REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Strmoglavljenje Prigožinovega letala: Kaj vemo do zdaj (VIDEO)

Strmoglavljenje Prigožinovega letala: Kaj vemo do zdaj (VIDEO)Vodja skupine Wagner je potoval na krovu zasebnega letala, ki je strmoglavilo v Rusiji, preživelih pa ni bilo. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ruske oblasti so potrdile, da je na poti med Moskvo in Sankt Peterburgom v sredo strmoglavilo zasebno letalo z ustanoviteljem skupine Wagner Group Evgenijem Prigožinom, ki je bil naveden kot potnik.

Vsi na krovu so umrli.

Vsi na krovu pa so umrli.

V nadaljevanju bomo na podlagi ruskih in tujih virov navedli dejstva, ki so znana doslej.

Nekateri so že ob uporu menili, tako kot avtor zapisa v Interceptu, da je po izdaji in poskusu prevrata Prigožin le mrtev človek, ki še hodi. 

Da ustanovitelja skupine Wagner Group čaka prav takšna usoda so mu sicer napoovedovali že prej.

Ameriški predsednik Joe Biden se je nedavno tega pošalil, da bi na Prigožinovem mestu pazil, kaj jé.

Biden je s komentarjem o prehrani Prigožina namignil na prakso usmrtitev nasprotnikov Rusije.

Komentatorji so mu svetovali tudi, da naj se ne približuje oknom v visokih zgradbah.

Nekateri pa so že ob uporu menili, tako kot avtor zapisa v Interceptu, da je Prigožin po izdaji ruskega predsednika in poskusu prevrata v Rusiji le mrtev človek, ki še hodi. 

Pravi razlog smrti bo - morda - razkrila preiskava.

Povsem mogoče pa je, da bo pravo ozadje Prigožinovega konca še dolga leta zavito v tančice skrivnosti.

Poglejmo zato le dejstva, ki so že znana.

Katere podrobnosti so bile potrjene?

Rusko ministrstvo za nujne primere je potrdilo, da je letalo strmoglavilo na tla v regiji Tver in da so umrli vsi trije člani posadke in sedem potnikov na krovu. Ministrstvo je sporočilo, da je letalo, Embraer 135BJ Legacy 600, v času incidenta potovalo iz Moskve v Sankt Peterburg.

Rosaviatsiya, ruska zvezna agencija za zračni promet, je sporočila, da je bil na krovu Prigožin, skupaj z več visokimi Wagnerjevimi poveljniki.

Ali obstajajo posnetki nesreče?

Po družbenih omrežjih je zakrožilo več kratkih posnetkov nesreče.

Zdi se, da videoposnetki, ki sta jih objavila kanala Mash in Baza Telegram, prikazujejo, kako letalo pada proti tlom v navidezno nenadzorovanem vrtenju in za seboj pušča sled črnega dima.

Iz posnetkov ni razvidno, kateri del letala je zagorel.

Vodja skupine Wagner je potoval na krovu zasebnega letala, ki je strmoglavilo v Rusiji, preživelih pa ni bilo.

Drugi posnetki, domnevno posneti na kraju nesreče, prikazujejo goreče razbitine, raztresene po travnati jasi.

Je Prigožin zagotovo mrtev?

Čeprav je Rosaviatsiya navedla Prigožinovo ime med tistimi na krovu, poveljnika Wagnerja ni izrecno razglasila za mrtvega. Ruski uradniki so v sredo pozno zvečer sporočili, da so našli osem trupel, a do takrat še nobeno ni bilo imenovano. Vsi so bili opisani kot hudo opečeni.

Nekateri ruski mediji so identificirali številko repa letala kot RA-02795, ki naj bi pripadalo Prigožinu. Glede na spletno stran za sledenje poletom FlightRadar24 je drugo letalo, povezano s Prigožinom s številko repa RA-02878, odletelo iz Moskve kmalu za prvim, vendar se je vrnilo in pristalo, ko je bila razglašena novica o strmoglavljenju prvega letala. Nobeno od teh poročil ni bilo uradno potrjeno.

Kdo je bil še na krovu?

Rosaviatsiya je sporočila, da sta poleg Prigožina na letalu potovala tudi Dmitrij Utkin – nekdanji operater ruskih posebnih enot in domnevni soustanovitelj PMC – ter Valerij Čekalov, za katerega ZDA menijo, da je namestnik vodje Wagnerja. Preostali potniki na seznamu so bili Sergej Propustin, Evgenij Makarjan, Aleksander Totmin in Nikolaj Matušev, ki so jih ruski tiskovni mediji identificirali kot pripadnike Wagnerja.

Na upravni zgradbi Wagnerja so včeraj okna osvetlili v obliki križa.

Kdo je Jevgenij Prigožin?

Jevgenij Prigožin je začel pot kot prodajalec hitre prehrane v kiosku, po zgodnjem poznanstvu z Vladimirjem Putinom pa je postal uspešen poslovnež v gostinstvu in zaupnik ruskega predsednika. Leta 2014 je ustanovil zasebno vojaško podjetje Wagner Group (PMC). Čeprav je bila skupina Wagner ustanovljena leta 2014 in je sodelovala v sovražnostih v nekdanji Ukrajini, v regiji Donbas, Prigožin vse do lani ni hotel potrditi svoje vloge v podjetju PMC.

Wagnerjeve enote so delovale v več afriških državah in v Siriji, kjer naj bi se leta 2018 spopadle z ameriškimi silami.

V anketah na nekaterih kanalih velika večina vprašanih (95 odstotkov) meni, da je bil Prigožin žrtev likvidacije - zaradi izdaje in upora - s strani vodstva Rusije.

S svojimi enotami, ki so se borile v večmesečni bitki za mesto Artjomovsk (znano kot Bahmut v Ukrajini), je Prigožin v začetku tega leta redno dajal izjave medijem in se javno prepiral z ruskim obrambnim ministrstvom, pri čemer je najvišje uradnike obtožil slabega upravljanja v vojni in se pritoževal zaradi pomanjkanja streliva.

Kako se je končal Wagnerjev upor?

Prigožin je junija trdil, da so ruske sile obstreljevale terensko taborišče Wagner, kjer so enote PMC počivale in se ponovno oboroževale po zavzetju Artjomovska prejšnji mesec.

Ustanovitelj Wagnerja je nato napovedal, da bo vodil svoje sile v pohodu na Moskvo, da bi odstranil domnevno skorumpirane vojaške uradnike.

Pri tem je izrekel vrsto lažnih trditev, ki so bile praktično enake, kot jih je lansirala ukrajinska propaganda.

Putin, ki je v preteklosti novinarjem že povedal da lahko odpusti skoraj vse, le izdaje ne, je upor opisal kot »nož v hrbet« in obljubil »odločne ukrepe« za vzpostavitev reda.

Manj kot dan po začetku pa je bil upor po zaslugi posredovanja beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka končan.

Prigožin se je strinjal, da se bodo možje, ki so sodelovali v uporu, prerazporedili v Belorusijo, tiste, ki so to možnost zavrnili, pa vključili v enote pod nadzorom ruskega obrambnega ministrstva.

V uporu so proti enotam Wagnerja posredovale letalske in helikopterske enote. Pri tem so pripadniki Wagnerja s sistemom Pancir, ki ga uradno ne bi smeli imeti, sestrelili več helikopterjev in letal ruske vojske.

Umrlo je okoli dvajset ruskih pilotov. O tem so ruski mediji poročali izjemno skopo.

Putinu je po tem uporu popularnost v Rusiji dodatno zrasla, Prigožinu in Wagnerjevcem pa strmoglavila.

Putinu je po tem uporu popularnost v Rusiji dodatno zrasla, Prigožinu in Wagnerjevcem pa strmoglavila.

Po dveh mesecih molka je Prigožin v ponedeljek objavil video – očitno posnet v Afriki. V posnetku je dejal, da je skupina Wagner ponovno začela novačenje in izvaja »izvidniške in obveščevalne dejavnosti« proti »ISIS-u, Al-Kaidi in drugim banditom« po vsej celini.

Na ruskih kanalih so se pojavile različne trditve o vzroku padca Prigožinega letala.

Na kanalih blizu skupine Wagner so trdili, da je letalo sestrelila ruska protizračna obramba, na kanalu Cargrad pa domnevajo, da je bil Prigožin žrtev ukrajinske obveščevalne službe.

V anketah na nekaterih kanalih velika večina vprašanih (95 odstotkov) meni, da je bil Prigožin žrtev - zaradi izdaje in upora - likvidacije s strani vodstva Rusije.

Padanje letala in podatki o hitri izgubi nadmorske višine potrjujejo oceno, da je bilo letalo na določen način uničeno ali poškodovano v zraku, najverjetneje z eksplozijo.

General Surovikin
General Surovikin. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Dogodek se je ob tem zgodil istega dne, ko so ruski kanali objavili, da je bil dolžnosti poveljnika zračno-vesoljskih sil razrešen tudi general Surovikin, ki ga že od junija ni bilo mogoče videti na javnih dogodkih.

Ta je ob začetku upora skupine Wagner sicer pozval Prigožina, da prekine z akcijo. Vendar ga je Prigožin pred tem pogosto hvalil, širile pa so se govorice, da je Surovikin o uporu vedel še več, kar bi lahko bil razlog za njegovo poznejšo razrešitev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek