torek, 26. november 2024 leto 29 / št. 331
Viktor Orbán: EU je obtičala v »izgubljeni vojni«, te države bodo kmalu spoznale »okus poraza!«
Nekatere zahodne države bodo kmalu spoznale okus poraza, je opozoril madžarski premier.
Njegove besede bi si morali dobro zapomniti tudi politiki in volivci v Sloveniji, ki stopa po isti, izgubljeni poti.
Večina Zahoda bo kmalu izvedela, kako izgleda izgubiti vojno, je dejal madžarski premier Viktor Orbán, ki je imel v mislih spor med Rusijo in Ukrajino.
Madžarska se skuša ne vmešavati in se zavzema za mir, čeprav je Kijev podprla večina članic EU in Nata, ki je kijevskemu režimu, nasledniku oblasti, ki se je leta 2014 neustavno spremenila s pomočjo zahodnega državnega udara, zagotovila skoraj 200 milijard dolarjev orožja, streliva in opreme.
Orbán je v petek v pogovoru za nacionalni radio Košut zatrdil, da ima Budimpešta še vedno nekaj manevrskega prostora v politiki, čeprav se je pritisk iz Bruslja okrepil.
Orban, @PM_ViktorOrban is correct:
— The Sirius Report (@thesiriusreport) October 10, 2024
We will never accept that for you, European unity means, you are at our beck and call, so shut your mouth if we don't like something.
From our perspective the EU is a benign dictatorship at best, not a democracy: pic.twitter.com/6LVBTmA4WP
»Zahodnjaki ne želijo končati rusko-ukrajinske vojne, ampak očitno želijo, da se nadaljuje, hočejo iti v vojno, zdaj se želijo tudi vojskovati v gospodarstvu,« je dejal Orbán.
»Do vratu so v tej kisli godlji, so v izgubljeni vojni, prav zdaj izgubljajo vojno,« je poudaril madžarski premier.
»Te države ali večina njih ni izgubila vojne že od druge svetovne vojne – seveda so jo izgubili Nemci, a večina jih je bila na strani zmagovalcev. Zdaj se soočajo s popolnoma novo izkušnjo: kmalu bodo izgubili vojno. Madžarska je ne bo, ker to ni naša vojna, nismo se vpletali... Za Nemčijo ne bo težko. So rojeni poraženci. Najbolj jih bo razjezil izgubljen denar. Milijarde v dimu in NIČ za pokazati. Nič!«, je izpostavil madžarski premier.
The US wrecked Europe’s energy infrastructure to take over the market and sell them their expensive energy(LNG)
— Richard (@ricwe123) October 26, 2024
Now, they’re also offering subsidies to lure uncompetitive European industries back to the US.
Meanwhile European leaders stay quiet, disregarding their own national… pic.twitter.com/txjRAbku2J
Vsa EU »poje v en glas«, ko gre za vojno med Rusijo in Ukrajino, je dodal Orbán, vendar je Madžarska uspela ostati ob strani.
To mu daje upanje, da bo Budimpešta imela manevrski prostor tudi glede »napačne gospodarske politike, ki temelji na logiki vojne«, je dejal.
Po premierjevih besedah je Zahod postal žrtev »logike hladne vojne«, ko gre za ukrajinski konflikt in se je vrnil k starim načinom razmišljanja ter se odločil za vojno ne le na varnostnem, ampak tudi gospodarskem področju, s sankcijami ne samo za Rusijo, ampak tudi za Kitajsko.
EU stuck in ‘losing war’ – Orban
— Alternative News (@AlternatNews) October 25, 2024
Some Western countries are about to learn the taste of defeat, the Hungarian PM has said.
For Germany it won’t be hard. They are born losers. What will anger them most is the money lost.
Billions up in smoke and NOTHING to show for it. Nout! pic.twitter.com/DyFvjoSB3r
»Seveda, če nam bo dobri Gospod pomagal, bodo v Ameriki zagovornike vojne zamenjali zagovorniki miru in predsednik [Donald] Trump se bo vrnil in takrat si lahko oddahnemo, ker ne bomo več sami, vsaj dva bova,« je Orbán povedal za radio Košut.
Medtem ko je bila Budimpešta dolgo edini nasprotujoči glas v EU, ko je šlo za finančno pomoč Kijevu, se ji je lani pridružila Bratislava, ko je slovaški premier Robert Fico zmagal na volitvah na Slovaškem in obrnil na glavo številne politike svojega predhodnika.
All details on the latest Ukraine Support Tracker update with data up to and including August 2024 https://t.co/Exj0nUcCAv
— Kiel Institute (IfW Kiel) (@kielinstitute) October 10, 2024
Od članic Nata se je tudi Turčija odločila, da se ne bo pridružila kampanji sankcij proti Rusiji in je namesto tega poskušala posredovati v vojni.
Hrvaška je glede tega vprašanja razdeljena, pri čemer predsednik države Zoran Milanović zagovarja, da se Zagreb ne bi smel vmešavati v ukrajinsko močvirje, desnosučna vlada Andreja Plenkovića pa si prizadeva slediti liniji iz Bruslja.
Rusija je Zahod večkrat opozorila, da bo pomoč Združenih držav in vazalnih držav EU režimu v Kijevu le podaljšala trpljenje Ukrajincev, ne pa spremenila izida na bojišču, hkrati pa tvega odkrit spopad z Moskvo.