sreda, 25. december 2024 leto 29 / št. 360
Banke v desetih mesecih lani s 322 milijonov evrov čistega dobička
Banke v Sloveniji so v desetih mesecih lani ustvarile 322,2 milijona evrov čistega dobička, kar je 66 odstotkov več kot v enakem obdobju predlani. Dobiček pred davki se je povečal za 54 odstotkov na 235,1 milijona evrov. Ključni razlog za to je še naprej manjše breme oslabitev in rezervacij.
Kot je razvidno iz najnovejše mesečne informacije o poslovanju bank, ki jo je danes objavila Banka Slovenije, so banke v desetih mesecih lani oblikovale za 41,4 milijona evrov oslabitev in rezervacij, potem ko so jih predlani v tem času za 161,2 milijona evrov.
Stroški oslabitev in rezervacij so bili lani do konca oktobra bistveno nižji od primerljivih v letu 2015, kar je bil ključni razlog za zelo soliden dobiček v bančnem sistemu, pojasnjujejo v nadzorniku bančnega sistema.
Na prihodkovni strani je bil bruto dohodek bank v desetmesečju z 949 milijonov evrov malenkost nižji kot v enakem obdobju predlani. Čiste obresti so se pri tem znižale za deset odstotkov na 560,8 milijona evrov, neobrestni prihodki pa so se zvišali za 18 odstotkov na 388,2 milijona evrov.
Operativni stroški so bili v desetih mesecih s 545,4 milijona evrov za dva odstotka nižji kot v enakem obdobju leta 2015.
Bilančna vsota slovenskega bančnega sistema je bila konec oktobra 2016 pri 36,7 milijarde evrov. Od začetka leta se je skrčila za 649 milijona evrov, vendar se je samo oktobra okrepila za 437 milijonov evrov oz. za 1,2 odstotka.
Na strani naložb so se oktobra povečala posojila nebančnemu sektorju, medletno zmanjšanje pa se je upočasnilo. Pri tem so se zmanjšala posojila vsem sektorjem z izjemo gospodinjstvom.
Kreditiranje gospodinjstev se namreč še naprej povečuje, in sicer rastejo tako stanovanjska kot potrošniška posojila. Še posebej se krepi rast potrošniških posojil, ki je bila še marca lani negativna, v oktobru pa je že prehitela rast stanovanjskih posojil.
Vloge nebančnega sektorja kot najpomembnejšega vira financiranja bank so bile oktobra lani malenkost nižje kot leto prej. Vendar so se lani povečale predvsem vpogledne vloge, ki predstavljajo skoraj dve tretjini vseh vlog nebančnega sektorja.
Kakovost kreditnega portfelja bank se še naprej izboljšuje. Delež in obseg terjatev, s katerimi dolžniki zamujajo več kot 90 dni, je bil tako oktobra pri 6,3 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke manj kot septembra in 3,6 odstotne točke manj kot konec leta 2015.