REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Italijansko ustavno sodišče zavrnilo referendum o reformi trga dela

Italijansko ustavno sodišče zavrnilo referendum o reformi trga delaPredsednik Demokratske stranke Matteo Renzi s svojo stranko odhaja v opozicijo

Italijansko ustavno sodišče je danes zavrnilo zahtevo po razpisu referenduma o ključnem delu reforme trga dela, enega največjih dosežkov nekdanjega premierja Mattea Renzija. Gre za del, ki podjetjem olajšuje odpuščanje in zaposlovanje delavcev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Peticijo za referendum o 18. členu so sprožili sindikati, podpisalo pa jo je 3,3 milijona ljudi. Če bi sodišče pobudo podprlo, bi morali referendum izvesti med aprilom in junijem.

Sodišče je medtem potrdilo zahteve sindikatov po referendumu o dveh drugih delih reforme; sistemu vavčerjev za plačevanje socialnih prispevkov za nekatere zaposlene ter novih pravilih za razpise v javnem sektorju. Vendar pa sta ta dela že tako predmet revizije, zato ni nujno, da bo referendum v tem delu sploh potreben.

Po ocenah političnih opazovalcev ta odločitev krepi možnosti Renzija, da se vrne na premiersko mesto. Nekdanji italijanski premier želi na prihodnjih volitvah voditi Demokratsko stranko, kar pa bi bilo praktično nemogoče, če bi volivci na referendumu zavrnili njegovo ključno reformo. Mnogi menijo, da gre praktično za darilo Renziju na njegov 42. rojstni dan, ki ga praznuje prav danes.

Če bi ustavno sodišče podprlo referendum, bi lahko trenutna levosredinska vlada predčasne volitve razpisala že marca, saj bi se tako izognili nevarnosti, da bi morali volivce prepričevati po še enem referendumskem porazu.

Renzi in njegovi zavezniki so prepričani, da reforma trga dela v italijansko zakonodajo prinaša fleksibilnost, ki bi jo potrebovali že leta nazaj. Trdijo tudi, da reforma že prispeva k ustvarjanju novih delovnih mest ter da bo sčasoma pritegnila tudi vlagatelje, ki jih sedaj odvračajo visoki stroški in birokracija, povezani s prilagajanjem obsega delovne sile.

Lorenzo Guerini, drugi mož Demokratske stranke, je odločitev sodišča pozdravil "s spoštovanjem in velikim zadovoljstvom". "To nam bo omogočilo nadaljevanje reform trga dela na način, ki izboljšuje pogoje za delo in učinkovitost," je dodal.

Kritiki medtem trdijo, da gre za zmanjševanje pravic delavcev. Generalna sekretarka sindikalne konfederacije CHIL Susanna Camusso je napovedala, da bodo sindikati preučili možnost izbijanja delovne zakonodaje na Sodišču EU. "Ostajamo prepričani, da so interesi delavcev, ki jih zastopamo, najbolj zaščiteni, če imajo varno zaposlitev," je poudarila.

Paket zakonodajnih sprememb na področju trga dela je bil v Italiji sprejet v letih 2014 in 2015. Šlo je za enega ključnih dosežkov skoraj triletne Renzijeve vladavine.

Levosredinski premier je odstopil decembra, potem ko so volivci na referendumu zavrnili reforme ustave, ki naj bi povečale učinkovitost italijanskega parlamentarnega sistema. Nadomestil ga je njegov tesni zaveznik, 62-letni Paolo Gentiloni.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek