torek, 24. december 2024 leto 29 / št. 359
Na Pokljuki prvi plazovni informacijski tabli v Julijskih Alpah
Člani Športnega društva Freeapproved so prejšnji konec tedna na Pokljuki postavili prvi plazovni informacijski tabli v Julijskih Alpah. V prihodnjih dneh bodo tri take table, ki obiskovalce opozarjajo na nevarnost plazov, postavili še v alpskih dolinah Tamar in Krma ter na smučišču Vogel.
V zadnjih letih se je število domačih in tujih obiskovalcev gora v zimskem času močno povečalo. Med njimi so alpinisti, pohodniki, krpljarji, turni smučarji in tudi družine z majhnimi otroki. Nekateri obiskovalci se namenoma izpostavljajo nevarnosti snežnih plazov, mnogi pa se te nevarnosti sploh ne zavedajo, je v sporočilu za javnost zapisal predsednik ljubljanskega Športnega društva Freeapproved Anže Čokl.
Zato so v društvu dali pobudo za namestitev plazovnih informacijskih tabel na najbolj obiskanih izhodiščnih točkah za zimske izlete v Triglavskem narodnem parku. Po več kot pol leta jim je uspelo pridobiti vsa potrebna soglasja lastnikov zemljišč, Triglavskega narodnega parka in Agencije RS za okolje. Tako so se lahko lotili izdelave in namestitve tabel.
"S postavitvijo plazovnih informacijskih tabel želimo povečati varnost obiskovalcev, zmanjšati število nesreč in s tem tudi posredovanj članov gorske reševalne službe, ki v plazovitih razmerah še bolj kot sicer ogrožajo svoje življenje," je pojasnil Čokl, ki je tudi vodja projekta postavitve informacijskih tabel.
Namen tabel je izboljšanje ozaveščenosti zimskih obiskovalcev gora o nevarnosti plazov. Na tablah piše, v katerih okoliščinah se snežni plaz sproži in kako je mogoče prepoznati nevarnost plazu. Obiskovalci lahko namreč s poznavanjem okoliščin za nastanek snežnih plazov in z opazovanjem okolice med gibanjem v gorah bistveno zmanjšajo ogroženost.
"Snežni plaz je najbolj zahrbtna zimska nevarnost v gorah. Ogrozi nas lahko med hojo, sankanjem, smučanjem ali vožnjo z avtomobilom, in to po zasavskih travnikih ali po najbolj strmih gorskih stenah, podnevi in ponoči, v soncu in megli," opozarja Jaka Ortar z Geografskega inštituta Antona Melika Znanstveno raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti.
Najboljša zaščita pred snežnim plazom je poznavanje snežnih razmer, v katerih se lahko sproži snežni plaz, in prepoznavanje znakov nevarnosti na izletu, poudarja Ortar, ki je tudi sam sodeloval pri postavitvi informacijskih tabel, s katerimi želijo delček znanja ponuditi tudi manj izkušenim obiskovalcem gora.
Pri prostovoljskem projektu, ki je bil v celoti financiran iz društva Freeapproved v sodelovanju s športno trgovino ActionMama, so sodelovali tudi drugi domači in tuji strokovnjaki iz različnih organizacij. Širok krog sodelujočih pa potrjuje, da so tovrstne dejavnosti potrebne in zaželene. V društvu si želijo, da bi v prihodnjih sezonah table postavili še na drugih priljubljenih slovenskih gorskih zimskih izhodiščih.