ponedeljek, 25. november 2024 leto 29 / št. 330
Šah-mat: Rusija spreminja jedrsko doktrino, agresorji bodo uničujoč jedrski odgovor odslej dobili bistveno hitreje!
Kot je bilo po vse večjih agresivnih potezah zveze NATO zoper Rusijo mogoče pričakovati – najprej napadih preko marionetne Ukrajine, v zadnjem času pa tudi ob napovedanih neposrednih napadih z raketami dolgega dosega - se je Moskva, očitno upravičeno, odločila za spremembo jedrske doktrine.
"Russia reserves the right to use nuclear weapons if attacked with cruise missiles, UAV's or any other strategic or conventional weapons.'
— Aussie Cossack (@aussiecossack) September 25, 2024
Putin has spoken. pic.twitter.com/3bcenpX1s5
Ruski predsednik Vladimir Putin je namreč napovedal vrsto posodobitev nacionalne strategije za uporabo jedrskega orožja, ki naj bi obravnavale spreminjajoče se vojaške in politične razmere ter pojav novih groženj.
Vprašanje je bilo obravnavano na seji ruskega Varnostnega sveta v sredo, ki so se je udeležili ministri za obrambo in finance ter vodje SVR, FSB, Roskozmosa in Rosatoma.
»Jedrska triada danes ostaja najpomembnejše jamstvo za varnost naše države in državljanov, instrument za ohranjanje strateške paritete in ravnovesja moči v svetu,« je dejal Putin.
Poglejmo sedaj, kakšne posodobitve doktrine Rusija sprejema.
Napad »nejedrske države«
Prva predlagana posodobitev državne politike »razširja kategorijo držav in vojaških zavezništev«, za katere velja jedrsko odvračanje, in »dopolnjuje seznam vojaških groženj«, ki naj bi jih odvračanje nevtraliziralo.
Tako bi se »agresija na Rusijo s strani katere koli nejedrske države, vendar s sodelovanjem ali podporo jedrske države« obravnavala kot njun »skupni napad«, s čimer bi se prestopil jedrski prag.
Čeprav ni bila navedena nobena država, bi to, kot je zapisano, očitno veljalo za Ukrajino, ki bi napadla rusko ozemlje z orožjem, ki bi ga dobavile ZDA ali ameriške jedrske zaveznice v Natu.
Putin je že prej dejal, da bi takšni napadi zahtevali aktivno udeležbo tujega vojaškega osebja in sredstev, kar bi jih spravilo v neposreden konflikt z Rusijo.
Znižanje jedrskega praga
Predlagane spremembe tudi jasno določajo pogoje, pod katerimi lahko Rusija uporabi atomsko orožje, kot so »prejem zanesljivih informacij o množični izstrelitvi zračnega in vesoljskega napadalnega orožja in njegovem prečkanju naše državne meje«.
Putin je pojasnil, da to pomeni »strateška in taktična letala, manevrirne rakete, brezpilotna letala, hipersonična in druga letala«. Omemba brezpilotnih letal je pri tem še posebej pomembna, saj je Ukrajina že večkrat izvedla množične napade z brezpilotnimi letali na ruska strateška oporišča.
Razširitev dežnika na Belorusijo
Rusija je prvič pojasnila, da bi lahko svoje jedrsko odvračanje v primeru agresije uporabila tudi v primeru napada na Belorusijo kot članico držav Unije. To vključuje »kritično grožnjo naši suverenosti« z uporabo konvencionalnega orožja, je navedeno v predlogu.
O vsem tem se je Putin v sredo že dogovoril z Minskom in predsednikom Aleksandrom Lukašenkom.
Putin on the main principle of nuclear safety: If someone decides to destroy Russia, we have a legal right to respond. Yes, it will be a global catastrophe. But why do we need such a world if there will be no Russia there? pic.twitter.com/bMZBY5z28L
— Ignorance, the root and stem of all evil (@ivan_8848) September 25, 2024
Kakšna je bila prejšnja doktrina?
V dokumentu, sprejetem leta 2020, so bile opisane štiri situacije, v katerih lahko Moskva aktivira jedrsko odvračanje.
Prvič, če bi prejela »zanesljive informacije« o izstrelitvi balističnih raket proti njej in/ali zaveznikom. Drugič, če bi bilo proti Rusiji in/ali njenim zaveznikom uporabljeno jedrsko orožje ali druga vrsta orožja za množično uničevanje. Tretjič, če bi sovražnik ukrepal proti »kritičnim državnim ali vojaškim objektom«, ki bi lahko ovirali odziv ruskih jedrskih sil. In četrtič, če bi bila Rusija napadena s konvencionalnimi silami, ki bi »ogrozile sam obstoj države«.
Zakaj so bile spremembe predlagane zdaj?
V začetku leta je Putin dejal, da bi bile zaradi novih groženj, ki jih prinaša NATO morda potrebne nekatere posodobitve ruske jedrske doktrine.
Namestnik zunanjega ministra Sergej Rjabkov je junija obstoječo rusko jedrsko doktrino označil za »preveč splošno« in dejal, da »nevednost« Zahoda zahteva, da Rusija »jasneje, bolj razvidno in določneje pove, kaj bi se lahko zgodilo«, če bodo zahodne države nadaljevale s svojimi »nesprejemljivimi in eskalacijskimi dejanji«.
Vlada v Kijevu že od maja zahteva, da ZDA in ameriške zaveznice odpravijo vse omejitve za uporabo svojega orožja proti Rusiji, kar bi po jasnih besedah Moskve pomenilo neposredno vpletanje Zahoda v vojno, saj bi te napade izvedlo osebje članic NATO z zahodnimi raketami in ob pomoči zahodnih satelitov in drugih naprav.
Zahodni mediji so ob napovedani spremembi že pričeli jadikovati, češ da Putin znova »grozi z jedrskim orožjem«.
A v resnici je posodobitev ruske doktrine le odgovor na ameriško jedrsko doktrino in nove oblike ogrožanja Rusije s strani sovražnih držav, predvsem članic zveze NATO in ameriške vazalne države Ukrajine, preko katere NATO vodi posredniško vojno proti Rusiji.
BREAKING: President Putin introduced the amendments of Russia’s nuclear doctrine under which:
— Russia is not Enemy (@RussiaIsntEnemy) September 25, 2024
Aggression against Russia by any non-nuclear state, but with the participation or support of a nuclear state, will be perceived as their joint attack on the Russian Federation.… pic.twitter.com/8ey0HEHwpH
Ob tem ima jedrska doktrina ZDA že danes bistveno nižji »prag« uporabe jedrskega orožja, kot ga je imela doslej ruska.
To pomeni, da bo uporaba jedrskega, predvsem taktičnega orožja Rusije v primeru zaostrovanja napadov pod taktirko Nata, na bojiščih v zahodni Ukrajini, pa tudi v članicah tega zavezništva v Evropi – bistveno lažja in tudi bolj verjetna.
Putin je v sredo ponovil, da uporaba jedrskega orožja sicer ostaja »skrajni ukrep« za zaščito ruske suverenosti, vendar mora Moskva upoštevati, da se »sodobne vojaško-politične razmere dinamično spreminjajo ... vključno s pojavom novih virov vojaških groženj in tveganj za Rusijo in naše zaveznike«.