nedelja, 03. november 2024 leto 29 / št. 308
Nedemokratično: Lenin odpravil tajno diplomacijo, slovenska vlada pa dogovore z Ukrajino - pred ljudstvom skriva!
Odbor DZ za zunanjo politiko (OZP) je v petek na zaprti seji obravnaval predlog varnostnega sporazuma med Slovenijo in Ukrajino.
Dokument je tajen, ima stopnjo »interno«, zato o njegovi vsebini člani OZP niso govorili.
Reuters: Zelensky, at meetings with EU and NATO officials, repeats demands to increase aid to Ukraine “15 times” and asks allies to do more for Kiev.
— Zlatti71 (@Zlatti_71) July 13, 2024
Some European officials, through third parties, are advising Zelensky to tread carefully to “avoid alienation from much-needed… pic.twitter.com/HcQBnwYtXw
Trdijo pa, da sporazum ne prinaša dodatnih finančnih obveznosti do Ukrajine, čeprav naj bi vseboval določila o humanitarni pomoči, za katero naj bi Slovenija namenila do pet milijonov evrov.
Ljubljana bo sicer Kijevu finančno pomagala v okviru zavez, ki so jih na vrhu zveze NATO v Washingtonu ta teden sprejeli voditelji članic zahodnega vojaškega pakta.
Te predvidevajo, da bodo zaveznice v prihodnjem letu Ukrajini namenile za najmanj 40 milijard evrov vojaške pomoči.
Slovenija naj bi v različnih oblikah prispevala 80 do 100 milijonov, vendar to ni del dvostranskega sporazuma.
Employees of the Ukrainian military registration and enlistment office kidnapped a man right on the street
— Zlatti71 (@Zlatti_71) July 11, 2024
They brought him to the TCC and took away his phone. The "volunteer's" wife came to the checkpoint with a one-year-old child in her arms and called the police. The police… pic.twitter.com/7U2dSflF6o
Besedilo predloga sporazuma naj bi sicer vsebovalo tudi običajne fraze: obsodbo ruske agresije in neomajno podporo Slovenije ozemeljski celovitosti Ukrajine.
Obe državi naj bi tudi ugotavljali, da Evropa ne bo varna, dokler v Ukrajini ne bo vzpostavljen trajen mir.
Navajata tudi skupne vrednote, od demokracije do varovanja človekovih pravic in svoboščin.
Vsi ti sporazumi so po oceni vrhunskih svetovnih, predvsem ameriških strokovnjakov najboljša garancija za to, da se Ukrajina trajno uniči kot država.
Dokler bo namreč NATO vztrajal, da bo Ukrajina postala članica zahodnega vojaškega pakta, tako dolgo bo Rusija imela vse razloge, da sistematično uničuje Ukrajino.
To delo opravlja počasi, a zanesljivo in z vsakodnevnimi uspehi.
Zelensky rejected the best and only peace deal he'll ever get. If he had accepted Putin’s peace proposal, the war would have been over and life in Ukraine would have gone back to normal.
— Gabe (@GabeZZOZZ) July 11, 2024
Zelensky has already sacrificed more than half a million Ukrainians for nothing!
He’ll… pic.twitter.com/lvEdOBr5Cy
Ukrajina pa je z vsakim dnem vojne bolj siromašna, z manj prebivalci in bolj uničena.
Slovenija pa sledi tej pogubni poti in naj bi se v sporazumu tudi zavezala, da bo podpirala reformne ukrepe Ukrajine, ki so bistvene za uresničevanje njenih evro-atlantskih ambicij, kot tudi, da si bo skladno z mednarodnim pravom prizadevala za terjanje odgovornosti vpletenih v vojne in druge zločine, storjene med vojno.
After the NATO summit in Washington, PM Robert Golob announced that Slovenia will double its presence in the NATO mission in Kosovo next year.
— RTK - Radio and Television of Kosovo (@rtklivecom) July 12, 2024
https://t.co/saWBKHWKUv pic.twitter.com/3p6xj3GWwe
Ker sporazum še ni bil usklajen z ukrajinskim režimom, ga premier Robert Golob s samodržcem Vladimirjem Zelenskim ni mogel podpisati na vrhu Nata v Washingtonu.
Po novem naj bi ta tajni sporazum predvidoma podpisal v četrtek na zasedanju Evropske politične skupnosti v Londonu.
Gre za nekakšen forum EU s sosedami, ki se je doslej sestal le dvakrat.
Zadeva pa je seveda zelo sporna.
Odbor za zunanjo politiko se je samo seznanil s tem, da gremo v vojno. pic.twitter.com/M4JI4jRJng
— Resni.ca (@resni_ca) July 12, 2024
V demokratičnih državah sporazumi načeloma ne bi smeli biti tajni.
Sploh pa ne takšni, ki menda niti niso posebej konkretni, kot trdijo sami člani OZP.
Tudi če vzamemo v obzir, da je Ukrajina država v vojni, razkrivanje takih sporazumov ne bi moglo škoditi nikomur, niti Ukrajini, a vlada se je kljub temu odločila, da svoje dogovore z Ukrajino skriva pred očmi svojih volivcev.
To je najmanj nedemokratično. Predstavlja pa tudi veliko nazadovanje države in tudi drugih držav, ki se imajo za »demokratične« in na enak način skrivajo svoje dogovore z Ukrajino.
Primer trajnega miru, ki ga bo prinesla slovensko prizadevanje je sicer razviden spodaj:
It was forbidden to hang any flag, especially Ukrainian, on the graves of Ukrainian military personnel in some cemeteries in the Kharkov region, and it was decided to immediately confiscate those hung.
— Victor vicktop55 (@vicktop55) May 7, 2024
On the other hand, it was decided not to use individual graves at all due to… pic.twitter.com/8kGCaBc71p
In to ni edini takšen posnetek.
Še na stotine jih je.
In ne prihajajo iz Rusije, pač pa Ukrajine...
Shocking video clip of a cemetery for Ukrainian soldiers killed in action.
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) March 15, 2023
It will take a while to get a true picture of the casualties, which may reach a million by the time the war is over.
Kharkov, Ukraine pic.twitter.com/WqNvIwE0ER
Spomnimo, Vladimir Lenin in boljševiška vlada sta opustila tajno diplomacijo takoj po prevzemu oblasti v oktobrski revoluciji leta 1917.
To je bila pomembna poteza v skladu z njihovimi revolucionarnimi načeli in zavezanostjo preglednosti.
Eden prvih dekretov, ki jih je izdal Lenin po boljševiški revoluciji, je bil Dekret o miru, objavljen 8. novembra 1917 (26. oktober po starem koledarju).
Ta odlok je zahteval takojšnje premirje in mirovna pogajanja na podlagi načel brez aneksij, brez odškodnin in samoodločbe ljudstev. Predvsem je vključeval poziv k ukinitvi tajne diplomacije.
V skladu z ukinitvijo tajne diplomacije je sovjetska vlada začela objavljati sporazume in mednarodne pogodbe, ki so jih sklenile prejšnje carske in začasne vlade z drugimi narodi.
Najbolj opazni med njimi so bili:
Pogodba iz Brest-Litovska (marec 1918): Čeprav ni neposredno tajna pogodba, je bila posledica nove diplomatske odprtosti, ki je predstavljala oster mirovni sporazum z Nemčijo, ki je prepustila pomembna ozemlja centralnim silam.
Sporazum Sykes-Picot: Tajni sporazum iz leta 1916 med Veliko Britanijo in Francijo, s privolitvijo Rusije, o razdelitvi ozemelj Otomanskega cesarstva na Bližnjem vzhodu po prvi svetovni vojni. Boljševiki so razkrili ta sporazum, ki je podrobno določal razdelitev sfer vpliva in neposredni nadzor nad različnimi regijami.
Pogodbe in sporazumi z Japonsko: Ti so vključevali sporazume o delitvi vpliva in ozemeljskem nadzoru v Aziji, zlasti na Kitajskem.
Druge tajne pogodbe in diplomatska korespondenca: Boljševiki so objavili različne druge pogodbe in diplomatsko korespondenco, ki je razkrila tajne sporazume, dogovore in ozemeljske ambicije imperialističnih sil. To je bil del njihovega širšega propagandnega prizadevanja, da bi pokazali dvoličnost kapitalističnih držav in starih režimov.
Ta dejanja so imela več pomembnih učinkov.
Spodkopala so verodostojnost zahodnih sil, okrepila položaj borcev proti kolonializmu, povzročila več pozivov k preglednosti v mednarodnih odnosih in vplivala na opustitev tajne diplomacije.
In ni nenavadno, da imamo sedaj opravka z obratnim procesom, ki vodi do obratnih posledic.
This pic says something else pic.twitter.com/Eyn0R5ie2O
— Shahzada Rahim (@ShahzadaRah) June 30, 2024
Vrača se tajna diplomacija, skupaj z njo pa imperialistične sile obnavljajo svoj boj proti antikolonialnim silam po vsem svetu.
Tragično je le, da je Slovenija, nekoč del neuvrščene Jugoslavije danes na strani zločinskega zahodnega imperializma.
Ta v Gazi izvaja genocid, po vsem svetu pa povzroča vojne, razbija in napada države in seje kaos.
Slovenija pa se klanja zahodnim imperialistom, svoje dogovore z njihovo marioneto, Ukrajino - pa skriva.
Vabila azijskim državam, da se udeležijo vrha in retorika, zaradi katere je tudi Robert Golob pričel govoriti o varnosti v »indopacifičnem« območju kaže, da se področje delovanja NATO pakta širi – na ves svet.https://t.co/aaOgBdLWpy
— Insajder.com (@insajder_com) July 12, 2024
Le zakaj jih skriva, če v njih ni ničesar o vojaški pomoči in nimajo finančnih posledic?
Da vlada pred lastnim ljudstvom skriva dogovore, ki jih podpisuje z nelegitimnim kijevskim režimom je zelo slab znak – predvsem za stanje slovenske demokracije.