REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zelenski udriha po Trumpu: Ni dobro obveščen, Ukrajinci me imajo radi

Zelenski udriha po Trumpu: Ni dobro obveščen, Ukrajinci me imajo radiZelenski je zavrnil predlog, da Ukrajina ZDA v zameno za pomoč dobavi redke zemljine, in poudaril, da morajo biti varnostna jamstva vključena v vsak sporazum. Vir: Posnetek zaslona, X

Ukrajina bi morala prejeti varnostna jamstva v zameno za redke kovine, ki jih bo dostavila ZDA, je v intervjuju za turško televizijsko mrežo CNN Türkiye dejal Vladimir Zelenski.

Ameriški predsednik Donald Trump je namreč 3. februarja dejal, da ZDA pričakujejo, da bo Ukrajina zagotovila jamstva za dobavo redkih kovin ameriškemu gospodarstvu v zameno za finančno in vojaško pomoč Washingtona.

Časnik Washington Post, ki se sklicuje na člane Kongresa, je 14. februarja poročal, da so ameriški uradniki na srečanju z Zelenskim v Münchnu ponudili podpis dokumenta, ki bi na ZDA prenesel pravice do 50 odstotkov rudnih bogastev v Ukrajini, ki jih je še treba izkopati.

Glavna tema prihodnih pogovorov Zelenskega z voditelji EU bo, »kaj so pripravljeni narediti za pomoč Ukrajini v primeru zmanjšanja pomoči ZDA ali drugih sprememb«.

»V tem projektu ni bilo nobenih varnostnih zagotovil. Zato brez varnostnih zagotovil ne bo pošteno. Rekel sem: 'Ta dokument ni pripravljen, ne bomo ga podpisali'. Vedno sem odprt za to, da vlagate v našo državo, v naše naravne vire. Prepričan sem, da naša družba to podpira, da naš parlament to podpira. Ampak, če želimo nekaj dati, moramo nekaj dobiti v zameno. Mislim, da je to pošteno. Če tega ne moremo zaščititi, o čem potem govorimo? Točno o tem govorimo,« je dejal Zelenski.

Na vprašanje, kaj bi predstavljalo najboljša varnostna jamstva za Ukrajino, je Zelenski odgovoril, da je »NATO najmočnejše jamstvo«.

Poudaril je, da ne potrebuje ameriških vojakov s sistemi protiletalske obrambe, saj ima Ukrajina »svoje ljudi, ki lahko upravljajo te sisteme«.

Vendar pa je nadaljeval z vprašanjem, ali Ukrajina sploh »lahko pridobi licence za proizvodnjo raket ali delov za sisteme Patriot

Dodal je, da ima neimenovano ukrajinsko mesto trenutno težave s protiletalsko obrambo, ker mu je zmanjkalo raket.

Poleg tega se je odzval na izjave Donalda Trumpa, vključno z njegovo zahtevo po izvedbi volitev v Ukrajini.

»Nikoli ne komentiram ocen priljubljenosti, še posebej ne svojih ali ratinge drugih voditeljev,« je dejal Zelenski.

In v isti sapi poudaril, da mu glede na zadnjo javnomnenjsko raziskavo zaupa 58 odstotkov Ukrajincev in da zato trenutno nihče ne more zasesti njegovega mesta predsednika.

Ostro se je odzval na izjave Donalda Trumpa o javnomnenjskih raziskavah in opozoril, da je le en odstotek Ukrajincev za to, da bi Ukrajina v celoti popustila Rusiji.

Jasno je dal vedeti, da je Rusija »kriva stran« in da je ni mogoče »oprati kot denar« oziroma »poplakniti« njene odgovornosti za izbruh vojne.

»Morda mislite, da je vse mogoče rešiti z dogovori. To je nemogoče. Nihče v Ukrajini ne zaupa Putinu. Potrebujemo jasna varnostna jamstva,« je poudaril Zelenski.

Neposredno je povabil Keitha Kellogga, Trumpovega svetovalca za nacionalno varnost, da se sam prepriča o posledicah vojne v Ukrajini.

»Naj Kellogg to vidi danes ... naj se sprehodi po Kijevu in drugih mestih. Manjka 20, 30 odstotkov prestolnice, ker je uničena,« je dejal Zelenski.

Ukrajinski predsednik je izzval Kellogga, naj se pogovori z Ukrajinci in izve njihovo mnenje o Trumpovih izjavah in »ali zaupajo svojemu predsedniku ali Putinu«.

»Pomembno je samo iti ven in se pogovarjati z ljudmi. Naj izbere sam, kam bo šel. Tukaj ima svojega veleposlanika.

Pomembno je, da sam vidi, kaj se dogaja. In potem sem pripravljen iti z njim na fronto.

Greva, naj se pogovarja z vojaki,« je dejal Zelenski.

Zelenski je še izjavil, da je njegova država »veliko močnejša kot na začetku konflikta«, pri čemer je zavrnil pripovedi o »ukrajinskem neuspehu, da se upre, Rusih, ki osvojijo vse in predstavljajo močno vojsko«.

»Zdaj smo veliko bolj vzdržljivi in ​​to nam zagotavlja sposobnost, da govorimo dostojanstveno - enakovredno, s partnerji, zavezniki ali brez njih,« je dejal Zelenski in opozoril, da je Ukrajina zdaj bolj neodvisna, ker »proizvede 30 odstotkov vsega, kar potrebuje.«

Zelenski izpodbija trditve ponovno izvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da so ZDA Ukrajini dale 500 milijard dolarjev, pa tudi idejo, da naj bi Kijev to pomoč »vrnil« s sporazumom o izkoriščanju rudnih bogastev.

»To ni resen pogovor,« je dejal Zelenski in dodal, da je pripravljen delati »na resnem dokumentu«, če bo vseboval varnostna zagotovila.

»V redu, sklenimo dogovor. Razdelimo si (vire), odvisno od naložb ... vendar potrebujemo varnostna jamstva,« je znova poudaril Zelenski.

Opozoril je, da je ameriški predlog pripravljen javno objaviti, vendar ne verjame, da bi to pomagalo njunim dvostranskim odnosom.

»Ta dokument ni pripravljen. Je izven mojih pristojnosti, izven ustave in zakonov Ukrajine. Nekaj ​​(v njem) je v pristojnosti zakonov zvezne države New York. Toda, kar je najpomembneje, v njem ni niti besede o varnostnih jamstvih,« je dejal Zelenski.

Zelenski je poudaril, da si vsi želijo zmage - Trump, Ukrajina in zavezniki -, a da trenutna situacija ni jasna. »Dajmo odstotke na papir - to je bil moj predlog. Ampak jaz ščitim Ukrajino. Ne morem je prodati. Ne morem prodati naše države,« je izpostavil.

Ko je govoril o varnostnih jamstvih, je Zelenski priznal, da je njihovo doseganje zunaj Nata zapleteno, saj »nimamo veliko obstoječih formatov za varnostna jamstva, niti časa, da bi zgradili nekaj novega.«

Zato meni, da je NATO »naravni garant vsakega dogovora«.

Zato bi, trdi ukrajinski predsednik s pretečenim rokom trajanja, članstvo v zahodnem vojaškem zavezništvu Ukrajini zagotovilo stabilnost.

»Razumem, da vsakič, ko omenim zvezo NATO, nekateri nočejo niti, da sploh izrečemo to besedo, a to je realnost, v kateri smo,« je dejal Zelenski.

Ozrl se je tudi na odnos z Moskvo in poudaril, da se Ukrajina »ne igra igric, ni nobenih tajnih dogovorov, pove, kar misli, ne glede na to, ali Rusi poslušajo ali ne.«

Verjame, da je varnostna jamstva mogoče doseči bodisi prek Nata, bodisi s krepitvijo ukrajinske vojske s financiranjem, dobavo orožja in krepitvijo zračne obrambe.

Poleg tega je kritiziral »veliko količino dezinformacij, ki prihajajo iz Rusije«.

Poudaril je, da se te informacije širijo tudi v ZDA.

»Na žalost predsednik Trump, z vsem spoštovanjem do njega kot voditelja naroda, ki ga zelo cenimo ... živi v tem mehurčku dezinformacij,« je dejal Zelenski.

Dodal je, da bo razmislil o zbiranju več podatkov o zaupanju v ključne svetovne voditelje za boj proti dezinformacijam, ki prihajajo iz Rusije, in poudaril, da je »vse to zelo zaskrbljujoče«, saj se zdi, da slabi Ukrajino.

Opozoril je tudi, da »krog dezinformacij okrog predsednika Trumpa« vključuje predstavnike, povezane z madžarsko in slovaško vlado.

Ozrl se je tudi na pogajanja v Riadu in kritiziral najvišje predstavnike ZDA, ker so »rusko invazijo na Ukrajino« označili za »konflikt« in ne »vojno, ki jo Putin bije proti nam«.

Podoben problem se je, pravi, pojavil s prejšnjo ameriško administracijo, ko se je morala »boriti« proti uradnemu dokumentu, ki je »vojno označil za 'konflikt'«, saj blaži položaj, v katerem je Ukrajina.

Zelenski je med drugim Trumpu očital izjavo, da večina podpore Ukrajini prihaja iz ZDA, ker da to ni v skladu z »resničnimi dejstvi«.

ZDA je obtožil, da pomagajo Rusiji pri izhodu iz mednarodne izolacije, čeprav je bila, kot trdi, ta domnevna izolacija povsem upravičena.

Ko je komentiral nedavne diplomatske pogovore, je Zelenski ocenil, da niso bili pozitivni za Ukrajino.

»To, kar počnejo, je, da vlečejo Putina iz izolacije in Rusi so veseli, ker je fokus pogovora na njih,« je dejal.

In dodal, da se Rusija poskuša »prikazati kot žrtev, kar je nekaj novega«.

Poudaril je, da je Ukrajina na srečanjih z evropskimi voditelji poslala »močno sporočilo Evropi«.

Napovedal je nove pogovore z voditelji Evropske unije, vključno z obiskom Združenega kraljestva »v naslednjih nekaj tednih«.

Glavna tema teh pogovorov bo, »kaj je Evropa pripravljena narediti za pomoč Ukrajini v primeru zmanjšanja pomoči ZDA ali drugih sprememb«.

Pri čemer Ukrajina računa na »enoten odnos zaveznikov v Evropi«.

Napovedal je, da bo hibridno srečanje 24. februarja, na obletnico začetka obsežne vojne.

Komentiral je tudi svoje nedavne pogovore z Združenimi arabskimi emirati in Turčijo, pri čemer je namigoval, da bi lahko Ankara Ukrajini zagotovila varnostna jamstva.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek