REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Telegraph«: ZDA bodo še naprej zapravljale kot pijani mornar, dokler jih svet ne bo nehal financirati

»Telegraph«: ZDA bodo še naprej zapravljale kot pijani mornar, dokler jih svet ne bo nehal financiratiDivje zadolževanje Washingtona je dokaz dekadentne družbe, ki je izgubila vso samodisciplino. Vir: Posnetek zaslona, X

Še nikoli doslej ZDA niso zašle v gospodarsko krizo s kombiniranim primanjkljajem zveznega, državnega in lokalnega proračuna blizu osmih odstotkov BDP-ja.

Gre za globalno nesrečo, ki čaka, da se zgodi, piše britanski Telegraph in dodaja, da če ZDA zaidejo v resno recesijo, bi lahko ta številka eksplodirala, ne glede na to, kdo bo zmagal na ameriških predsedniških volitvah novembra.

Kronična emisija dolga v takšnem obsegu bi zaostrila skomine po ameriških obveznicah, kar bi zmanjšalo sposobnost vlade ZDA, da se bori proti podaljšanemu gospodarskemu padcu. To bi imelo močne posledice za svetovni dolarizirani finančni sistem in bi uničilo celotno arhitekturo svetovnih kreditnih pogodb, vezanih na donosnost ameriškega dolga.

»ZDA so bile vedno posebne, zdaj pa preizkušajo meje. Doslej se je vse držalo skupaj, vendar sta bili zadnji dve dražbi ameriške Zakladnice zelo šibki in to pozorno spremljamo,« je dejal Torsten Slok, glavni ekonomist pri Apollo Global Management.

Fiskalni akces je bil teoretična nevarnost, dokler je ameriško gospodarstvo cvetelo. Po strahu pred recesijo v ZDA ta mesec pa je prišlo do večje pozornosti. »V slabem gospodarstvu se davčni prihodki zmanjšujejo, nadomestila za brezposelnost pa rastejo. Takrat vidite fiskalno tveganje,« pravi Slok.

Amerika se, piše »Telegraph«, poigrava s svojo usodo. Strukturno zadolževanje v tem obsegu za financiranje potrošnje je dokaz dekadentne družbe, ki je izgubila vso samodisciplino.

»Trgi bi lahko na neki točki podvomili v fiskalno vzdržnost. Iz izkušenj vemo, da so stvari videti vzdržne, dokler nenadoma niso več,« je dejal Claudio Borio, višji ekonomist pri Banki za mednarodne poravnave.

Ali so ZDA blizu recesije ali ne, je stvar razprave.

Julijska rast maloprodaje je znova ublažila strahove, a ta nakupovalni pohod je bil mogoč le zato, ker je stopnja osebnega varčevanja padla na 3,4 odstotka, tako kot je bila v zadnjih mesecih leta 2007 pred začetkom velike recesije.

Ko je stopnja varčevanja tako nizka, je vračanje še težje. To je opozorilni znak, ne pa znak moči.

Fedova politika »zasvojenosti s podatki« ga pušča talca zaostajajočih kazalnikov – tj. storitvene inflacije – in skoraj zagotavlja, da se bo prepozno odzval, ko se bo gospodarstvo obrnilo.

Avtor pravi, da se bo FED verjetno prisiljen vrniti k odkupovanju ameriškega dolga, tokrat pa bo s surovo silo zaviral donosnost državnih obveznic, kot je to storil v devetih letih med 1942 in 1951.

Tedaj so kratkoročne zapise omejili na 0,375 odstotka, dolgoročne obveznice pa na 2,5 odstotka. Ker je bila inflacija 20-odstotna, se je končalo z razlastitvijo obstoječih imetnikov obveznic. Vendar je bilo to vsaj začasno zdravilo, dokler Amerika ne uredi svoje hiše. Amerika tokrat ne počne ničesar podobnega.

Nakupi obveznic bi bili v resnici odprto denarno financiranje državnega dolga. In na to ne Trump ne Kamala Harris ne bi mogla vplivati.

Kar se začne kot trajna fiskalna motnja, se razvije v trajno monetarno motnjo.

To je smer, v katero gre Amerika zdaj zelo hitro.

Nobena druga država ali blok še ni zmožna zasidrati mednarodnega valutnega in kreditnega sistema.

Nobena druga valuta še ni pripravljena izpodriniti dolarja.

Vsi bomo morali živeti s pijanim hegemonom, zaključuje avtor članka v »Telegraphu«, ekonomski urednik časopisa Ambrose Evans-Pritchard.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek