REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

EU in ZDA napovedale »odgovor« na nov zakon v Gruziji: »Dobro bo, če ohranimo živo glavo!«

EU in ZDA napovedale »odgovor« na nov zakon v Gruziji: »Dobro bo, če ohranimo živo glavo!«Čeprav gruzijski premier meni, da bo zakon o tujih agentih povečal možnosti za odprt dialog o vstopu države v EU, sta Borrell in Evropska komisija Tbilisiju zagrozila, da pripravljata »odgovor« in da se je bolje vrniti na »evropsko pot.« Vir: Posnetek zaslona, X
Gre za očiten primer vmešavanja Bruslja v notranje zadeve suverene države, ki je tudi v nasprotju s številnimi določili mednarodnih konvencij in načelom neintervencije kot temeljnim načelom mednarodnega prava - vendar se EU in ZDA na to očitno požvižgata.

Evropska unija in njene države članice preučujejo vse možne opcije za »odgovor« na sprejetje zakona o tujih agentih v Gruziji, piše v skupni izjavi vodje diplomacije EU Josepa Borrella in Evropske komisije.

Borrell in EK pozivata Tbilisi, naj se »vrne na evropsko pot« in opusti zakon, ki bo očitno začel veljati, glede na to, da je v torek gruzijski parlament z večino glasov preglasil veto predsednice Salome Zurabišvili.

Gre za očiten primer vmešavanja Bruslja v notranje zadeve suverene države, ki je tudi v nasprotju s številnimi določili mednarodnih konvencij in načelom neintervencije kot temeljnim načelom mednarodnega prava - vendar se EU in ZDA na to očitno požvižgata.

Po drugi strani pa v Gruziji verjamejo, da bo zakon o tujih agentih povečal možnosti za odprt dialog o vstopu države v EU, je izjavil gruzijski premier Irakli Kobakhidze.

Gruzija je zdaj po njegovih besedah ​​»za glavo višje« od drugih držav kandidatk za članstvo v EU.

Toda glede na grožnje, ki jih je z Zahoda deležen Tbilisi bo »sreča, če bo Gruzija ohranila živo to glavo, ki štrli«.

Ameriško zunanje ministrstvo je obsodilo odločitev gruzijskega parlamenta, da preglasi predsedniški veto na zakon o »tujih agentih«.

Kot je izjavil tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller, ta korak »oddaljuje Gruzijo od poti k evropskim integracijam in ignorira evroatlantske težnje gruzijskega ljudstva«.

Ameriški uradnik je poudaril, da gruzijska vladajoča stranka ni spoštovala sklepov Beneške komisije in mnenja »najtesnejših gruzijskih partnerjev« (z Zahoda) o novem zakonu.

»Dejanja vladajoče stranke škodijo gruzijski 'demokratični poti', njeni prihodnji gospodarski varnosti, članstvu v OZN in ogrožajo odnose med ZDA in Gruzijo,« je opozoril Miller.

Spomnil je na besede državnega sekretarja Antonyja Blinkna, ki je napovedal, da se bo »Gruzija soočila s posledicami« zaradi sprejetja zakona o tujih agentih.

Predsednica Zarubišvilijeva je po zavrnitvi njenega veta v parlamentu prek video povezave nagovorila protestnike, zbrane v Tbilisiju, in jim sporočila, naj »začnejo priprave na parlamentarne volitve 26. oktobra«.

»Nocoj sem z vami! To je naša prihodnost. Narediti morate vse, da se pripravite na 26. oktober, to bo naš odgovor,« je dejala.

Predsednica je dodala, da bodo te volitve »referendum«, ki naj bi pokazal, ali želijo državljani biti bližje »Evropi ali Rusiji«.

Pred poslopjem gruzijskega parlamenta v Tbilisiju se je zbralo veliko število protestnikov, številni med njimi so nosili zastave Gruzije, številni pa tuje - ZDA in Evropske unije.

Zakon je naletel na ostre kritike opozicije, nevladnega sektorja in prozahodnih medijev ter številnih zahodnih uradnikov, ki so ga pejorativno poimenovali »ruski zakon« in namigovali na podoben predpis, ki v Rusiji velja že od 2012.

Malokdo med njimi pa omeni, da zakon s skoraj enakim imenom obstaja tudi v Združenih državah Amerike, in sicer že od leta 1938, in da o sprejetju takšne uredbe razmišljajo tudi bruseljski veljaki v Evropski uniji.

Tiskovna predstavnica Bele hiše Karine Jean-Pierre pa je opozorila, da bo Washington »temeljito prevrednotil dvostranske odnose (s Tbilsijem), če bo zakon stopil v veljavo«.

Prav tako je vodja urada State Departmenta za usklajevanje sankcij Jim O'Brien dejal, da bi lahko ZDA uvedle omejitve za Gruzijo, če predlog zakona, ki ga je sprejel parlament, ne bo spremenjen.

Evropska unija pa je zagrozila, da bo zamrznila prošnjo gruzijske republike za članstvo v EU.

Zakon predvideva registracijo nepridobitnih pravnih oseb in medijev, katerih prihodki izvirajo iz tujine, zlasti če so večji od 20 odstotkov.

Poleg tega morajo biti vse organizacije, ki »promovirajo interese tujih sil«, vpisane v državni register.

V tem primeru bodo morale takšne organizacije pokazati prejeti dohodek in izpolniti izjavo, sicer jih čaka globa v višini 25.000 larija (8500 evrov).

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek