REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nedemokratično: Lenin odpravil tajno diplomacijo, slovenska vlada pa dogovore z Ukrajino - pred ljudstvom skriva!

Nedemokratično: Lenin odpravil tajno diplomacijo, slovenska vlada pa dogovore z Ukrajino - pred ljudstvom skriva!Lenin je tajno diplomacijo razkrinkal, slovenska vlada z njo skriva dogovore z Ukrajino. Vir: Posnetek zaslona

Odbor DZ za zunanjo politiko (OZP) je v petek na zaprti seji obravnaval predlog varnostnega sporazuma med Slovenijo in Ukrajino.

Dokument je tajen, ima stopnjo »interno«, zato o njegovi vsebini člani OZP niso govorili.

Trdijo pa, da sporazum ne prinaša dodatnih finančnih obveznosti do Ukrajine, čeprav naj bi vseboval določila o humanitarni pomoči, za katero naj bi Slovenija namenila do pet milijonov evrov.

Da vlada pred lastnim ljudstvom skriva dogovore, ki jih podpisuje z nelegitimnim kijevskim režimom je zelo slab znak – predvsem za stanje slovenske demokracije.

Ljubljana bo sicer Kijevu finančno pomagala v okviru zavez, ki so jih na vrhu zveze NATO v Washingtonu ta teden sprejeli voditelji članic zahodnega vojaškega pakta.

Te predvidevajo, da bodo zaveznice v prihodnjem letu Ukrajini namenile za najmanj 40 milijard evrov vojaške pomoči.

Slovenija naj bi v različnih oblikah prispevala 80 do 100 milijonov, vendar to ni del dvostranskega sporazuma.

Besedilo predloga sporazuma naj bi sicer vsebovalo tudi običajne fraze: obsodbo ruske agresije in neomajno podporo Slovenije ozemeljski celovitosti Ukrajine.

Obe državi naj bi tudi ugotavljali, da Evropa ne bo varna, dokler v Ukrajini ne bo vzpostavljen trajen mir.

Navajata tudi skupne vrednote, od demokracije do varovanja človekovih pravic in svoboščin.

Javno bičanje v Ukrajini
Primer spoštovanja skupnih evropskih vrednot Slovenije in Ukrajine. Vir: Posnetek zaslona, X

Vsi ti sporazumi so po oceni vrhunskih svetovnih, predvsem ameriških strokovnjakov najboljša garancija za to, da se Ukrajina trajno uniči kot država.

Dokler bo namreč NATO vztrajal, da bo Ukrajina postala članica zahodnega vojaškega pakta, tako dolgo bo Rusija imela vse razloge, da sistematično uničuje Ukrajino.

To delo opravlja počasi, a zanesljivo in z vsakodnevnimi uspehi.

Ukrajina pa je z vsakim dnem vojne bolj siromašna, z manj prebivalci in bolj uničena.

Slovenija pa sledi tej pogubni poti in naj bi se v sporazumu tudi zavezala, da bo podpirala reformne ukrepe Ukrajine, ki so bistvene za uresničevanje njenih evro-atlantskih ambicij, kot tudi, da si bo skladno z mednarodnim pravom prizadevala za terjanje odgovornosti vpletenih v vojne in druge zločine, storjene med vojno.

Ker sporazum še ni bil usklajen z ukrajinskim režimom, ga premier Robert Golob s samodržcem Vladimirjem Zelenskim ni mogel podpisati na vrhu Nata v Washingtonu.

Slovenija se klanja zahodnim imperialistom, svoje dogovore z njihovo marioneto, Ukrajino pa - skriva. Le zakaj jih skriva, če v njih ni ničesar o vojaški pomoči in nimajo finančnih posledic?

Po novem naj bi ta tajni sporazum predvidoma podpisal v četrtek na zasedanju Evropske politične skupnosti v Londonu.

Gre za nekakšen forum EU s sosedami, ki se je doslej sestal le dvakrat.

Zadeva pa je seveda zelo sporna.

V demokratičnih državah sporazumi načeloma ne bi smeli biti tajni.

Sploh pa ne takšni, ki menda niti niso posebej konkretni, kot trdijo sami člani OZP.

Slovenija se klanja zahodnim imperialistom, svoje dogovore z njihovo marioneto, Ukrajino - pa skriva. Le zakaj jih skriva, če v njih ni ničesar o vojaški pomoči in nimajo finančnih posledic? Vir: Posnetek zaslona

Tudi če vzamemo v obzir, da je Ukrajina država v vojni, razkrivanje takih sporazumov ne bi moglo škoditi nikomur, niti Ukrajini, a vlada se je kljub temu odločila, da svoje dogovore z Ukrajino skriva pred očmi svojih volivcev.

To je najmanj nedemokratično. Predstavlja pa tudi veliko nazadovanje države in tudi drugih držav, ki se imajo za »demokratične« in na enak način skrivajo svoje dogovore z Ukrajino.

Primer trajnega miru, ki ga bo prinesla slovensko prizadevanje je sicer razviden spodaj:

In to ni edini takšen posnetek.

Še na stotine jih je.

In ne prihajajo iz Rusije, pač pa Ukrajine...

Spomnimo, Vladimir Lenin in boljševiška vlada sta opustila tajno diplomacijo takoj po prevzemu oblasti v oktobrski revoluciji leta 1917.

Ta odlok je zahteval takojšnje premirje in mirovna pogajanja na podlagi načel brez aneksij, brez odškodnin in samoodločbe ljudstev. Predvsem je vključeval poziv k ukinitvi tajne diplomacije.

To je bila pomembna poteza v skladu z njihovimi revolucionarnimi načeli in zavezanostjo preglednosti.

Eden prvih dekretov, ki jih je izdal Lenin po boljševiški revoluciji, je bil Dekret o miru, objavljen 8. novembra 1917 (26. oktober po starem koledarju).

Ta odlok je zahteval takojšnje premirje in mirovna pogajanja na podlagi načel brez aneksij, brez odškodnin in samoodločbe ljudstev. Predvsem je vključeval poziv k ukinitvi tajne diplomacije.

V skladu z ukinitvijo tajne diplomacije je sovjetska vlada začela objavljati sporazume in mednarodne pogodbe, ki so jih sklenile prejšnje carske in začasne vlade z drugimi narodi.

Najbolj opazni med njimi so bili:

Pogodba iz Brest-Litovska (marec 1918): Čeprav ni neposredno tajna pogodba, je bila posledica nove diplomatske odprtosti, ki je predstavljala oster mirovni sporazum z Nemčijo, ki je prepustila pomembna ozemlja centralnim silam.

Sporazum Sykes-Picot: Tajni sporazum iz leta 1916 med Veliko Britanijo in Francijo, s privolitvijo Rusije, o razdelitvi ozemelj Otomanskega cesarstva na Bližnjem vzhodu po prvi svetovni vojni. Boljševiki so razkrili ta sporazum, ki je podrobno določal razdelitev sfer vpliva in neposredni nadzor nad različnimi regijami.

Pogodbe in sporazumi z Japonsko: Ti so vključevali sporazume o delitvi vpliva in ozemeljskem nadzoru v Aziji, zlasti na Kitajskem.

Druge tajne pogodbe in diplomatska korespondenca: Boljševiki so objavili različne druge pogodbe in diplomatsko korespondenco, ki je razkrila tajne sporazume, dogovore in ozemeljske ambicije imperialističnih sil. To je bil del njihovega širšega propagandnega prizadevanja, da bi pokazali dvoličnost kapitalističnih držav in starih režimov.

Lenin v Doneški republiki ob zastavi Rusije in DLR Vir: Twitter
Lenin v Donecki ljudski republiki ob zastavi Rusije in DLR. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Ta dejanja so imela več pomembnih učinkov.

Spodkopala so verodostojnost zahodnih sil, okrepila položaj borcev proti kolonializmu, povzročila več pozivov k preglednosti v mednarodnih odnosih in vplivala na opustitev tajne diplomacije.

In ni nenavadno, da imamo sedaj opravka z obratnim procesom, ki vodi do obratnih posledic.

Vrača se tajna diplomacija, skupaj z njo pa imperialistične sile obnavljajo svoj boj proti antikolonialnim silam po vsem svetu. Tragično je le, da je Slovenija, nekoč del neuvrščene Jugoslavije danes na strani zločinskega zahodnega imperializma.

Vrača se tajna diplomacija, skupaj z njo pa imperialistične sile obnavljajo svoj boj proti antikolonialnim silam po vsem svetu.

Tragično je le, da je Slovenija, nekoč del neuvrščene Jugoslavije danes na strani zločinskega zahodnega imperializma.

Ta v Gazi izvaja genocid, po vsem svetu pa povzroča vojne, razbija in napada države in seje kaos.

Slovenija pa se klanja zahodnim imperialistom, svoje dogovore z njihovo marioneto, Ukrajino - pa skriva.

Le zakaj jih skriva, če v njih ni ničesar o vojaški pomoči in nimajo finančnih posledic?

Da vlada pred lastnim ljudstvom skriva dogovore, ki jih podpisuje z nelegitimnim kijevskim režimom je zelo slab znak – predvsem za stanje slovenske demokracije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek