ponedeljek, 07. april 2025 leto 30 / št. 097
Združeno kraljestvo, policijska država: 12.000 Britancev na leto aretiranih zaradi objav na družbenih omrežjih

V Združenem kraljestvu je policija pridržala in zaslišala na tisoče ljudi zaradi spletnih objav, ki so veljale za »grozeče ali žaljive«, je poročal časnik The Times, ki se sklicuje na podatke o pridržanju.
Po podatkih, ki so bili objavljeni v petek, policisti letno izvedejo približno 12.000 aretacij na podlagi 127. člena zakona o komunikacijah iz leta 2003 in 1. člena zakona o škodljivih komunikacijah iz leta 1988.
Ta zakona kriminalizirata povzročanje stiske s pošiljanjem sporočil, ki so »hudo žaljiva,« ali z izmenjavo vsebine »nespodobne, obscene ali grozeče narave« prek elektronskih komunikacijskih omrežij.
Samo leta 2023 so policisti iz 37 policijskih enot izvedli 12.183 aretacij - približno 33 na dan.
It’s now been revealed that British police arrest an average of 30 people a day for “offensive online messages.”
— Nicholas Lissack (@NicholasLissack) April 5, 2025
This is Keir Starmer’s Britain—where free speech gets you a cell, and actual criminals get a free pass.
A shameless, two-tier justice system in full view. pic.twitter.com/BW1RyguCxx
Po navedbah časopisa Times je to 58-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2019, ko je bilo zabeleženih 7.734 aretacij.
Hkrati vladni podatki kažejo, da so se obsodbe in kazni zmanjšale za skoraj polovico. Čeprav so bili nekateri primeri rešeni z izvensodnimi poravnavami, je bil najpogosteje navedeni razlog »dokazne težave«, zlasti kadar so žrtve zavrnile nadaljevanje postopka.
Statistični podatki so sprožili ogorčenje javnosti, saj so skupine za državljanske svoboščine obtožile oblasti, da z uporabo »nejasnih« komunikacijskih zakonov pretirano nadzorujejo internet in spodkopavajo svobodo govora.
Exclusive: British police are making more than 30 arrests a day over offensive posts on social media and other platforms
— Charlie Parker (@charliehparker) April 4, 2025
Thousands of people are being detained and questioned for sending messages that cause “annoyance”, “inconvenience” or “anxiety”https://t.co/fFfBvIlFBX
Times je izpostavil primer Maxie Allen in Rosalind Levine, ki sta bila aretirana 29. januarja, potem ko sta v zasebni starševski skupini WhatsApp izrazila pomisleke glede postopka zaposlovanja v šoli njune hčerke.
Na njun dom je prišlo šest uniformiranih policistov, ki so ju pridržali pred njunim najmlajšim otrokom in odpeljali na policijsko postajo.
This is so disturbing. And its one of the many reasons I fear going back to the UK. Essentially. If you get annoyed at policy from people in authority. And you 'tweet' about it. In this case about their child's school. You can get arrested. I've been tweeting for three years my… https://t.co/lVhKs53hH0
— Johnny miller (@johnnyjmils) March 29, 2025
Par so zaslišali zaradi suma nadlegovanja, zlonamerne komunikacije in povzročanja nevšečnosti na šolskem zemljišču, potem ko je šola trdila, da sta »blatila« predsednika upravnega odbora. Vzeli so jima prstne odtise, ju preiskali in ju za osem ur zaprli v celico.

V resnici so se v skupini starši zgolj pogovarjali o usposobljenosti učiteljev in prosili vodstvo šole za pojasnilo glede zaposlitev.
Namesto odgovorov so dobili prijavo policiji.
More context on the news that UK police arrest 30 Brits a day for online messages:
— The Stark Naked Brief. (@StarkNakedBrief) April 5, 2025
The Times obtained the data by FOI-ing police forces about Section 127 of the Communications Act 2003 and Section 1 of the Malicious Communications Act 1988.
These laws criminalise “grossly… pic.twitter.com/RrUhypJWKH
»Težko se je bilo otresti občutka, da živim v policijski državi,« je za Daily Mail povedal Allen in dodal, da sporočila niso vsebovala »nobene žaljive besede ali grožnje«, ampak so bila preprosto »malo sarkastična«.
Znan je tudi primer vojaškega veterana v Aldershotu v Hampshiru v Angliji, ki je bil nadlegovan in aretiran zaradi domnevnega »povzročanja tesnobe«, potem ko je objavil spletni meme, ki prikazuje zastave ponosa v obliki svastike.
Po različnih poročilih je 51-letni Darren Brady ponovno objavil meme, ki ga je objavil 44-letni igralec in politični aktivist Laurence Fox:

Fox je trdil, da fotografija predstavlja njegovo mnenje, da je mesec ponosa LGBT »uveljavljen z občutkom zastrašujočega avtoritarizma«.
Njegov račun na X so pozneje zaklenili zaradi objave mema, je poročal Daily Mail.
Za podobne rešitve z nejasnimi opredelitvami pojmov se zavzema tudi slovensko kulturno ministrstvo z novim medijskim zakonom pod taktirko Aste Vrečko in vlada, ki je podprla direktivo DSA, ki vsebuije nejasne opredelitve dezinformacij.