le podobnih zmogljivosti in profila letenja, skupno jima je tudi izredna življenjska doba, saj se tako ameriška kot francoska raketa še naprej proizvajata in izvažata skoraj 50 let po začetku uporabe.

Vendar sta obe podzvočni raketi medtem postali ranljivi za protiraketne rakete in elektronsko bojevanje.

Podobna ruska protiladijska in hiperzvočna raketa 3M22 Cirkon pa teh težav nima in se medtem že uporablja v okviru ruske mornarice, ki je zato v veliki prednosti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek