REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Spiegel: Začetek deindustrializacije, padec investicij in množična odpuščanja

Spiegel: Začetek deindustrializacije, padec investicij in množična odpuščanjaNemški minister za gospodarstvo Robert Habeck ni kos nalogi, saj zaradi neugodnih pogojev poslovanja v Nemčiji, kot so visoke cene energentov, veliko denarja odteka v tujino, trdi predsednik nemškega združenja delodajalcev. Nemčija je doslej izgubila več kot 300 milijard evrov. Vir: Posnetek zaslona, X

Visoke cene energije, davki in birokracija so le nekatere od težav, s katerimi se sooča nemško gospodarstvo, ki je po besedah ​​zveznega ministra za gospodarstvo Roberta Habecka že izgubilo konkurenčnost, poroča Spiegel.

Obseg naročil še naprej upada, predvsem v proizvodni panogi. Marca se je ta raven znižala še za 0,4 odstotka, je sporočil Zvezni statistični urad.

K padcu v marcu je tako kot v preteklih mesecih največ prispevalo dogajanje v avtomobilski industriji.

Alexander Krüger iz banke Hauck Aufhäuser Lampe Privatbank AG prepoznava izjemno negativne trende v nemškem gospodarstvu: »Zaloge se topijo, zato se zmanjšuje tudi izkoriščenost proizvodnih zmogljivosti. Padec konkurenčnosti odpira številne nove težave.«

Po podatkih inštituta Ifo se konkurenčni položaj nemške industrije v EU in na svetovnih trgih slabša že dve leti zapored.

Znotraj Evropske unije je ta trend prisoten od tretjega četrtletja 2022.

Enako velja za svetovne trge, kjer je ta trend prisoten od prvega četrtletja 2022.

Predsednik združenja delodajalcev Gesamtverbands der Arbeitgeberverbände der Metall- und Elektro-Industrie (Gesamtmetall) Stefan Wolf opozarja na trend selitve nemških podjetij v tujino: »To je začetek deindustrializacije. Veliko podjetij zapušča Nemčijo

Trenutno so prizadeta predvsem podjetja iz avtomobilske industrije in industrije dobaviteljev.

»Zaradi slabih razmer v Nemčiji veliko denarja odteka v tujino,« je dodal Wolf. »Doslej smo izgubili že več kot 300 milijard evrov,« je izpostavil.

Ta izguba je že dramatična. Brez večjih investicij v Nemčiji bo produktivnost upadla, kar bo dodatno zmanjšalo nemško konkurenčnost.

Wolf prepoznava tudi prve znake množičnega odpuščanja Nemcev: »Večji dobavitelji v avtomobilski industriji so že napovedali odpuščanja

»Če se kaj kmalu ne bo spremenilo, bomo imeli veliko zmanjšanje števila delovnih mest, predvsem v proizvodnji,« je dodal.

Predsednik Gesamtmetalla ocenjuje, da bo skupna izguba delovnih mest v naslednjih treh do štirih letih znašala od 40.000 do 50.000.

Po besedah ​​zveznega ministra za gospodarstvo Roberta Habecka je Nemčija že izgubila konkurenčnost, zato gospodarstvo nujno potrebuje dodatne državne spodbude.

Priliv neposrednih tujih naložb se je lani zmanjšal za 12 odstotkov, bistveno bolj kot v preostalih državah EU.

Zato so vse glasnejše zahteve, da vlada Olafa Scholza posreduje in prepreči nadaljnjo deindustrializacijo, ki je, kot poročajo osrednji nemški mediji, v polnem teku.

»Država mora trošiti denar, sploh zdaj,« je opozoril Wolf.

Po podatkih Nemškega gospodarskega inštituta so tuja podjetja lani v Nemčijo vložila le 22 milijard evrov, kar je najmanj v zadnjih desetih letih.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek