REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vučić: EU z imenovanjem Picule poslala »jasno sporočilo« Srbiji

Vučić: EU z imenovanjem Picule poslala »jasno sporočilo« SrbijiJasno sporočilo Srbiji: Tonino Picula. Vir: Posnetek zaslona, X

Evropski parlament, ki se je že doslej »proslavil« s številnimi bojevitimi resolucijami in zahtevami, ko gre za Rusijo, nadaljuje s podobnimi potezami tudi, ko gre za proces širitve EU, torej za področje, ki naj bi ga kmalu vodila Marta Kos.

Med drugim je Picula v Srbiji znan po protisrbskih stališčih, v času vojne pa se je tudi boril proti srbskim enotam.

Med vsemi državami, ki pričakujejo vstop v EU je Srbija ekonomsko najmočnejša in največja, a tudi tista, ki je soočena z najbolj ostrimi in nenačelnimi zahtevami Evropske unije.

To je lepo razvidno tudi pri izboru poročevalcev in drugih uradnikov, odgovornih za širitev EU. Ob Marti Kos, ki naj bi zasedla položaj evropske komisarke je pomembno mesto dobil tudi hrvaški poslanec Tonino Picula.

Glede na to, da sta bili Srbija in Hrvaška v procesu razpada SFRJ na nasprotnih bregovih in de facto v vojni, ki je pustila veliko nerazrešenih vprašanj in brazgotin in pri katerih je Picula seveda vedno zagovarjal hrvaško videnje dogodkov je postavitev takšnega, ne ravno nepristranskega poročevalca jasen znak Srbiji, da na Evropsko unijo – ne računa.

Aleksandar Vučić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić: »Naša država je dobro razumela sporočilo, ki ji ga je poslal Evropski parlament z imenovanjem Tonina Picule za poročevalca Evropskega parlamenta za Srbijo.« Vir: Posnetek zaslona

Med drugim je Picula v Srbiji znan po protisrbskih stališčih, v času vojne pa se je tudi boril proti srbskim enotam.

Nekako tako - sovražno - so to potezo EP razumeli v Srbiji.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je dejal, da je »naša država dobro razumela sporočilo, ki ji ga je poslal Evropski parlament z imenovanjem Tonina Picule za poročevalca Evropskega parlamenta za Srbijo.«

»Ne mudi se mi s komentarji in z njim se bomo pogovarjali in delali. Vendar smo zelo dobro razumeli sporočilo Evropskega parlamenta,« je poudaril Vučić po tristranskem srečanju s slovaškima premierjema Robertom Ficom in madžarskim predsednikom vlade Viktorjem Orbánom v Komarnu na vprašanje, kako komentira imenovanje Picule.

Vučić je ocenil, da ni problem v tem, da je Picula Hrvat, temveč v njegovih stališčih.

Vučić je ocenil, da ni problem v tem, da je Picula Hrvat, temveč v njegovih stališčih. Opozoril je tudi, da večino funkcij Evropskega parlamenta, povezanih s Srbijo, opravljajo Estonci.

Opozoril je tudi, da večino funkcij Evropskega parlamenta, povezanih s Srbijo, opravljajo Estonci.

»Veste, da je Kaja Kallas vodja varnostnih in zunanjih zadev Evropske unije. Glavni mož je Matija Masikas, prav tako iz Estonije. Dva sta že iz Estonije. Veste, kdo je glavni človek, kot poročevalec za tako imenovano Kosovo v Evropskem parlamentu? Kot slišim, bo pravkar spet imenovan Estonec. Veste, kdo je šef pisarne Evropske komisije na Kosovu? Znova Estonec. Priznali boste, zelo čudno. Ampak dobro, nam so dali Hrvata,« je komentiral Vučić.

Podobno se je na imenovanje Picule odzvala Ana Brnabić, nekdanja predsednica vlade in sedanja predsednica srbskega parlamenta.

»No, čestitamo! Vse smo razumeli,« je s kančkom cinizma zapisala na svojem računu na platformi X.

Srbija je medtem na vrh BRICS-a v Kazan poslala štiri ministre, od julija letos pa ima veljaven brezcarinski sporazum s Kitajsko, ki bi lahko bistveno spremenil trgovinske tokove te države.

Marta Kos se bo morda trudila, toda širitev EU bo ali zgolj obrobna, z veliko »luknjo« sredi Balkana, ali pa bo zaradi nerešenih vprašanj znova zastala.

Kako se bo trd pristop Evropskega parlamenta do Srbije pokazal na dolgi rok je zato mogoče predvideti že sedaj.

Verjetno bo enako uspešen, kot zmaga EU proti Rusiji na fronti v Ukrajini.

To pa je slabo sporočilo tudi za slovenske ambicije pri razširitvi EU: Marta Kos se bo morda trudila, toda širitev EU bo ali zgolj obrobna, z veliko »luknjo« sredi Balkana, ali pa bo zaradi nerešenih vprašanj znova zastala.

V najslabšem primeru za EU pa se bo Srbija, morda skupaj z Madžarsko in Slovaško ter še kakšno državo – pričela približevati BRICS-u.

In mimogrede - kje je bila slovenska diplomacija, da se zoper to, očitno zelo slabo, pristransko politiko EU ni odzvala?

Želi Slovenija reševanje težav, kompromise - ali zgolj nekakšno kapitulacijo Srbije?

Očitno so zmagali zagovorniki še enega strateškega poraza, ne pa politike kompromisov.

Vse to se bo tudi Sloveniji zato vrnilo - kot bumerang.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek