REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

MI6 je v Ukrajini spodbujal posredniško vojno in izmišljal obveščevalne podatke o Iranu

MI6 je v Ukrajini spodbujal posredniško vojno in izmišljal obveščevalne podatke o IranuBritanska obveščevalna agencija je znana po tem, da deluje z malo ali nič nadzora, da bi stopnjevala globalne konflikte, je opozoril novinar portala »Grayzone« Keith Klarenberg. Vir: Posnetek zaslona, X

Britanska tajna obveščevalna služba, bolj znana kot MI6, je igrala osrednjo vlogo pri širjenju lažnih obveščevalnih podatkov in sodelovanju v provokativnih akcijah, katerih cilj je bil stopnjevanje globalnih konfliktov, je za RT povedal britanski žvižgač in preiskovalni novinar portala Grayzone Keith Klarenberg.

Kith Klarenberg je dejal, da je MI6 v ospredju prizadevanj za globlje vključevanje Zahoda v ukrajinsko vojno.

»Že od samega začetka posredniške vojne v Ukrajini poročam o tem, kako Velika Britanija narekuje ta prizadevanja,« je dejal in dodal, da mnogi MI6 vidijo le kot orodje ameriške vohunske agencije CIA, vendar v resnici britanski agenti »delajo samo zase«.

Klarenberg je opozoril na bombardiranje Kerškega mostu leta 2022, ki povezuje Krim s celinsko Rusijo, in zatrdil, da ga je orkestriral britanski operativec in svetovalec Nata Chris Donnelly kot del prizadevanj za globlje vključevanje Washingtona v vojno.

»Imamo sledi ... pogovore z visokimi britanskimi vojaškimi uradniki, v katerih (Donelly) govori o tem, kako je treba za vsako ceno preprečiti zadržanost Bidnove administracije, da se v celoti vključi v posredniško vojno,« je dejal Klarenberg.

»Kot vazal ZDA –, ki je popolnoma odvisen od bogastva in moči Washingtona, da ohrani svoj mednarodni pomen – kaj pa MI6 ne bi ukrenil, da bi jih (Američane) obdržal v konfliktih, ki so jih sami (Britanci) spodbujali?«

Na vprašanje o nedavnih sabotažah na ruskih tleh, kot so železnice in letalske baze, in ali bi MI6 lahko bil »sposoben storiti kaj takega«, je Klarenberg odgovoril: »Absolutno.«

Dejal je, da je London »precej jasno stal za napadi ukrajinskih brezpilotnih letal na ruske strateške bombnike prejšnji mesec, z namenom še bolj stopnjevati vojno«.

Ko se je dotaknil Irana, je Klarenberg poudaril, da je MI6 izdelal tudi izmišljene trditve o jedrskem programu Teherana.

Spomnil je na biografijo dolgoletnega operativca MI6 Nicholasa Langmana, ki naj bi se infiltriral v Mednarodno agencijo za atomsko energijo (IAEA), da bi pomagal pri usklajevanju zahodnih sankcij proti Iranu med letoma 2010 in 2020.

»Njegov namen je bil očitno ustvarjanje lažnih obveščevalnih podatkov tudi o domnevnih iraških zmogljivostih za orožje za množično uničevanje,« je dejal.

Langman naj bi si prizadeval tudi za povezavo ameriških in bližnjevzhodnih obveščevalnih agencij s trditvami, da Teheran razvija jedrsko orožje.

Na vprašanje, mar ni izraelski Mossad stal za kampanjo laži o iranskem jedrskem orožju, je Klarenberg dejal, da je MI6 znan po tem, da »gre veliko dlje, kot so pripravljene storiti druge obveščevalne agencije ...«, ob tem pa deluje praktično »brez kakršnega koli nadzora«.

Britanci že dolgo kažejo večjo pripravljenost kot drugi narodi, da se vključijo v »stopnjujoča in podpihovalne, vnetljive akcije«, je dejal.

Klarenberg je ob tem opozoril, da so bili britanski operativci MI6 že iz časa hladne vojne opisani kot »najbolj zlobni«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek