REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajci uveljavljajo Bidnov recept: Peking se rekordno hitro otresa vse bolj tveganega ameriškega dolarja

Kitajci uveljavljajo Bidnov recept: Peking se rekordno hitro otresa vse bolj tveganega ameriškega dolarjaKitajska vlada je objavila, da je prodala za najmanj 53,3 milijarde dolarjev ameriških obveznic. Vir: Posnetek zaslona, X

Po skupni izjavi z Rusijo o odmiku od naslanjanja na zahodne države je kitajska vlada objavila, da je prodala za najmanj 53,3 milijarde dolarjev ameriških obveznic.

Gre za največjo, rekordno veliko prodajo ameriških obveznic s strani kitajskih institucij v četrtletju.

Švicarski ekonomski strokovnjak Claudio Grass meni, da je pametna odločitev Kitajske, da se distancira od dolarja.

»Zlato je od leta 2021 prekašalo dolarske obveznice za 75 odstotkov.

Poleg tega se ameriški dolar že desetletja uporablja kot politično orožje in s samovoljno zaplembo premoženja zaradi pritiska vlade ZDA.

Očitno je, da zahodno civilizacijo uničuje lasten pokvarjen in gnili politični sistem,« poudarja Claudio Gras.

Kolumnist časopisa China Daily Chen Weihua, znan po svojem ostrem jeziku in duhovitih pripombah, je na družbenem omrežju X dejal, da Kitajska zdaj v odnosu do Amerike uporablja iste metode v škodo ZDA, kot je Amerika uporabila za Evropo, v škodo EU.

Sarkastično je pripomnil, da Kitajci dejansko izvajajo Bidnov recept za zmanjšanje tveganja, pri čemer se Peking bliskovito otresa vse bolj tveganega ameriškega dolarja.

Ameriški predsednik Joseph Biden je uvedel veliko povišanje carin na vrsto kitajskih uvoznih proizvodov, medtem ko je njegov predhodnik Donald Trump dejal, da bi lahko uvedel več kot 60-odstotne carine na kitajsko blago, če bo izvoljen.

Bloomberg piše, da so se kitajske zaloge zlata v državnih rezervah povečale, ker Kitajska prodaja sredstva v dolarjih.

Delež plemenite kovine v kitajskih rezervah se je aprila povečal na 4,9 odstotka, kar je največ po podatkih centralne banke od leta 2015.

»Kitajska in države blizu nje so od leta 2015 povečale svoje zaloge zlata v deviznih rezervah, medtem ko so jih države v bloku ZDA ohranile večinoma stabilne.

To nakazuje, da so nakupe zlata s strani nekaterih centralnih bank morda spodbudili pomisleki glede tveganja zaradi rizika sankcij,« je dejala prva namestnica generalnega direktorja Mednarodnega denarnega sklada Gita Gopinath, poroča Bloomberg.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek