REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Sanacija okolja v zgornji Mežiški dolini se nadaljuje

Sanacija s težkimi kovinami obremenjenega okolja v zgornji Mežiški dolini se v okviru 15-letnega vladnega sanacijskega programa nadaljuje tudi letos, ko je za to predvidenih 750.000 evrov. Glede na izpad sredstev v nekaterih minulih letih v zgornji Mežiški dolini pričakujejo, da bo država ta izpad nadomestila v prihodnjih letih.

Vladni sanacijski program za izboljšanje okolja se zaradi posledic 300-letnega izkopavanja svinčeve in cinkove rude v zgornji Mežiški dolini izvaja od leta 2008. Predviden je bil za 15 let ob znesku en milijon evrov letno do letos, ko je že v izhodišču bil predvideni znesek 750.000 evrov. A v minulih letih država ni vedno zagotovila predvidenega milijona evrov, zato na občinah Mežica in Črna na Koroškem pričakujejo, da bo izpad v prihodnjih letih nadomestila.

Od skupnega predvidenega zneska Občini Mežica letos pripada 230.000 evrov. Občina bo, podobno kot prejšnja leta, največ sredstev namenila za preplastitve javnih površin, to je skupno 195.000 evrov. Preostalo namenja za strojno mokro čiščenje prahu z javnih površin ter za zagotavljanje varovalne prehrane otrokom v vrtcu.

Na občini ocenjujejo, da je učinek ukrepov dober, res pa je, da program zaradi izpada dela sredstev časovno zaostaja za zastavljenimi cilji, pravi direktor mežiške občinske uprave Blaž Šaloven. Kot je še ocenil za STA, so ukrepi nedvomno potrebni in bodo še precej časa, saj meni, da bodo le tako lahko dosegli zastavljene cilje izboljšanja okolja.

Občina Črna na Koroškem letos razpolaga s 450.000 evri, od katerih večino namenja za preplastitve oz. asfaltiranje cest mimo hiš, saj je prav prašenje z makadamskih površin prepoznano kot vir za vnos svinca in drugih težkih kovin v telo. V Črni bodo sredstva namenili še za preplastitve drugih golih javnih površin, nadaljuje se mokro čiščenje, zagotavljanje varovalne prehrane v šoli in vrtcu, še naprej bodo vzdrževali varovalni vrt v Žerjavu in tam uredili tudi najbolj onesnažene površine, je STA pojasnila županja Občine Črna na Koroškem Romana Lesjak.

Aktivnosti v okviru sanacijskega programa izvaja tudi ravenska območna enota Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki bo sredstva namenila za informativne in motivacijske dejavnosti ter terensko spremljanje programa. "Še vedno je cilj tem boljše sodelovanje z vrtci in šolami ter informiranje družin z majhnimi otroki," je STA dejal Matej Ivartnik z ravenske enote NIJZ.

Skupaj s podjetjem Tab Mežica že pripravljajo informativno zloženko o preprečevanju prenosa onesnaženja iz delovnega v domače okolje in nadaljujejo z vsemi rednimi aktivnostmi, kot so delavnice in govorilne ure, informiranje splošne in strokovne javnosti, sodelovanje pri monitoringu okolja in podobno.

Monitoring vsebnosti svinca v krvi otrok bo izveden v rednem obsegu proti koncu pomladi, ko bodo na odvzem krvi povabili otroke iz občin Črna in Mežica, stare od 24 do 48 mesecev. Sredstva za monitoring krvi otrok sicer zagotavlja ministrstvo za zdravje.

Na območni enoti NIJZ potek programa in rezultate v celoti ocenjujejo zelo pozitivno. "Od začetka leta 2007 je bilo mnogo narejenega in tudi napredek je občuten. Seveda pa smo tekom programa naleteli tudi na nekatere negativne zadeve. Na prvem mestu predvsem promet z onesnaženim gradbenim materialom, ki vsebuje visoke koncentracije svinca in kadmija, pa tudi neuspešnost širitve izvajanja ukrepov na zasebne površine," je izpostavil Ivartnik.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek