REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slepe pege 8. marca: »Fajtajo« za zaščito ameriških interesov in Severine, ne pa tudi na Hrvaškem huje maltretiranih Srbov

Slepe pege 8. marca: »Fajtajo« za zaščito ameriških interesov in Severine, ne pa tudi na Hrvaškem huje maltretiranih SrbovSergej Trifunović. Vir: X, posnetek zaslona

Inštitut 8. marec včasih opozarja na prave družbene probleme, včasih pa zaide in takrat pokaže, da gre pač samo za še eno organizacijo, financirano večinoma s strani tujih (zahodnih) sponzorjev, ki ima svoje »slepe pege« natančno tam, kjer je to s strani le-teh pričakovano.

Tega sicer ni mogoče razumeti ob prebiranju solzavih sporočil te NVO o tem, kako smo vsi »skupnost«.

Seveda so povsod za bratstvo med ljudmi, za solidarnost, za človekove pravice... A ko pride do konkretnih primerov, se njihovo fajtanje hitro neha, če žrtve njihovim sponzorjem niso po volji...

Še posebej tedaj, ko stopijo na področje zunanje politike pokažejo vse svoje omejitve, pristranskost, neobjektivnost in nerazumevanje.

Morda najbolj nazorno se je to videlo, ko je ta, s strani fundacije nekdanjega ameriškega predsednika Baracka Obame podprta organizacija popolnoma v skladu s pogledi ameriške političke vrhuške obsodila gruzijsko vlado zaradi domnevne represije, zgolj zato, ker je vlada v Tbilisiju ob ogromni podpori ljudi želela preprečiti tuje, zlasti ameriško in evropsko vmešavanje v notranje zadeve Gruzije preko »nevladnih organizacij«, podobnih kot je slovenska NVO 8. marec.

In to kljub temu, da imajo ZDA in številne druge države podobne zakone, ki zahtevajo podoben postopek nadzora nad organizacijam, ki se financirajo iz tujine.

EU pravkar uvaja podobno zakonodajo, kot jo kritizira v Gruziji. Dvoličnost ne bi mogla biti bolj očitna.

Gre za tipičen primer prepovedanega vmešavanja v notranje zadeve držav, celo za spodkopavanje demokracije.

A Inštitut 8. marec to ne moti, propagirajo zgolj to, kar razglaša ameriški State Department, zunanje ministrstvo ZDA.

Drugič pa smo to ravnanje lahko opazili nedavno, ob primeru nasilja in incidentov na srbsko-hrvaški meji.

8. marec je takoj zagnal vik in krik in obsodil incident, ko je srbska policija (res neprimerno) zadrževala na meji pevko Severino in ji postavljala neumestna vprašanja, čeprav je vse skupaj trajalo le kakšni dve uri.

8. marec je takoj zagnal vik in krik in obsodil incident, ko je srbska policija (res neprimerno) zadrževala na meji pevko Severino in ji postavljala neumestna vprašanja, čeprav je vse skupaj trajalo le kakšni dve uri.

Ob tem je Severina izrekla tudi nekaj političnih izjav in rekla, da se v Srbijo ne bo vrnila, dokler je tam na oblasti Aleksandar Vučić.

V 8. marcu so vse skupaj poskusili predstaviti kot maltretiranje ženske, ki se bori za repruduktivne pravice, kar je seveda netočno.

»Po urah nadlegovanja je Severina včeraj zahtevala svoje dokumente in se vrnila na Hrvaško. Dodala je, da se v Srbijo ne bo vrnila, dokler bo na oblasti trenutna vlada z Vučićem na čelu. V Severininem primeru gre še za en primer kaznovanja ženske, ki si upa spregovoriti proti statusu quo. Kar je bilo sinoči storjeno Severini, je nesprejemljivo in nezakonito ter prikazuje pravi, nedemokratični obraz srbske vlade, ki ne dopušča obstoja kritičnih glasov in drugačnih mnenj,« so zapisali v svojem sporočilu na Metinem Facebooku.

Vir: Posnetek zaslona

Toda pred tem se je na taisti meji zgodil incident s srbskim državljanom, ki je na mejnem prehodu poslušal pesem, ki hrvaškim policistom ni bila všeč.

A če so se oglasili zaradi Severine, zakaj se niso oglasili še v tem, podobnem in veliko hujšem primeru? Zgolj zato, ker je Severina podpisnica njihove peticije?

Bil je zadržan, kaznovan, policisti pa so se nanj fizično spravili z udarci v trenutku, ko je podpisal izjavo, da ni bil fizično maltretiran.

8. marec je ob tem molčal.

Seveda ni nujno, da se oglašajo ob vsakem incidentu na neki tuji meji.

A če so se oglasili zaradi Severine, zaradi srbsko-hrvaškega incidenta na meji, ki je zadeval pevko, zakaj se niso oglasili še v tem, podobnem in veliko hujšem primeru srbsko-hrvaškega mejnega incidenta?

Je torej prav, da v enem primeru NVO oceni, da je neko mnenje vredno javne obrambe, v drugem pa niti fizično maltretiranje nekoga zaradi njegovih glasbenih preferenc sploh ne sproži njihovega odziva?

Zgolj zato, ker je Severina podpisnica njihove peticije?

Nihče jih ni vlekel za jezik prvič, a če so se tedaj oglasili, bi se morali tudi pred tem.

Beograjski odvetnik Nemanja Berić. Vir: Posnetek zaslona, X

Spomnimo, beograjskega odvetnika Nemanjo Berića so prijeli 10. avgusta na Hrvaškem na mejnem prehodu Bajakovo in ga odpeljali k sodniku za prekrške v Šibeniku, ki ga je obsodil na 15 dni zapora.

Nato so poklicali policijo iz Knina, ki ga je privedla k sodniku za prekrške v Šibeniku.

Odvetnik Berić, doma iz Knina, je bil v tem mestu na počitnicah s še štirimi kolegi iz Beograda. Aretirali so ga zaradi petja domoljubne pesmi, ki jo je posnel in objavil na družbenih omrežjih.

Ko se je vračal v Srbijo, ga je 10. avgusta policija ustavila na mejnem prehodu Bajakovo.

Nato so poklicali policijo iz Knina, ki ga je privedla k sodniku za prekrške v Šibeniku.

Berić je bil nato za prekršek obsojen na 15 dni in je moral takoj v zapor.

V priporu ga je hrvaška policija pretepala in maltretirala.

Ovjava Inštituta 8. marec
Objava Inštituta 8. marec na Facebooku. Vir: Posnetek zaslona

Tretji primer, podoben Severininemu je bilo nedavno ponovljeno zadrževanje in maltretiranje znanega srbskega igralca Sergeja Trifunovića.

Ponovna obravnava igralca kot »povratnika« zaradi kritičnih besed, ki jih je izrekel o delu in odnosu policije, predstavlja klasično policijsko šikaniranje.

Najprej je bil v Splitu pred letom dni obsojen pogojno na dva meseca zapora in izgnan iz Hrvaške zaradi prijave, češ da psa (volčjaka Mileta) ni vodil na vrvici.

Hrvaška je srbskemu igralcu prepovedala celo vstop tudi v vse države Evropske unije.

Igralec je pozneje na Instagramu o policistih izrekel nekaj krepkih (češ da so ravnali kot ustaši), ki so jih ti smatrali za žalitve.

Znova je bil kaznovan s 1700 evri kazni, kazen pa je plačal.

Po letu dni, ob nedavnem ponovnem obisku Hrvaške (po izteku kazni), pa so ga na mejnem prehodu Bajakovo takoj aretirali, odpeljali na drugi konec države, pred sodnika v Split, znova obsodili in izgnali.

Trifunović se je res obnašal tako, da si je del kazni zaslužil.

Toda ponovna obravnava igralca kot »povratnika« zaradi kritičnih besed, ki jih je izrekel o delu in odnosu policije, predstavlja klasično policijsko šikaniranje.

In kot v primeru na hrvaškem mejnem prehodu pretepenega beograjskega odvetnika zgolj zaradi poslušanja pesmi, ki je policistu šla na živce je očitno, da oba primera predstavljata precej hujše primere represije hrvaške policije nad tujimi državljani, kot pa je primer srbskega zadrževanja Severine.

S strani ameriške fundacije financirana NVO 8. marec ima pač očitno »slepo pego«.

Toda s strani ameriške fundacije financirana NVO 8. marec ima pač očitno »slepo pego«. Svet vidi tako, kot ga vidi ameriško zunanje ministrstvo, ki ga vodijo demokrati.

Svet vidi tako, kot ga vidi ameriško zunanje ministrstvo, ki ga vodijo demokrati.

Zato je njihova pristranskost najbolj opazna, ko se lotijo mednarodnih tem.

V Sloveniji pa so Srbi seveda tudi 33 let po razpadu SFRJ še vedno slabi fantje, Hrvatje pa dobri.

Tako jih vidi ameriška administracija in tako na to gledajo nevladne organizacije, ki jih financirajo ameriški financerji.

In zato nekaterih kršitev človekovih pravic 8. marec ne vidi, kadar se dogajajo tistim, katerih državo tudi uradna politika ZDA ne smatra za čvrste zaveznike.

Podporo igralcu Sergeju Trifunoviću pa je že lani izrekel tudi znani srbski humorist Zoran Kesić.

Skupaj s Trifunovićem sta v lepem dalmatinskem dijalektu že pred letom dni zapela (ogled videa zgoraj) pesem, ki opisuje začetek Trifunovićevih in Miletovih težav na Hrvaškem.

Srbski minister za notranje zadeve Ivica Dačić je ob zgornjih dveh primerih dejal, da je hrvaško pevko Severino Vučković res zaustavila srbska mejna policija na meji s Hrvaško, in poudaril, da ni bila »ne pridržana ne aretirana, niti ji ni bil zavrnjen vstop v Srbijo«.

Vir: Posnetek zaslona

»Srbija je svobodna država in v naši državi ni verbalnega delikta… A ne dovolimo, da nam drugi dajejo lekcije, še posebej Hrvaška, potem ko je odvetnik v avtu poslušal Bajo Malega Knindžo in bil zaradi tega obsojen. In zdaj nam bodo solili pamet, ker smo nekoga na meji zadrževali dve uri. Velikokrat se znajdemo v situaciji, ko prihaja do očitkov na račun naše države s strani sosedov in človek jim mora preprosto reči 'samo nam vi, prosim, ne držite lekcij.’ Ali pa bi morali uvesti glasbeno policijo?!« je dejal Dačić.

Skratka, očitno je, da se od Gruzije do Srbije v 8. marcu, ko gre za mednarodne zadeve, vedno bolj oglašajo pristransko in neobjektivno.

Kot bi pričakovali od političark in mladih voditeljic, izvaljenih iz gnezda ene od navečjih, a nikoli obsojenih vojnih zločink, Hillary Clinton, ki ima na vesti razplamtevanje vojn na Bližnjem vzhodu, smrt Gadafija in uničenje Libije.

Vse v imenu svobode in demokracije, ki se je spremenila v več kot desetletje kaosa.

Ampak o vsem tem v Inštitutu 8. marec molčijo.

Ne grizejo radi roke, ki jih hrani...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek