nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Kratkoročni uspeh, dolgoročni kaos: Sirija bo v dogledni prihodnosti kaotična, ocenjuje John Mearsheimer
John Mearsheimer, profesor politologije na Univerzi v Chicagu, je napovedal, da bo Sirijo zdaj, ko je padla vlada Bašarja al Asada, čakalo dolgo obdobje kaosa.
PROF. JOHN MEARSHEIMER: IRAN COULD ACQUIRE A NUCLEAR WEAPON NOW THAT SYRIA HAS FALLEN
— Going Underground (@GUnderground_TV) December 14, 2024
‘The winners are clearly Israel, the United States and Turkey. It looks like there will be considerable chaos in Syria for the foreseeable future because it’s hard to see a coherent… pic.twitter.com/35cnjjvTcf
Prejšnji teden so opozicijske sile, ki jih vodijo džihadisti Hayat Tahrir al-Sham (HTS), sprožile presenetljivo ofenzivo po vsej Siriji in prevzele nadzor nad njenimi večjimi mesti, vključno s prestolnico, Damaskom.
Nekdanji predsednik je medtem odstopil in z družino zaprosil za azil v Rusiji.
V zadnji epizodi oddaje ruske televizije RT Going Underground, objavljeni v soboto, je Mearsheimer namignil, da si je težko predstavljati, da bo v Damasku kmalu oblikovana »koherentna vlada«, ki bi bila sposobna nadzorovati celotno državo.
Prizore kaosa iz Sirije (POZOR, NASILJE) prikazujejo tudi spodnji posnetki.
»Kako se bo vse to odvijalo naprej, je skoraj nemogoče reči, razen da se zdi, da bo v bližnji prihodnosti v Siriji precejšen kaos,« je dejal profesor in opozoril, da je nenadna sprememba režima le »kratkoročni uspeh »za tiste, ki so podpirali opozicijske sile, predvsem ZDA.«
»Mi (ZDA) smo se v bistvu spopadali s številnimi operativci Al Kaide in ISIS in oni so zmagali,« je dejal Mearsheimer in dodal, da Bela hiša in ameriški mediji zdaj delajo vse, kar lahko, da »očistijo« voditelja HTS Mohammeda al-Jolanija, ki je še vedno mednarodno iskani terorist in ima za njegovo glavo izdano nagrado v višini 10 milijonov dolarjev.
»Ti novinarji dobro razumejo, večina Američanov razume ... da ZDA podpirajo teroriste«, kljub temu, da mediji poskušajo prikazati zmago HTS kot pozitiven razvoj, je dejal profesor.
Glede tega, kako je HTS uspelo strmoglaviti sirsko vlado, ki sta ji dolga leta pomagala Rusija in Iran, je Mearsheimer namignil, da ima vojska v državi dolgoletne kritične težave, ki jih Asad ni uspel rešiti in je bila »izvotljena« ter se preprosto »ni mogel zoperstaviti upornikom.«
Profesor je trdil, da čeprav padec Asadove vlade ni bila kritična izguba za Rusijo, bi se lahko izkazala za »eksistencialni« problem za bližnji Iran in bi lahko spodbudila Teheran, da pospeši svoj razvoj jedrskega orožja.
Priznal pa je, da vodstvo države še ni dalo nobenih namigov glede takšne poteze in da bo za razvoj tovrstne zmogljivosti še vedno potrebnih več let.