ponedeljek, 28. april 2025 leto 30 / št. 118
»Boeing izdeluje pokvarjena letala«: Žvižgaču zaradi razkritij nepravilnosti v podjetju grozijo s »fizičnim nasiljem«

Inženir trdi, da je bil tarča groženj podjetja, ker je izrazil zaskrbljenost glede »pomanjkanja varnostne kulture«.
Na stotine ljudi bi lahko umrlo, če ameriško podjetje Boeing ne bo obravnavalo kritičnih varnostnih vprašanj, je v ameriškem senatu povedal žvižgač, ki je prav tako zatrdil, da so mu grozili s »fizičnim nasiljem« zaradi njegovih razkritij, poroča CNN.
"I want to make clear that I have raised these issues over 3 years. I was ignored. I was told not to create delays. I was told, frankly, to shut up."
— MSNBC (@MSNBC) April 17, 2024
WATCH: Boeing Whistleblower Sam Salehpour testifies Wednesday in front of Congress. pic.twitter.com/BSnkD6Itfq
Sam Salehpour, inženir pri Boeingu, je v sredo na dveh zaslišanjih senatnega odbora povedal, da že nekaj let izraža pomisleke glede varnosti, vendar so ga »ignorirali« in mu rekli, da »naj ne ustvarja zamud«.
»Varnostne težave, ki sem jih opazil pri Boeingu, bi lahko, če jih ne bi obravnavali, povzročile katastrofalno okvaro komercialnega letala, ki bi povzročila izgubo na stotine življenj,« je dejal.

Njegovo pričevanje prihaja v času, ko se Boeing spopada s posledicami velike varnostne krize.
Ta je rezultat prestrukturiranja podjetja, ki se je nato začelo vse bolj ukvarjati z doseganjem dobičkov in je postalo podobno finančnim podjetjem, vse manj pozornosti pa je posvečalo svojemu osnovnemu poslanstvu – kvalitetni izdelavi letal.
Veliko delov za podjetje zato izdelujejo zunanji proizvajalci, kvaliteta številnih in tudi kontrola kakovosti pa so vse bolj pomanjkljive, kažejo poročila – in tudi vse pogostejše nesreče teh letal.
Strahovi so se še intenzivirali po incidentu na letalu 737 MAX januarja, ko se je moral let Alaska Airlines, namenjen v Kalifornijo iz Portlanda v Oregonu vrniti, potem ko je na višini 16.000 čevljev (4.900 metrov) odletela plošča vrat, pri čemer je bila poškodovana večina od 171 potnikov na krovu.
Mnogim je veter odnesel tudi obleke ali telefone.

Nedavno je prišlo do še ene okvare na motorju drugega podobnega letala.
Potem ko je izrazil zaskrbljenost, je Salehpour dejal: »Rekli so mi, naj ne povzročam zamud. Rekli so mi, odkrito, naj utihnem.«
V Boeingu »ni varnostne kulture«, je zatrdil in dejal, da so zaposleni, ki sprožijo alarm, »ignorirani, marginalizirani, ogroženi, odrinjeni in še kaj hujšega.« Inženir je vztrajal, da je pričal zaradi prepričanja, ki ga deli tudi sam, da Boeing »izdeluje pokvarjena letala.«
Senator Josh Hawley (Rep-MO) questions Boeing whistleblower Sam Salehpour about his harassment by Boeing executives since coming forward. How long before another @Boeing whistleblower meets an untimely demise? pic.twitter.com/J9Esm3pt5u
— (@4Mischief) April 17, 2024
Navedel je domnevno prakso izdelovalca letala, vključno z ljudmi, ki so skakali po kosih letala, da bi popravili neusklajenosti in vrzeli med deli.
Salehpour naj bi Boeing pozval, naj zaradi inšpekcijskega pregleda prizemlji vsa letala 787.
Ameriška zvezna uprava za letalstvo je sporočila, da preiskuje obtožbe, da je Boeing pri izdelavi modela 787 »ubral bližnjice za zmanjšanje ozkih grl v proizvodnji.«
BREAKING REPORT: Boeing 787 makes EMERGENCY LANDING after smoke started filling the cockpit..
— Chuck Callesto (@ChuckCallesto) April 19, 2024
DEVELOPING..
Pilots reportedly blinded by the high smoke levels..
pic.twitter.com/6VRBM8sszl
Salehpour je izpostavil tudi vprašanja glede proizvodnje 777, še enega širokotrupnega letala.
Po poročanju CNN Boeing na nobenem zaslišanju ni imel prič, vendar je na sestanku v začetku tega tedna podjetje zagovarjalo svoje proizvodne standarde.
Proizvajalec je dejal, da je v 13 letih delovanja flota 787 varno prepeljala več kot 850 milijonov potnikov na več kot 4,2 milijona poletov, medtem ko je flota 777 varno prepeljala več kot 3,9 milijarde potnikov po vsem svetu.
Predsednik in izvršni direktor Boeinga Dave Calhoun je marca napovedal, da bo odstopil do konca letošnjega leta, kar velja za velik pretres vodstva.
BREAKING REPORT: Whistleblower set to provide BOMBSHELL TESTIMONY to congress on massive dangers in development and grounding of Boeing 787 Dreamliner...
— Chuck Callesto (@ChuckCallesto) April 17, 2024
‘The Plane Will Fall Apart at the Joints.’https://t.co/4cPzutz2Px
Boeing je v središču pozornosti javnosti v ZDA tudi zaradi primera nepojasnjene smrti žvižgača, ki je podobno kot Salphour pričal o nepravilnostih, nato pa so ga našli mrtvega.
V ZDA so namreč v začetku marca našli mrtvega nekdanjega dolgoletnega delavca ameriškega proizvajalca letal Boeing Johna Barnetta, ki je opozarjal na pomanjkljivosti pri proizvodnji.
V dneh pred smrtjo je pričal v tožbi zoper Boeing.
Sam better have good security because we know what happens to Boeing whistleblowers.
— Marc (@gopher_marc) April 17, 2024
Reminder: John Barnett did not kíll himself. pic.twitter.com/cyHOIeJBYc
Mrliški oglednik okrožja Charleston je dejal, da je Barnett umrl 9. marca zaradi rane, ki si jo je sam zadal, poroča BBC. Policija smrt preiskuje.
62-letni Barnett je za Boeing delal 32 let, leta 2017 pa se je upokojil zaradi zdravstvenih razlogov.
Od leta 2010 je delal kot menedžer na področju kakovosti v tovarni v North Charlestonu, kjer izdelujejo letalo 787 Dreamliner, najsodobnejše letalo, ki se uporablja predvsem za dolge polete.

Leta 2019 je Barnett dejal, da so delavci pod pritiskom pri proizvodnji namerno vstavljali nezadostno kakovostne dele v letala.
Kmalu po začetku dela v Južni Karolini ga je začelo skrbeti, da je pritisk za izdelavo novih letal povzročil hitenje pri proizvodnji in prizadel varnost letal. Boeing to zanika.
Boeing whistleblower Ed Pierson just told the Senate, “I’m not going to sugar coat this: This is a criminal cover up.”
— More Perfect Union (@MorePerfectUS) April 17, 2024
He says Boeing illegally stopped conducting thousands of quality control inspections and hundreds of airplanes left Boeing factories without those inspections. pic.twitter.com/IziO0Nvok1
Barnett je za BBC dejal, da delavci niso spoštovali postopkov za sledenje delom v tovarni, zaradi česar so izginjali deli z okvaro.
V nekaterih primerih so bili po njegovih besedah iz zabojnikov za odpadke odstranjeni ne dovolj kakovostni deli in uporabljeni pri izdelavi letal, da bi se izognili zamudi pri proizvodnji.
Dejal je, da je odkril tudi resne težave s sistemi s kisikom, zaradi katerih četrtina mask za dihanje v nujnem primeru ne bi delalo.