REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Sullivan: Ukrajina bolj potrebuje številčnejšo vojsko kot ameriško orožje

Sullivan: Ukrajina bolj potrebuje številčnejšo vojsko kot ameriško orožjeUkrajina se je znašla v težji situaciji na bojišču, kar kaže na to, da ni neposredne povezave med zahodnimi oborožitvenimi sistemi in načinom, kako ta deluje na bojišču, poudarja svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost. Vir: Posnetek zaslona, X

Svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Jake Sullivan je v sredo dejal, da je Ukrajina prejela že veliko število različnega ameriškega orožja, a se je kljub temu zaradi težav z mobilizacijo znašla v težkem položaju na bojišču.

V intervjuju za PBS News je Sullivan na vprašanje, kaj bi lahko ZDA storile prej za hitrejšo zmago Ukrajine, spomnil, da je Kijev od ZDA prejel tanke, pa tudi odobritev za prenos lovcev F-16, ter sistema HIMARS in Patriot.

»Ukrajina se je znašla v težki situaciji na bojišču, kar kaže na to, da ni neposredne povezave med zadevnimi oborožitvenimi sistemi in načinom, kako učinkujejo na bojišču,« je dejal.

Po njegovih besedah ​​je najbolj neposredna povezava med ukrajinskimi dosežki in prispevki prek mobilizacije in človeških virov.

»Ukrajina bi morala narediti več za okrepitev svojih linij glede na število žive sile, ki jo ima na fronti.

Govorimo tudi o strelivu in vseh drugih stvareh, ki vplivajo na nacionalno moč države, njeno moralo, kohezijo, industrijsko bazo,« je povedal svetovalec ameriškega predsednika.

Sullivan je dodal, da ne verjame, da bi Ukrajina, če bi prej dobila odobritev za dobavo katerega od oborožitvenih sistemov, dosegla pomemben uspeh na bojišču.

»Ali smo videli bistveno razliko na bojišču, odkar smo Ukrajini zagotovili tanke? Podobno, ali smo videli pomembno razliko pri uporabi lovskih letal F-16? Menimo, da noben posamezen oborožitveni sistem ni odločilen v tem boju. Bistvo so človeški viri in po našem mnenju mora Ukrajina storiti več, da okrepi svoj položaj v smislu števila žive sile, ki je premore na fronti,« je dejal Sullivan.

Na vprašanje, da komentira izjave neimenovanih ameriških uradnikov, da so ZDA dovolile Ukrajini uporabo raket ATACMS, je Sullivan dejal, da je to »nepotrjena novica«, čeprav je Ukrajina nato že uporabila te rakete v napadu na rusko regijo Brjansk.

»Danes nimamo ničesar za napovedati ali potrditi. To torej ostajajo nepotrjena poročila ... Če bi ZDA odobrile uporabo katerega koli oborožitvenega sistema, vključno s tem sistemom, to ne bi pomenilo neposredne vpletenosti ZDA v vojno. To bi pomenilo nadaljevanje politike, ki jo vodimo od začetka vojne, to je, da Ukrajino oskrbujemo s sredstvi za obrambo njene suverenosti in ozemeljske celovitosti, saj se Ukrajinci vojskujejo,« je poudaril.

Ocenil je tudi, da udeležba severnokorejskih vojakov predstavlja »eskalacijo in bistveno spremembo narave konflikta« v Ukrajini.

»Gre za to, da je šla Rusija v drugo državo na drugem koncu sveta, Severno Korejo, in pripeljala na tisoče njenih vojakov na prve frontne črte in jih dodala v to vojno. To je sprememba, pomembna sprememba, sprememba, na katero smo Ruse dejansko opozorili preden so to storili in rekli, da če to storite, se bomo odzvali,« je zaključil Sullivan.

Starostna meja za rekrutacijo v Ukrajini se je letos znižala s 27 na 25 let.

Ameriški uradniki so večkrat poskušali pritisniti na ukrajinske oblasti, da to mejo znižajo na 18 let.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek