REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Združeno kraljestvo razmišlja o pošiljanju vojakov v Ukrajino

Združeno kraljestvo razmišlja o pošiljanju vojakov v UkrajinoBritanski vojak. Vir: Posnetek zaslona, X

Ukrajinska vojska trpi poraz za porazom, to pa poskuša »prepleskati« z napadi na simbolične tarče globoko v Rusiji ali na Krimu.

Toda kaj bi se zgodilo, če bi se položaj na fronti nenadoma poslabšal?

Odgovor na to je podal nekdanji veleposlanik Ukrajine v Veliki Britaniji, z zvezami v dobro obveščenih krogih.

Britanska vojska pripravlja načrte za ukrepanje ob nepredvidenih dogodkih za napotitev na bojišče, je zatrdil nekdanji najvišji diplomat Kijeva v Londonu.

Pričevanja, da so pripadniki britanskega SAS-a že v Ukrajini, kjer so inštruirali celo nekdanje pripadnike ISIS-a za boj proti Rusiji so znana že od lani.

Britanski vojaški voditelji pa sedaj pripravljajo načrte za izredne razmere za pošiljanje vojakov v Ukrajino, da bi pomagali v boju proti ruskim silam, če bi katastrofalen razvoj dogodkov na bojišču zahteval njihovo napotitev, je zatrdil nekdanji veleposlanik Kijeva v Združenem kraljestvu.

Ker država v svetu ne more izgubiti toliko kot ZDA, če bi prišlo do ruskega odziva – njen imperij se je namreč sesul že po drugi svetovni vojni – si Velika Britanija upa precej bolj izzivati Rusijo, kot celo Washington.

Kljub nasprotovanju javnosti bi se vlada Združenega kraljestva neposredno pridružila boju v Ukrajini, če bi prišlo do »katastrofalnega razvoja vojne«, kot je »nadaljevanje okupacije«, je dejal nekdanji diplomat Vadym Pristaiko.

Možnost vojaških napotitev v Ukrajino je med zahodnimi zavezniki Kijeva dobro varovana skrivnost, je dejal Pristaiko. »Nihče ne bo nikoli priznal, še posebej politiki ne. Vsakič, ko jih vprašajo, bodo rekli: 'Ne, nikakor, dajte no, raje jim damo vse, kar potrebujejo.'«

Vendar, je dodal Pristaiko, britanski častniki medtem že pripravljajo načrte »za najslabše« scenarije. Okoliščine so dovolj hude, da so zahodne voditelje spodbudile, da odredijo neposredno vojaško posredovanje v nekdanji sovjetski republiki. »V resnici vojska računa, da bo, bog ne daj, morala uporabiti oborožene sile. Zato so tam vojska in diplomati, da načrtujejo prihodnost.«

Pristaiko, ki je bil tudi kijevski zunanji minister, je bil julija lani odpuščen kot veleposlanik, potem ko je kritiziral ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega.

Padec njegove kariere se je začel, ko se je Zelenski sarkastično odzval na predlog takratnega šefa obrambe Združenega kraljestva Bena Wallacea, da bi morala Ukrajina pokazati več hvaležnosti svojim zahodnim dobrotnikom.

Na vprašanje Sky Newsa o tonu pripomb Zelenskega je tedanji ukrajinski veleposlanik na Otoku dejal: »Ne verjamem, da je ta sarkazem zdrav.«

Wallaceov naslednik na mestu načelnika obrambe Združenega kraljestva Grant Shapps je septembra namignil na globljo britansko vpletenost v Ukrajino, vključno z zaščito komercialnega ladijskega prometa v Črnem morju.

Premier Združenega kraljestva Rishi Sunak je pozneje dejal, da je prišlo do »napačnega poročanja«, ko je Shapps nakazal, da bi lahko London poslal vojaške inštruktorje v Ukrajino.

Velika Britanija ima sicer dolgo zgodovino prikritega pošiljanja pripadnikov SAS-a in podobnih enot v različna krizna območja v svetu, od BiH do Afganistana in Sirije.

Britanski specialec in dron  Vir:Warzone, Twitter
Britanski specialec. Vir: Warzone, posnetek zaslona, X

Ker London v svetu ne more izgubiti toliko kot Washington, če bi prišlo do ruskega odziva – britanski imperij se je namreč sesul že po drugi svetovni vojni – si Velika Britanija upa precej bolj izzivati Rusijo, kot celo ZDA.

Ruski uradniki so konflikt sicer večkrat opisali kot bitko med Moskvo in »celotnim zahodnim vojaškim strojem«.

Britanske specialne enote naj bi po poročanju ruskih virov prikrito delovale v Ukrajini, ruski predsednik Vladimir Putin pa je lani trdil, da so v državi cele vojaške enote »pod de facto poveljstvom zahodnih svetovalcev.«

V Ukrajini je britanske vojake videl celo že poljski minister...

Ankete so doslej pokazale dosledno močno nasprotovanje javnosti Združenega kraljestva napotitvi vojakov v Ukrajino.

Pristaiko je priznal, da se glede na razpoloženje volivcev nihče od podpornikov Kijeva ni pripravljen neposredno boriti z Rusi.

Če bodo to res poskusili Britanci, morda skupaj s Poljaki, pripadniki baltskih republik in še kom – pa bomo videli še letos.

Plačancev iz teh in še mnogih drugih držav pa je že sedaj veliko – predvsem že pokopanih…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek