sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Evropska unija je uvoz plina zaradi svojih sankcij proti Rusiji preplačala za okoli 185 milijard evrov
Evropska unija – in tudi Slovenija kot njen del - je za uvoz plina preplačala okoli 185 milijard evrov, odkar je uvedla »samoškodljive« sankcije proti Rusiji zaradi Ukrajine, kažejo izračuni ruske agencije Sputnik, narejeni na podlagi podatkov Eurostata.
Od februarja 2022 so namreč povprečni mesečni izdatki EU za uvoz plina narasli na 15,2 milijarde EUR.
EU stands to lose 185 billion euros due to sanctions against Russia
— Sprinter (@Sprinter00001) December 6, 2023
As of February 2022, the European Union has spent 304 billion euros on gas imports, overpaying it by 185 billion euros due to anti-Russian sanctions, according to calculations by Sputnik based on Eurostat… pic.twitter.com/QImVwLwti3
Od tega so države EU 7,7 milijarde evrov namenile utekočinjenemu zemeljskemu plinu (LNG), pri čemer so največ profitirale Združene države Amerike.
DEBATE WEST /NATO
— World wide news (@cover_mail) December 9, 2023
pic.twitter.com/xKzF7RYuU5 ”NATO wants to occupy Russia’s oil, coal, gas, iron and gold.
Later the hour comes, when America collapses, like the Soviet Union.”
— Muammar Gaddafi
that NATO would go after Russia, and use Ukraine as canonfodder…
Preostalih 7,5 milijarde evrov je EU porabila za plin po cevovodih.
— Amigo (@amigoesverdad2) December 9, 2023
Ocenjuje se, da so države članice EU v 20 mesecih za uvoz plina porabile skupno 304 milijarde evrov, medtem ko so se prej takšni stroški nabirali več let.
Largest buyer of Russian fossil fuels since the beginning of Russia’s war against Ukraine and Western sanctions?
— Mats Nilsson (@mazzenilsson) December 9, 2023
It’s the EU. pic.twitter.com/j8eWdyPsmH
Rusija pa je kljub zmanjšanju obsega izvoza plina zaradi naraščajočih stroškov energije prejela dodatnih 14 milijard evrov.
At least he could have returned to Russia the honestly purchased gas turbines after paid maintenance, which they have been reluctant to not give back until now. He treats the Germans as idiots pic.twitter.com/Dmic1SQxdi
— Neznakomaya (@TomatkaP) December 9, 2023
V Sloveniji se zaradi tega v najnovejšem zakonskem predlogu vlade premierja Roberta Goloba predlaga prepoved vgradnje plinskih kotlov v nove zgradbe.
Vlada, ki je podprla vse sankcije usmerjene proti Rusiji, tudi tiste, ki se nanašajo na omejevanje distribucije s cenejšim ruskim plinom v EU, je predlog prenove energetskega zakona sprejela v četrtek.
Ameriški LNG utekočinjeni plin je veliko dražji in veliko bolj umazan od ruskega. 20 let so me bombardirali o čistem, zdravem okolju, boju proti podnebnim spremembam. Če je kdo za eksekucijo Ursule von der Leyen in vodstva EU, naj bo to z bio naboji. https://t.co/SsFn2834HX
— gregor preac (@GPreac) November 26, 2022
Med številnimi določili je tudi, da pri graditvi nove stanovanjske stavbe projektiranje in vgradnja kotlov na zemeljski plin ali utekočinjen naftni plin ne bosta več dovoljena, razen če ne bo res nobene druge tehnične možnosti, kar pa bo treba podrobno (in zamudno!) dokazovati.
Na neustavnost takšnih rešitev je pravkar opozorilo Gospodarsko interesno združenje za distribucijo zemeljskega plina, ki opozarja na spornosti vladnega predloga prenove energetskega zakona.
Ne glede na to pa mnogim v Sloveniji še vedno ni jasno, kam jih je pripeljala zgrešena zunanjepolitična smer slovenskih vlad in zakaj so v največji meri soodgovorne za vse bolj prazne žepe prebivalcev na sončni strani Alp.