ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
Sporazum med Slovenijo in ZDA bo omogočil lažje uveljavljanje pokojninskih pravic
Sporazum med Slovenijo in ZDA o socialni varnosti, ki sta ga danes podpisala ministrica za delo Anja Kopač Mrak in veleposlanik ZDA v Sloveniji Brent R. Hartley, bo državljanom ene države olajšal uveljavljanje pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja v drugi državi. Hkrati jim bo zagotovil visoko raven zaščite osebnih podatkov.
Sporazum bo osebam v pokojninskem in invalidskem zavarovanju omogočil seštevanje zavarovalnih dob, pridobljenih po nacionalnih predpisih za pridobitev pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, je ob podpisu povedala ministrica Kopač Mrakova.
Za pridobitev pravic v ZDA bo moral zavarovanec po njenih besedah dopolniti vsaj 18 mesecev zavarovanja, da se mu bo v okviru pogojev za pridobitev pravice do pokojnine upoštevala tudi doba, dopolnjena v Sloveniji.
Pred sprejetjem tega sporazuma je moral zavarovanec, ki je želel pridobiti pokojnino iz ameriškega sistema, v ZDA dopolniti polnih deset let zavarovanja, je spomnila.
Pokojnina se bo nato po njenih besedah odmerila v višini, ki je v sorazmerju z dopolnjenimi zavarovalnimi dobami. To pomeni, da bo vsaka pogodbenica plačala delež pokojnine, ki ustreza dejanski dobi, dopolnjeni v okviru njenega sistema socialne varnosti.
Sporazum tako po ministričinem opozorilu pomembno olajša možnost vrnitve za številne Slovence, ki bi se po nekaj letih dela v ZDA radi vrnili v domovino, ob tem pa ne bi želeli izgubiti pravic iz socialnega zavarovanja, pridobljenih v ZDA.
Med temi delavci je veliko visoko usposobljenih mladih strokovnjakov in raziskovalcev, ki so za Slovenijo zelo pomembni z vidika njenega razvoja, je pojasnila ministrica.
Sporazum bo zavarovancem nadalje po njenem pojasnilu zagotovil neprekinjenost zavarovalne dobe v eni pogodbenici v času, ko so začasno napoteni na delo v drugo pogodbenico. Tako bo odpadla tudi obveznost dvojnega plačila prispevkov za tiste delavce, ki jih delodajalec za obdobje do petih let napoti na delo v drugo državo.
"S tem bo sporazum pomembno prispeval k izgradnji konkurenčnega poslovnega okolja, odprtega za tuje investicije v Sloveniji, in slovenskim podjetjem olajšal opravljanje storitev v ZDA s svojimi delavci," je menila Kopač Mrakova.
Upokojenec, ki je upokojen v eni državi, bo lahko po njenih besedah neomejeno prejemal pokojnino tudi v drugo državo. Tudi to vprašanje je za Slovenijo pomembno, saj so bile do zdaj ZDA zadnja država, v kateri živi večja slovenska izseljenska skupnost, s katero Slovenija še ni sklenila bilateralnega sporazuma o socialni varnosti, je poudarila.
Sporazum bo zaradi ukinjenega dvojnega plačila prispevkov v prvih sedmih letih po ocenah prinesel ameriškim in slovenskim delavcem in njihovim delodajalcem skoraj 40 milijonov dolarjev oz. približno 37,7 milijona evrov prihranka, je dejal veleposlanik ZDA v Sloveniji Hartley.
Sporazum je po njegovih besedah sad intenzivnih pogajanj med obema vladama, ki so trajala več let.