REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Osebje Pentagona redno uporablja(lo) kitajski »DeepSeek«

Osebje Pentagona redno uporablja(lo) kitajski »DeepSeek«Naraščajoče zanimanje za kitajsko AI je vojsko ZDA spodbudilo, da odstrani kodo klepetalnih robotov kitajskega izvora iz računalnikov zaposlenih. Mornarica je prepovedala kakršno koli uporabo »DeepSeeka«, navajajoč varnostne in etične pomisleke glede porekla modela. Vir: Posnetek zaslona, Grok

Osebje Pentagona je »nalagalo« zgodnjo različico kitajskega modela generativne umetne inteligence DeepSeek na svoje delovne postaje od jeseni 2024, poroča Bloomberg.

Pentagonovi IT strokovnjaki so le delno blokirali uporabo aplikacije, katere priljubljenost je v zadnjem času »eksplodirala«.

V začetku tega meseca je kitajski startup predstavil svoj najnovejši odprtokodni model AI, R1, za katerega njegovi ustvarjalci in svetovni strokovnjaki trdijo, da je v nekaterih primerih presegel vodilne izdelke ameriških razvijalcev, vključno z OpenAI o1.

Dostopnost modela – vsak si ga lahko brezplačno prenese in zažene na svojih strežnikih – je razburila skupnost AI in sprožila razprodajo ameriških tehnoloških delnic.

Agencija za obrambne informacijske sisteme (DISA), ki upravlja z IT omrežji Pentagona, se je pozno v torek odločila blokirati dostop do spletne strani »DeepSeek«, potem ko so številni zaposleni v Pentagonu že vsaj dva dni uporabljali najnovejši klepetalni robot z umetno inteligenco, poroča »Bloomberg« sklicujoč se na neimenovane ameriške obrambne uradnike.

Strokovnjaki DISA zdaj ocenjujejo, koliko so zaposleni uporabljali »DeepSeek« prek spletnih brskalnikov.

Politika zasebnosti »DeepSeeka« - kadar se do njega dostopa prek spletnega mesta ali aplikacij iz »Apple Store« in »Google Play« - je, da so uporabniški podatki shranjeni na strežnikih na Kitajskem in jih ureja kitajska zakonodaja.

Kljub omejitvam na tisoče zaposlenih v Pentagonu še naprej uporablja kitajsko zasnovano umetno inteligenco prek pooblaščene spletne platforme Ask Sage, ki omogoča dostop do številnih modelov umetne inteligence, vključno z »DeepSeek«, ki gostuje na lastnih strežnikih v ZDA.

Nekateri ameriški vojaki so po virih »Bloomberga« že jeseni 2024 na svoje delovne postaje prenesli tudi starejšo različico »DeepSeeka«.

Takrat naj povezava s Kitajsko varnostnim ekipam ameriškega obrambnega ministrstva »ne bi bila jasna« in prenosi niso bili takoj zaskrbljujoči.

Naraščajoče zanimanje za »DeepSeek« je spodbudilo ameriško vojsko, da poišče in odstrani kodo klepetalnih robotov kitajskega izvora iz računalnikov zaposlenih.

Mornarica je prepovedala kakršno koli uporabo »DeepSeeka«, navajajoč varnostne in etične pomisleke glede porekla modela.

Zračne sile niso izdale posebnih smernic za »DeepSeek«, vendar prepovedujejo uporabo občutljivih javnih informacij v komercialnih generativnih sistemih umetne inteligence brez ustreznih odobritev.

Izvršni direktor in soustanovitelj OpenAI Sam Altman je priznal, da je DeepSeek R1 »impresiven model, še posebej glede na to, kar lahko ponudijo po tej ceni.«

Kitajski startup trdi, da je razvil konkurenčen model umetne inteligence brez dostopa do najsodobnejših ameriških čipov za samo 6 milijonov dolarjev.

Ameriški predsednik Donald Trump, ki je razvoj umetne inteligence postavil za glavno prednostno nalogo svoje administracije, je lansiranje »DeepSeeka« označil za »budnico« za ameriško industrijo umetne inteligence.

Prejšnji teden je napovedal Stargate, pobudo za izgradnjo podatkovnih centrov po ZDA, ki bodo služili kot hrbtenica za prihodnje projekte umetne inteligence, z naložbenim ciljem do 500 milijard dolarjev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek