sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Ruski sistem blokira zahodne satelite: Neznani kompleks pri Sevastopolu ustvarja močne motnje
Zdi se, da nedavne satelitske slike, objavljene na družbenem omrežju X (prej Twitter), razkrivajo neidentificirani kompleks ob obali Krima, natančneje v regiji Sevastopol, poroča Obektivno.bg.
Ta kompleks povzroča znatne motnje zahodnim satelitom, ki z velikih višin izvajajo vohunske operacije nad tem območjem in podatke dostavljajo Kijevu.
19. Curiosa interferencia en Sebastopol, Crimea.
— Historias de aviación (@ReinaldoDMM) November 25, 2023
La imagen SAR está tomada desde el satélite Sentinel-1. pic.twitter.com/BJNXfQJOQX
Opaziti je, da je obseg teh dejavnosti impresiven.
Signali motenj so bili zaznani tudi v regiji Jevpatorije, kar kaže na veliko moč uporabljene opreme.
Satelit Evropske vesoljske agencije Sentinel-1 je posnel slike 24. novembra, kar je zmedlo strokovnjake.
Skrivnost je v dešifriranju, ali slike prikazujejo sistem za radioelektronsko bojevanje ali visokointenzivni radarski sistem.
Zdi se, da je ta dejavnost namenjena krepitvi obrambnih strategij pred napadi brezpilotnih letal in mornariških brezpilotnih letal [UAV] iz Ukrajine.
Sklepamo lahko, da so ti koraki usmerjeni predvsem v krepitev zaščite osnovne infrastrukture in objektov na polotoku.
Ne sklepajte prehitro, da zaznane motnje kažejo na nov ruski radarski sistem, opozarjajo strokovnjaki iz NATO bloka.
Obstaja razumna verjetnost, da gre za uveljavljen radarski sistem, ki pa je bil nedavno nameščen v protizračni obrambi Krima.
Ta predpostavka postane še toliko bolj verjetna, če upoštevamo, da se sedež ruske Črnomorske flote nahaja v Sevastopolu, ki je bil tarča obstreljevanja, skupaj z nekaj podmornicami in ladjami ruske flote.
Dva radarska sistema iz Rusije, in sicer Voronež - s svojimi različicami, Voronež-DM in Voronež-M, ter Nebo-M, imajo zmogljivost preprečiti kakršne koli poskuse »zajetja satelitov« s svojimi zmožnostmi motenja.
Drone barriers have been restored in Sevastopol.
— Lord Bebo (@MyLordBebo) December 3, 2023
Russia has restored a system of barriers at the entrance to Sevastopol Bay, which were blown away by a powerful storm on November 27th. pic.twitter.com/GttKALPoLx
Obe različici Voroneža lahko ustvarita nenavadne motnje v polmeru, večjem od 150 kilometrov.
RUSSIA IS BLACKING OUT SEBASTOPOL TO WESTERN SATELLITES
— Malcolm X (@malcolmx653459) November 30, 2023
Days ago Russia prevented NATO SAR satellites from taking an accurate image of Russian radars in Crimea. Comparison with satellite images of Crimea taken by Sentinel-1 in 2021 and 2022 pic.twitter.com/78xrKEZwGu
Sistema Voronež-DM in Voronež-M lahko oddajata močne elektromagnetne valove, ki lahko zmotijo ali motijo bližnje elektronske naprave in komunikacijske sisteme.
Motnje povzroča radarski prenos visokofrekvenčnih radijskih valov, ki lahko ustvarijo elektromagnetna polja, ki motijo normalno delovanje občutljive opreme v radiju 150 kilometrov.
Russian education system produces around 450 000 engineers per year.
— Jovana Preradović (@JovanaXYZ) November 29, 2023
Radarski sistem Voronež-DM, na primer, deluje v območju decimetrskih valovnih dolžin in je zasnovan za odkrivanje in sledenje balističnim raketam dolgega dosega.
Njegovi močni radarski valovi lahko pokrijejo veliko območje, v radiju 150 kilometrov pa lahko elektromagnetni valovi, ki jih oddaja radar, motijo različne elektronske naprave, kot so radio, televizija in celo nekatera komunikacijska omrežja.
Do motenj pride, ko radarski elektromagnetni valovi motijo normalen prenos in sprejem signalov s temi napravami.
10. Imágenes SAR del Sentinel-1 del área de Medvedivka, en Crimea. En ese lugar los rusos han acumulado mucho material. De momento, están lejos de los HIMARS. https://t.co/d9TdjC5hQ6
— Historias de aviación (@ReinaldoDMM) December 17, 2022
Podobno lahko tudi radarski sistem Voronež-M, ki deluje v metrskem območju valovnih dolžin, povzroča motnje v radiju 150 kilometrov. Ta radarski sistem se uporablja za odkrivanje in sledenje različnih vrst ciljev, vključno z letali in balističnimi izstrelki.
Močni radarski signali, ki jih oddaja Voronež-M, lahko motijo elektronske sisteme in naprave v njegovem dosegu, kar vpliva na njihovo delovanje ali celo povzroči okvaro.
Motnje so posledica radarskih prenosov visoke moči in elektromagnetnih polj, ki jih ustvarjajo.
Drugi radarski sistem, ki lahko povzroča motnje v radiju, večjem od 150 kilometrov, je radar Nebo-M. Nebo-M je mobilni tridimenzionalni radarski sistem, namenjen odkrivanju in sledenju zračnih ciljev, vključno z letali in raketami.
Ima doseg nekaj sto kilometrov in je sposoben delovati v različnih vremenskih razmerah.
Radarski sistem Nebo-M je znan po svojih naprednih zmožnostih elektronskega protiukrepa, ki lahko zmoti satelitske posnetke in oteži snemanje njegove natančne lokacije.
Belbek Air Base Radar Site 2023-10-26.
— Radio & Nukes (@HamWa07) October 27, 2023
Having a closer look at the radar site located at Belbek Air Base Crimea, Ukraine. It looks quite active with the following systems.
2 x 5Zh6U NEBO-U VHF Early warning radars.
1x 96L6 Acquisition radar of the S-300/400 system or stand… pic.twitter.com/tBOMX6nj4n
27. novembra je BulgarianMilitary.com osvetlil podoben incident.
SATIM Inc je bistroumno opazil nenavadne spremembe v podpisih SAR TU-95 in TU-160.
Podjetje je uporabilo slike SAR iz Umbre. Satelit Umbra se je nahajal nad vojaško bazo Engels-2 v Rusiji.
Pri preučevanju odbojev signala lahko naletite na nekaj nenavadnih značilnosti, ki se ne ujemajo z običajno geometrijsko strukturo in sestavo materiala letala.
To je tako, kot bi poskušali vtakniti kvadratni klin v okroglo luknjo – kosi se preprosto ne poravnajo.
Ta nedoslednost bi lahko bila znak novih in sofisticiranih kamuflažnih tehnik, ki se uporabljajo za zaščito pregrešno dragih letal pred morebitnimi napadi dronov.
On the satellite images of the Engels-2 base, you can see the silhouettes of Russian Tu-95MS strategic bombers that were drawn pic.twitter.com/Yt284n6UU3
— Ukrainian Front (@front_ukrainian) October 1, 2023
Letalsko oporišče Engels-2 igra ključno vlogo v ruskih strateških obrambnih operacijah, saj gosti pomemben del močne državne flote strateških bombnikov dolgega dosega.
BELBEK AIR BASE
— MT Anderson (@MT_Anderson) October 26, 2023
0.5M from 26 Oct 2023. A couple of things to note
- Various fighter/attack aircraft visible: Su-27/30/34? | 4x Mig-31
- Additional 4x Mig-31 painted on the flight line, notice the distinct lack of shadows
- RU AF using hangars to hide/protect aircraft pic.twitter.com/Zeed9hDdLB
Nek uporabnik spleta je na podjetje naslovil vprašanje: »Ali kamuflažni prijemi vplivajo na učinkovitost delovanja vaših algoritmov ATR?« Podjetje je zagotovilo, da so kakršni koli učinki kamuflaže na končne rezultate majhni.
Algoritmi podjetja SATIM običajno uspejo prepoznati tovrstne vzorce. Kljub dodatnim odbojem s krila, pravi podjetje SATIM. Toda ključne komponente letala v podpisu SAR to omogočajo, je dodal SATIM.
»SATIM je opazil podobne dogodke v zimskih scenarijih, ko so letala prekrita s snegom. Ta pomembna podrobnost je skrbno integrirana v naše rešitve AI,« so zapisali v podjetju.
El satélite europeo Sentinel-1 intentó una vez más tomar imágenes de la región de Crimea y de los territorios adyacentes a la península para controlar las posiciones de las armas y los efectivos rusos. Sin embargo, no logró tomar imágenes de alta calidadhttps://t.co/uKrX1d6RZH
— Fdo2do Que lo utópico se haga realidad. (@Fdo2do) December 1, 2023
Ne glede na to pa gre za pomembno prednost Rusije. Na to opozarja znani komentator Simplicius: »Sentinel je opremljen z radarjem, ki mu omogoča oblikovanje slike zemeljskega površja tudi v pogojih motenj. Ta radar deluje na frekvenci 5,405 GHz. Skladno s tem vsako sevanje (predvsem vojaških radarjev) na bližnjih frekvencah ustvarja motnje za satelitski radar.
Toda na fotografiji očitno ni motenj zaradi delovanja enega ali več radarjev, temveč rezultat delovanja kompleksa za elektronsko bojevanje, ki moti radarsko frekvenco s protimotenjem na velikem območju.
Seveda vas to ne bo rešilo pred optičnim nadzorom, vendar je možnost 'izklopa' satelitskih radarjev vredna veliko. Globok poklon službi in inženirjem za elektronsko bojevanje!«