sreda, 15. januar 2025 leto 30 / št. 015
Nemčija »reže« davke za sedem milijard evrov, da bi vdahnila življenje šepajočemu gospodarstvu
Nemška vladajoča (»Semafor«) koalicija se je uspela dogovoriti in po tednih prerekanja sprejeti znižanje davka na dohodek pravnih oseb v višini sedem milijard evrov, da bi vdahnila življenje svojemu šepajočemu gospodarstvu.
Prejšnji poskusi sprejetja tovrstnih ukrepov, ki so jih poimenovali Zakon o možnostih rasti, niso bili uspešni zaradi nasprotovanja ministrice za družino iz vrst Zelenih Lise Paus, ki je zahtevala dodatnih 12 milijard evrov za novi projekt otroških dodatkov.
(Neuer Artikel)
— Katja Gelinsky (@GelinskyKatja) August 29, 2023
"Was bedürftige Familien jetzt erwartet":#Neustart #Familienförderung #Ampelkoalition #Kindergrundsicherung #LisaPaus #DieGrünen #ChristianLindner #FDP #Koalitionsvertrag #Verbände #Kinderarmut #Familie #Kinder #DIW #Staat https://t.co/W9PF14e3o6
Sveženj je sprejet za naslednja štiri leta, poroča Reuters.
Po osnutku zakona, v katerega je agencija imela vpogled, bo v prvem letu povzročil izpad davčnih prihodkov v višini 2,6 milijarde evrov za zvezno vlado, 2,5 milijarde evrov za vlade zveznih držav in 1,9 milijarde evrov za občine.
Socialists at work! As long as energy stays that expensive (self inflicted problem!) they can burn taxpayes money as much as they want ... things will get worse
— Jörg H. (@Conan68305J) August 29, 2023
Germany agrees 7 billion euro tax cut to boost flagging economy - https://t.co/TbzX8yqzmR
»Pogovarjali se bomo o tem, kako doseči veliko povečanje. Nemško gospodarstvo zmore več,« je dejal kancler Olaf Scholz.
Prvotni neuspeh pri sprejetju svežnja rasti, ki ga je zagovarjal liberalni finančni minister Christian Lindner, je veljal za znak, da je koalicija dveh socialno usmerjenih levičarskih strank in ene ekonomsko liberalne stranke preširoka, da bi lahko učinkovito vladala.
Germany agrees 7 billion euro tax cut to boost flagging economy https://t.co/UTx7E0FSBy
— ST Foreign Desk (@STForeignDesk) August 29, 2023
Zakon zagotavlja spodbude za podjetja, da vlagajo v zelene projekte, zagotavlja davčne olajšave za raziskave in omogoča podjetjem, da izravnajo več izgub z dobički iz drugih poslovnih let.
Nemško gospodarstvo je v drugem četrtletju stagniralo in ne kaže znakov okrevanja po zimski recesiji, s tem pa se je utrdilo kot eno najšibkejših svetovnih velikih gospodarstev.