četrtek, 16. januar 2025 leto 30 / št. 016
Ruski ATGM Kornet: Smrtonosna grožnja sodobnim tankom
Z ukrajinsko-ruske fronte prihaja vse več poročil o uspešni uporabi ruskega sistema Kornet.
V naši regiji ga uporablja tudi srbska vojska.
he High-Precision Complexes holding completed the state defense order ahead of schedule for the supply of the Pantsir-S air defense missile system and Kornet ATGM in 2023. pic.twitter.com/cmIRB2wqIB
— Higgins Adventures Network (@RandyHiggins757) December 10, 2023
Za kakšen sistem torej gre in kakšni so rezultati njegove uporabe?
Kornet je prenosni sistem protitankovskih vodenih raket (ATGM), ki ga je razvil KBP Instrument Design Bureau v Rusiji.
Kornet destroyed Bradley, easy piece of cake. pic.twitter.com/86HGxi3aS8
— Duke (@Lord__Duke) December 4, 2023
Začelo so ga izdelovati leta 1998 in so ga veliko izvažali v različne države.
Zasnovan je za premagovanje glavnih bojnih tankov, zlasti tistih, ki so opremljeni z eksplozivno reaktivnim oklepom (ERA), kot tudi drugih oklepnih vozil, utrdb in nizko letečih zračnih ciljev.
Kornet je bil uporabljen v več spopadih, predvsem v sedanji rusko-ukrajinski vojni, kjer naj bi uničil na desetine ukrajinskih tankov in drugih vozil.
A Kornet ATGM operator from the 98th Airborne Division of the Airborne Forces destroyed an AFU squad with two missiles. pic.twitter.com/qr5FCEAKfY
— Higgins Adventures Network (@RandyHiggins757) December 10, 2023
Glavne značilnosti Korneta
Kornet je težka ATGM raketa, ki tehta 27 kg z lansirno cevjo in 63,7 kg s stativom in strelno enoto.
Dolga je 1,2 m, ima premer 152 mm in razpon kril 460 mm. Uporablja raketni motor na trdo gorivo za poganjanje rakete do največje hitrosti 300 m/s.
Raketa ima domet od 100 do 5.500 m pri osnovni različici in do 10.000 m pri izboljšani različici Kornet-EM.
Projektil je voden z laserskim žarkovnim sistemom, ki od operaterja zahteva, da tarčo do zadetka drži v merku.
Projektil ima dve krmilni površini za krmiljenje in udarno vžigalno napravo za detonacijo.
Kornet ima bojno glavo s tandemskim nabojem, ki je sestavljena iz dveh oblikovanih nabojev, ločenih z raketnim motorjem.
Prvi naboj je predhodnik, ki detonira ERA tarče, medtem ko je drugi naboj glavna bojna glava, ki prebije oklep.
Kornet ima sposobnost preboja od 1000 do 1300 mm valjanega homogenega oklepa (RHA) po ERA, odvisno od različice.
Kornet ima tudi termobarično različico, ki ima bojno glavo, enakovredno 7 do 10 kg TNT, in lahko povzroči močan udar in udarni val proti mehkim tarčam.
Kornet je mogoče izstreliti z različnih platform, kot so posamezna stojala, vozila, helikopterji in ladje.
Najpogostejši sistem, nameščen na vozilo, je Kornet-D, ki ima dva dvojna lanserja, ki lahko izstrelita štiri rakete v hitrem zaporedju. Kornet-D ima tudi avtomatski sledilnik cilja, ki operaterju omogoča zaklepanje cilja in izstrelitev rakete brez ročnega vodenja.
Ta funkcija prav tako omogoča sistemu, da napade dve različni tarči hkrati ali premaga sisteme aktivne zaščite (APS) tako, da izstreli salvo izstrelkov na eno tarčo.
— Игорь (@lgorlgor) December 4, 2023
Primerjava z zahodnimi ATGM
Kornet je eden najzmogljivejših ruskih ATGM in resno ogroža zahodne tanke in oklepna vozila.
Ima več prednosti pred nekaterimi zahodnimi ATGM, kot so:
Večji doseg: Kornet ima večji doseg kot večina zahodnih ATGM, kot so Javelin (2,5 km), TOW (4,2 km) in Spike-MR (4 km). Kornet-EM ima domet 8 km s protitankovskimi bojnimi glavami in 10 km za termobarične bojne glave, kar mu daje pomembno sposobnost zadrževanja.
Večja penetracija: Kornet dosega večjo prebojnost kot večina zahodnih ATGM, zlasti proti tarčam, opremljenim z ERA.
Kornet lahko prebije do 1300 mm RHA po ERA, medtem ko lahko Javelin prebije do 800 mm, TOW do 900 mm in Spike-MR do 1000 mm.
UKRAINE WAR || A mobile unit of the Novorossiysk Mountain Guards destroys an AFU armored vehicle with a Kornet anti-tank missile system in Verbovoye, Zaporozhye. pic.twitter.com/B6KkDUR52Z
— Bloomberg Whistleblower (@bloombergblower) November 24, 2023
Kornet lahko premaga tudi nekatere sisteme APS, kot sta Trophy in Arena, z uporabo salve izstrelkov ali termobarične bojne glave.
Nižji stroški: Kornet je cenejši od večine zahodnih ATGM, zaradi česar je cenovno dostopnejši in na voljo za izvoz. Kornet stane približno 26.000 $ na raketo, medtem ko Javelin stane približno 78.000 $, TOW približno 58.000 $ in Spike-MR približno 70.000 $.
Vendar pa ima Kornet tudi nekaj slabosti v primerjavi z nekaterimi zahodnimi ATGM, kot so: Večja teža: Kornet je težji od večine zahodnih ATGM, zaradi česar je manj prenosljiv in bolj okoren za pehoto. Kornet tehta 27 kg z lansirno cevjo in 63,7 kg s stativom in strelno enoto, Javelin tehta 22,3 kg z lansirno cevjo in 6,4 kg z komandno lansirno enoto, TOW tehta 18,9 kg z lansirno cevjo in 19,1 kg s stojalom in merilno enoto, Spike-MR pa tehta 13 kg z lansirno cevjo in 5 kg z komandno lansirno enoto.
Russian report from the Yug (South)Group: A recon unit located a manpower cluster, deployed a drone that directed the strikes of 2 Grad MLRS vehicles…a Kornet ATGM crew wiped out remaining enemy.Anti-drone weaponry crews protected MLRS during strikes. #Ukraine #UkraineWar pic.twitter.com/LQwF2e2o4B
— Soror Inimicorum (@SororInimicorum) November 30, 2023
Ročno vodenje: Kornet uporablja sistem za vodenje z laserskim žarkom, ki od operaterja zahteva, da obdrži tarčo v merku do zadetka. To operaterja izpostavi sovražnemu ognju in protiukrepom ter omejuje zmožnost izstrelka, da zadene premikajoče se ali zakrite cilje.
Javelin in Spike-MR uporabljata sistem »streljaj in pozabi«, ki omogoča operaterju, da zaklene tarčo in izstreli raketo brez ročnega vodenja. To zmanjša ranljivost operaterja in poveča prožnost in natančnost izstrelka.
Omejen napad od zgoraj: Kornet ima omejeno zmožnost napada od zgoraj, kar pomeni, da lahko napade samo vrh tarče pod določenim kotom in razdaljo. To zmanjšuje učinkovitost rakete proti nekaterim sodobnim tankom, ki imajo debelejši čelni oklep in tanjši zgornji oklep.
Javelin in Spike-MR imata popolno zmogljivost napada od zgoraj, kar pomeni, da lahko napadejo vrh tarče pod katerim koli kotom in razdaljo.
To poveča smrtonosnost izstrelka in verjetnost uničenja.
"Kornet" destroys the communications relay of the Armed Forces of Ukraine installed on a multi-storey building in Avdeevka pic.twitter.com/BGwxZyprHR
— Tony (@Cyberspec1) April 11, 2023
Kornet na ukrajinskem bojišču
Kornet je bil uporabljen v trajajoči rusko-ukrajinski vojni, ki se je začela že leta 2014 in je povzročila več kot 13.000 smrti in več kot 1,5 milijona razseljenih ljudi.
A sedaj je žrtev že veliko več - verjetno preko pol milijona mrtvih, še več ranjenih in več kot dvomestno število (v milijonih) prebivalcev, ki so razseljeni...
Kornet je Rusija dobavila proruskim separatistom na območju Donbasa, ki so ga uporabili za napad na ukrajinske sile in njihova vozila.
Kornet so včasih zasegle tudi ukrajinske sile.
Po različnih poročilih zahodnih, ruskih in drugih medijev je bil Kornet že večkrat uspešno uporabljen na ukrajinskem bojišču tudi v letih 2022 in 2023.
Junija 2023 je Rusija predstavila novo protitankovsko kolesno oklepno vozilo Kornet-D, ki lahko hkrati izstreli dve raketi Kornet in ima doseg 10 km.
ATGM Kornet Strike on the Positions of the 118th Territorial Defense Brigade December 5 pic.twitter.com/QP8i9UTAbc
— Демон Омска (@LeonidMikhalow) December 8, 2023
Julija 2023 je Rusija nadgradila ATGM Kornet s sistemom za daljinsko upravljanje, imenovanim Kurgan, ki operaterju omogoča izstrelitev rakete z varne razdalje.