sreda, 22. januar 2025 leto 30 / št. 022
Primerjava: Koliko dosega še preostane električnim avtomobilom, ko se temperatura spusti do ledišča?
Zima tudi voznikom prinaša nove izzive. Še posebej pa voznikom in lastnikom – električnih vozil.
Vprašanje, ki si ga vsi zastavljajo je namreč – koliko dosega še preostane električnim avtomobilom, ko se temperatura spusti do ledišča?
Tudi avtomobili z notranjim zgorevanjem imajo pozimi večjo porabo, a ne veliko.
Ne glede na vrsto avtomobila, ki ga vozite, hladno vreme pomeni, da se bo izkoristek goriva zmanjšal.
Pri avtomobilih z notranjim zgorevanjem se bo poraba goriva povečala, ker je hladen zrak gostejši od toplega in ker so tekočine hladnejše, kar vodi do povečanega trenja.
V primeru električnih vozil je za ogrevanje kabine potrebno več toplote – in ker so električna vozila veliko bolj učinkovita kot avtomobili z motorjem na notranje zgorevanje, je malo ali nič odpadne toplote, ki bi jo lahko usmerili v notranjost.
Posledično je treba za ogrevanje notranjosti porabiti več energije iz visokonapetostne baterije.
Toda čeprav obstaja potencialna rešitev za to težavo – ni rešitve za kemijo baterije, na katero vpliva mraz.
Skratka, nizke temperature pomenijo, da elektrika težje teče skozi baterijo, kar vodi do daljših časov polnjenja in nižje ravni moči.
Dobra novica je, da te motnje izginejo, ko se vreme segreje in da to motnjo odpravljajo tudi sistemi za gretje oziroma hlajenje baterij.
In kako se torej različna električna vozila obnesejo v mrazu?
To kaže najnovejša študija startupa Recurrent.
Analizirala je podatke iz več kot 18.000 avtomobilov na baterije v Združenih državah Amerike.
Podatke so vnesli v tabelo, ki prikazuje, kako nizke temperature vplivajo na 20 najbolj priljubljenih električnih vozil v ZDA.
Startup, ki anonimno zbira podatke iz električnih vozil, je ugotovil, da lahko toplotna črpalka zmanjša izgubo razpona v hladnem vremenu v povprečju za približno 10 % v primerjavi z običajnim grelnikom, ki je manj učinkovit.
Toplotna črpalka deluje tako, da prenaša toploto iz zunanjega zraka in obratno deluje kot klimatska naprava – za proizvodnjo vročega zraka uporablja hladilno sredstvo in kompresijo.
Na primer, Tesla Model 3 s toplotno črpalko v mrazu izgubi 13 % svojega dosega v realnem svetu, medtem ko Tesla Model 3 brez toplotne črpalke po podatkih Recurrent izgubi 21 % svojega dosega.
Vozila s toplotnimi črpalkami v povprečju zadržijo 83 % dosega v pogojih zmrzovanja v primerjavi s povprečno 75 % dosega brez toplotnih črpalk, so sporočili iz startupa.
Izstopajoči vozili sta Chevrolet Equinox EV in Cadillac Lyriq, ki ju izdeluje General Motors. Oba sta opremljena s toplotnimi črpalkami, vendar je njuna zmogljivost v hladnem vremenu precej nižja od konkurence.
Recurrent je dejal, da je stopil v stik z GM po trikratnem preverjanju svojih podatkov in da bo posodobil študijo, ko bo dobil odgovor.
Medtem se je Volkswagen ID.4 brez toplotne črpalke odrezal najslabše v skupini, saj je v mrazu izgubil 37 % realnega dosega.
ID.4 ni na voljo s toplotno črpalko v ZDA, vendar je bil za omejen čas ponujen kot opcija kanadskim strankam, preden so ga ukinili.
Če kupujete ta avto v Sloveniji je zato toplotna črpalka zelo modra izbira…
Ena zelo pomembna stvar, ki jo je treba upoštevati, je, da ti odstotki nimajo uradne ocene EPA kot izhodišča. Namesto tega temeljijo na dejanskem dosegu voznikov, ki pošiljajo podatke v Recurrent.
Doseg se da seveda povečati tudi tako, da zmanjšate ogrevanje kabine in namesto tega vključite električno ogrevane sedeže in volan.
Predvsem pa lahko, predno se odpravite na daljšo pot, kabino avotmobila segrejete že takrat, ko je avto še priključen na električni kabel, opozarjajo na strani Insideev's.