REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Economist: Zahod z obveščevalnimi podatki omogoča ukrajinske napade na ruske civilne cilje

Economist: Zahod z obveščevalnimi podatki omogoča ukrajinske napade na ruske civilne ciljeDroni napadajo poslovne stavbe v Moskvi. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

V zadnjem času, še posebej po propadli protiofenzivi Ukrajine se je povečalo število ukrajinskih napadov z droni na »mehke«, pogosto civilne cilje v Rusiji.

Veliko število teh dronov ruska protizračna obramba prestreže, a ne vse. Nekateri onesposobljeni droni tudi nenadzorovano padajo na civilne zgradbe.

Žrtve so skoraj vedno civilisti.

Zanimivo je, da zahodni mediji, tudi tedaj, ko ukrajinski droni zadenejo poslovne in druge stavbe v Rusiji praviloma pozdravljajo te napade, ne da bi se spomnili, da ob terorističnih napadih na WTC 11. septembra leta 2001 niso imeli enakih kriterijev.

To poročilo podpira trditve Moskve, da je Zahod vpleten v te »teroristične« napade, kot jih vidijo v Rusiji.

A zadeva je še hujša, kot razkriva  Economist.

Ukrajina se namreč pri napadih zanaša na zahodne obveščevalne podatke in satelitski nadzor pri vodenju svojih brezpilotnih letal proti ciljem v Rusiji, je v nedeljo poročal britanski časnik.

To poročilo podpira trditve Moskve, da je Zahod vpleten v te »teroristične« napade, kot jih vidijo v Rusiji.

Velika zmogljivost ruske zračne obrambe in elektronskega bojevanja pomeni, da ukrajinski operaterji brezpilotnih letal pogosto potrebujejo zunanjo pomoč, da bi zadeli tarče globoko v Rusiji, je poročal Economist, ki se sklicuje na anonimne vire v ukrajinskih programih več brezpilotnih letal.

Ta pomoč vključuje »obveščevalne podatke (pogosto od zahodnih partnerjev) o radarjih, elektronskem bojevanju in sredstvih zračne obrambe,« je navedeno v poročilu.

Economist navaja, da se tudi povratne informacije o uspehu napada zbirajo s satelitov. Ukrajina ima samo en nadzorni satelit, kar pomeni, da vse druge posnetke, zbrane med 15-dnevnimi orbitami le-tega, verjetno zagotavljajo zahodni sateliti.

Medtem ko Ukrajina pogosto poskuša zadeti tudi vojaške cilje v Rusiji, je veliko njenih napadov osredotočenih na civilno infrastrukturo in stanovanjska območja.

V zadnjem incidentu je majhen dron trčil v stanovanjski blok v mestu Kursk, razbil okna, a nihče ni bil poškodovan.

Del tega »Zahoda« je tudi Slovenija, ki Ukrajino nesebično podpira. S tem pa kot članica zveze NATO prevzema tudi soodgovornost za izvajanje omenjenih terorističnih napadov.

Zaporedni valovi napadov z brezpilotnimi letali so v zadnjih tednih ciljali predvsem moskovsko osrednje poslovno okrožje brez vojaškega pomena.

In čeprav napadi na rusko prestolnico niso ubili nikogar, so v napadu na obmejno regijo Belgorod v začetku tega tedna umrli trije ljudje.

Moskva je pred tem zahodne podpornike Ukrajine obtožila sokrivde pri teh »terorističnih napadih.«

Vladni tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov je po tem, ko je majhen dron maja zadel Kremelj, izjavil: »Dobro vemo, da se odločitve o takšnih akcijah, o takšnih terorističnih napadih ne sprejemajo v Kijevu, ampak v Washingtonu

Moskva je obtožila tudi Britance in Američane in njihove posebne enote za pomoč pri nedavnih raketnih napadih Kijeva na Krimski most.

Po besedah Peskova Moskva na ukrajinske napade z droni na civilne cilje gleda kot na »dejanja obupa«, ki so bila izvedena, da bi nadomestila neuspehe Ukrajine na bojišču.

Podobno na napade vse večji del javnosti gleda tudi na Zahodu.

Kljub temu pa zadevne ukrajinske napade na civilne cilje v Rusiji zahodni mediji ob svojem poročanju pogosto podpirajo. Kot je v petek poročal New York Times, sklicujoč se na ameriške uradnike, so te operacije z brezpilotnimi letali namenjene »krepitvi morale ukrajinskega prebivalstva in vojakov« ter kažejo, da Kijev »lahko vrne udarec« Rusiji - sredi svoje neuspešne protiofenzive.

Del tega »Zahoda« je tudi Slovenija, ki Ukrajino nesebično podpira.

S tem pa kot članica zveze NATO prevzema tudi soodgovornost za izvajanje omenjenih terorističnih napadov.

Vse to zelo povečuje verjetnost ruskih povračilnih, morda tudi »asimetričnih« odgovorov.

Istočasno pa ti napadi sploh nimajo smisla, ker ne morejo spremeniti za Ukrajino katastrofalnih razmer na fronti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek