V četrtem glasovanju je Tajani s 351 glasovi proti 282 premagal rojaka Giannija Pittello. Na položaju bo nasledil Nemca Martina Schulza, ki se po petih letih vodenja institucije iz evropske seli v nemško politiko.
Italijana sta se v zadnji krog uvrstila, ker sta v tretjem prejela največ glasov med skupno šestimi kandidati - Tajani 291, Pittella 199.
Tajani je v prvem nastopu pred poslanci po izvolitvi znova obljubil, da bo predsednik vseh in da bo spoštoval vse poslance in vse politične skupine. Izid pa je posvetil žrtvam lanskih potresov v Italiji.
Današnji dan je na svoji novinarski konferenci na položaju označil za dan demokracije v Evropskem parlamentu. "Državljanom smo poslali dobro sporočilo, saj se je vsak kandidat posebej potrdil po svojih najboljših močeh," je dejal. Napovedal je še, da se bo že v sredo sešel s predsedniki političnih skupin v Evropskem parlamentu.
Edino neposredno izvoljeno evropsko institucijo bo tako prihodnji dve leti in pol vodil 63-letni nekdanji evropski komisar ter novinar in tiskovni predstavnik bivšega italijanskega premierja Silvia Berlusconija. Slovenci ga najbolj poznajo kot obraz Bruslja v sporu glede vinjet, madež na njegovi karieri je njegova nepojasnjena vloga v aferi Volkswagen.
V prvih treh krogih so se za položaj prvega med 751 poslanci potegovali še Belgijka Helga Stevens iz vrst zmerno evroskeptičnih Evropskih reformistov in konservativcev (ECR), Britanka Jean Lambert iz vrst Zelenih, predstavnica združene levice Italijanka Eleonora Forenza ter Romun Laurentiu Rebega iz skrajno desne ENF Marine Le Pen.
Ker nihče od šestih kandidatov ni dobil potrebne absolutne večine veljavnih glasov, se je glasovanje zavleklo čez cel dan do četrtega, po poslovniku parlamenta zadnjega kroga zvečer. A glede na število glasov gre sklepati, da so kandidati iz kroga v krog bolj ali manj ohranjali stabilno podporo svoje skupine.
Analitiki so že pred volitvami opozarjali, da se glasovanja tokrat utegnejo zavleči do četrtega kroga. A pričakovanja so se nekoliko spremenila dopoldne, ko je kandidat liberalcev (Alde) Guy Verhofstadt umaknil svojo kandidaturo in sporočil, da bo podprl Tajanija, potem ko sta EPP in Alde dosegla dogovor o sodelovanju.
Z dogovorom med EPP in Alde so se močno povečale možnosti za izvolitev Tajanija, a očitno ne dovolj za zmago v prvem, drugem ali tretjem krogu.
V dogovoru skupini poudarjata, da potrebujemo močno EU, da je nacionalisti in populisti ne bodo uničili od znotraj in od zunaj, za kar si prizadevajo. Zato je potrebna proevropska koalicija, da bi se zoperstavili tem poskusom in zato so se EPP in liberalci odločili sodelovati in ponuditi skupno platformo kot začetek proevropskega sodelovanja. K temu so povabili še druge proevropske skupine.
Med prednostnimi nalogami v dogovoru izpostavljajo predlog komisiji in Evropskemu svetu za vzpostavitev skupnega razmisleka o prihodnosti Evrope, krepitev strategije za rast, stabilnost, trajnostni razvoj in investicije ter uresničevanje pariškega podnebnega dogovora.
Skupini se zavzemata tudi za uporabo obstoječih instrumentov v primeru kršitev temeljnih evropskih načel in vrednot ter ustanovitev novega mehanizma EU za demokracijo, vladavino prava in temeljne pravice. Med prioritetami omenjajo tudi krepitev evropskih varnostnih kapacitet in sodelovanje parlamenta v pogajanjih o brexitu.
Slovenski poslanec iz vrst Aldeja Ivo Vajgl (Alde/Desus) je slovenskim novinarjem dejal, da gre za vsebinski dogovor na področju človekovih pravic in demokracije ter da so v EPP sprejeli obveznost, da se bodo aktivno postavili do držav, kot sta Poljska in Madžarska. "Kompromis je zame sprejemljiv, s stisnjenimi zobmi bom glasoval zanj," je še povedal pred glasovanjem. Po njegovem je bolj kot kdajkoli čas, ko mora Evropa pokazati, da zna biti enotna.
A skupina socialistov in demokratov (S&D) je nezadovoljna z dogovorom med EPP in Aldejem. Še posebej kritični so do Verhofstadta, ki mu očitajo politično nekoherentnost. Podpredsednica S&D Tanja Fajon (S&D/SD) je ocenila, da je Verhofstadt izvedel "spektakularno politično salto". Po navedbah virov v S&D je Verhofstadt izgubil zaupanje skupine kot parlamentarni pogajalec o brexitu, zato si bodo prizadevali za njegovo zamenjavo.
Tudi zmerni evroskeptiki, Evropski konservativci in reformisti (ECR), so zavrnili podporo dogovoru med EPP in liberalci, češ da številni vidiki tega dogovora predstavljajo neuspešne pretekle politike. "Z EPP in Alde se strinjamo, da je Evropa v krizi, ne moremo pa sprejeti agende, ki predstavlja še več neuspešnega pristopa centralizacije iz preteklosti," je poudaril vodja ECR Syed Kamall.
Tajani je po izvolitvi že prejel prve čestitke poslanskih kolegov, čestital mu je tudi protikandidat Pittella. Preko družbenega omrežja mu je že čestital tudi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker. Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk pa je poudaril, da združena, močna EU potrebuje konstruktiven in učinkovit Evropski parlament.