torek, 24. december 2024 leto 29 / št. 359
Kopač Mrakova: Vprašanje revščine bo lažje rešiti, ko ji bo družba kot celota rekla Ne
Najboljša rešitev za izhod iz revščine je zaposlitev in plačilo za opravljeno delo, je ob robu predpremiere dokumentarnega filma o revščini Špele Kožar in Barbare Zemljič z naslovom Pod mostovi dejala ministrica za delo Anja Kopač Mrak. Vprašanje revščine bo veliko lažje rešiti, ko bo družba kot celota rekla revščini Ne, je dejala za STA.
Ministrica Kopač Mrakova je na okrogli mizi, ki je sledila današnji predpremieri dokumentarnega filma v Kinodvoru v Ljubljani, napovedala nekatere spremembe, ki bodo po pričakovanju izboljšale socialni položaj ljudi v stiski.
Spomnila je, da se bo s 1. februarjem začela uporabljati novela zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki za prejemnike varstvenega dodatka in denarne socialne pomoči pod določenim pogojem ukinja zaznambo na nepremičnini in vračilo pomoči.
Po vladnem predlogu bodo upokojencem z najnižjimi pokojninami in s 40 leti pokojninske dobe brez dokupa tudi zvišali pokojnino z zdajšnjih 440 evrov na 500 evrov, reorganizacija centrov za socialno delo pa bo socialnim delavcem omogočila več strokovnega dela z ljudmi, je napovedala ministrica.
Večina napovedanih novosti pa po mnenju pravnika Andraža Terška ne pomeni "revolucionarnih sprememb". Po njegovih besedah gre za delno popravljanje nesprejemljivih posegov v zakonodajo, ki jih je država naredila v preteklih letih . "Država je v zakonodajo vpisovala člene, ki jih ne bi nikoli smela zapisati," je opozoril na okrogli mizi.
Predstojnica katedre za področje socialnega vključevanja in pravičnosti na fakulteti za socialno delo v Ljubljani Darja Zaviršek je dejala, da so centri za socialno delo ostali takšni kot pred letom 1991, in sicer "podaljšana roka države". "Delajo tisto, kar jim reče država," je dejala. Glede revščine niso centri tisti, ki jih je treba nasloviti, je menila.
V Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje pa kot problem opažajo nesodelovanje med posameznimi institucijami države. Veliko prizadevanj nevladnih organizacij je prav zaradi tega zaman, je dejala Anita Ogulin.
Zveza je skupaj z Odvetniško pisarno Zidar Klemenčič leta 2013 ustanovila projekt Botrstvo - brezplačna pravna pomoč, v okviru katerega pomagajo socialno najšibkejšim denimo pri stanovanjski problematiki.
Po besedah Nine Zidar Klemenčič iz omenjene odvetniške pisarne je takrat, ko so postavljeni cilji, te zelo enostavno izpolnjevati. "Če bi kdo v resnici želel, da ne bi bilo deložacij, teh ne bi bilo," je poudarila.