REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zakaj je Biden izpustil Assangea?

Zakaj je Biden izpustil Assangea?Biden je spremenil Assangea v vohuna hkrati pa zadal smrtni udarec svobodnem novinarstvu. Vir: Posnetek zaslona, X

Kot piše analitični portal Theconversation.com, je z vse večjim pritiskom na Bidnovo administracijo pregon novinarja Juliana Assangea postal hkrati škodljiv in nevzdržen.

Tako v avstralskem parlamentu kot v ameriškem kongresu je rasla podpora izpustitvi Assangea, ki je avstralski državljan.

Avstralski premier Anthony Albanese je od prihoda na oblast leta 2022 lobiral pri ZDA za ustavitev pregona, kar je bila tudi njegova predvolilna zaveza, data volivcem.

Medtem je v Avstraliji podpora javnosti za izpustitev ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea strmo naraščala.

Tudi Assangeov brat Gabriel Shipton je vzdrževal redne stike z njim in je v zadnjih mesecih večkrat odšel v Washington, da bi pritisnil na Bidnovo administracijo.

Zdi se, da sta njegova predanost in vse večji mednarodni in domači pritisk dosegla vrhunec z Assangeovo končno izpustitvijo.

New York Times in NBC News poročata, da so številni dokumenti že izginili s spletne strani WikiLeaksa. Vir: Posnetek zaslona

Theconversation.com piše, da je bilo v ključnem volilnem letu, ki ga Joe Biden predstavlja kot eksistencialni boj za dušo ameriške demokracije, preganjanje Assangea tako nedosledno kot tudi nevzdržno.

Gledano od zunaj, »se je zdelo, da je primer prinesel mednarodno sramoto Bidnovi administraciji.«

Vsekakor je mogoče, navaja portal, razlagati Bidnov bežni komentar o »razmisleku« o umiku obtožb proti Assangeu iz letošnjega februarja kot blag javni očitek pristojnemu ministrstvu za pregon tega primera glede na globalne posledice za svobodo tiska.

In te so že vidne. Z WikiLeaksove spletne strani je »čez noč izginilo« oziroma je izbrisano na tisoče dokumentov, ki so pričali o ameriških zločinih v Afganistanu in Iraku, ter sporna elektronska pošta Hillary Clinton...

Prav tako so se že razgalile cenzorske škarjice v vodilnih družbenih omrežjih:

Poleg tega je nadaljnje preganjanje Assangea postajalo problematično v kontekstu avstralskega zavezništva z ZDA (AUKUS).

Ta odnos je bil vedno opisan kot temeljen na skupnih demokratičnih vrednotah, odločitev ZDA, da sodno preganjajo državljana ene od svojih najbližjih zaveznic zaradi razkrivanja informacij – medtem ko obsojajo avtoritarne države, ki v resnici počnejo enako – je bila hinavska in škodljiva za položaj Amerike v svetu, še posebej v volilnem letu, sklene Theconversation.

Na družbenih omrežjih so se medtem že spletle nove teorije zarote.

Številni se namreč menijo, da molčeči moški, ki smo ga te dni lahko opazovali od vkrcanja v letalo v Londonu, do poleta na otok Saipan, ki je v ameriškem lastništvu, do pristanka v Avstraliji - v resnici ni Julian...

Soproga ustanovitelja WikiLeaksa Stella Assange pa je dejala, da bo zaprosila za pomilostitev Juliana, potem ko je priznal krivdo za kršenje ameriških zakonov o vohunjenju, s čimer se je končala dolgotrajna pravna saga v Veliki Britaniji, poroča Reuters.

52-letni Assange je na zaslišanju na otoku Saipan v Marianskem otočju, ki pripada ZDA, priznal krivdo v eni točki (od 18) zarote za pridobitev in objavo zaupnih dokumentov ameriške vojske.

Obsojen je na 62 mesecev zapora, ki ga je že odslužil v Londonu, nato pa se je lahko vrnil domov v Avstralijo.

Stella Assange, tudi sama odvetnica, ki je delala na njegovi kampanji skoraj od začetka njegove pravne bitke, je dejala, da je vesela, da je Julian na prostosti, a tudi jezna, da je bil tako dolgo v zaporu.

Dejala je, da bo zaprosila za pomilostitev, ker je priznanje krivde za vohunjenje »zelo resen razlog za skrb« za novinarje po vsem svetu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek