REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajski znanstveniki potrdili zdravilnost sladkega korena v boju proti raku trebušne slinavke

Kitajski znanstveniki potrdili zdravilnost sladkega korena v boju proti raku trebušne slinavkeVir: Twitter, posnetek zaslona

Korenina sladkega korena, ki se običajno uporablja kot upogljiva črna slaščica, se v tradicionalni kitajski medicini že dolgo uporablja za zdravljenje različnih bolezni.

Zdaj pa nova študija kaže, da je spojina iz korenine zelo učinkovita v boju proti rasti tumorja trebušne slinavke.

Korenina sladkega korena je vrsta stročnic, ki se že od antičnih časov uporablja za zdravljenje številnih bolezni, vključno s tistimi, ki prizadenejo pljuča, ledvice in jetra, čeprav je le malo znanstvenih dokazov, ki podpirajo njeno uporabo kot tonik za splošno zdravje.

Spojina korenine sladkega korena glicirizin je sicer približno 50-krat slajša od trsnega sladkorja in je snov, ki je sčasoma našla pot v upogljive palčke in trde bonbone, ki jih večina od nas pozna kot sladki koren.

Vendar je neka druga spojina v rastlini pritegnila nekaj nove pozornosti po zaslugi študije hongkonške baptistične univerze (HKBU).

Rak trebušne slinavke je znan kot posebej smrtonosna oblika bolezni, s samo 12-odstotno stopnjo preživetja med primeri v Združenih državah Amerike.

Z uporabo računalniškega modeliranja so tamkajšnji raziskovalci ugotovili, da bi lahko flavonoid, imenovan izolikviritigenin (ISL), imel dobre rezultate v boju proti raku trebušne slinavke, bolezni, ki je četrti vodilni vzrok smrti zaradi raka v Hongkongu.

Rak trebušne slinavke je znan kot posebej smrtonosna oblika bolezni, s samo 12-odstotno stopnjo preživetja med primeri v Združenih državah Amerike.

Da bi preizkusili učinkovitost ISL, so raziskovalci HKBU v laboratorijskih testih uporabili dve različni količini snovi na rakavih celicah človeške trebušne slinavke.

Ugotovili so, da so celice, ki so prejele 12,5 mikrometrske (μM) koncentracije ISL, odmrle s približno 50 odstotkov višjo hitrostjo kot neobdelane celice, medtem ko so tiste, ki so prejele 25 μM flavonoida, odmrle s približno 80 odstotkov višjo hitrostjo kot nezdravljena kontrolna skupina.

Raziskava v laboratoriju
Raziskava v laboratoriju. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ob tem je po 21 dneh »volumen tumorjev dveh podskupin ISL, zdravljenih s 30 mg/kg in 60 mg/kg ISL, upadel na približno 500 mm3 oziroma 300 mm3

Za primerjavo, volumen tumorja kontrolne skupine je bil velik 1000 mm3.

Zdravljenje z izvlečkom korenine sladkega korena je bilo približno tako učinkovito kot zdravljenje s trenutnim standardom oskrbe: kemoterapevtskim zdravilom, znano kot gemcitabin (GEM).

Bloomberg Asia je poročal, da zaradi tega odkritja Kitajska že zdravi raka hitreje in bolj učinkovito kot kdorkoli, cena obravnave enega pacienta pa bi se z uvedbo nove metode lahko znižala s 475.000 na 71.000 dolarjev.

Toda GEM je lahko izjemno strupen za telo in rakave celice trebušne slinavke lahko postanejo odporne na njegove učinke, zato bi lahko naravna alternativa zagotovila pomembno orodje v boju proti bolezni.

Ko je bil ISL kombiniran z GEM pri miših, so raziskovalci ugotovili, da je to povečalo učinkovitost kemoterapevtskega zdravila za 18 odstotkov.

Ekipa HKBU verjame, da je ISL učinkovit, ker blokira proces, znan kot avtofagija v poznih stadijih rakavih celic.

Avtofagija je proces, pri katerem celice reciklirajo in tako očistijo poškodovane ali odvečne komponente v svojih stenah.

Sladki koren
Sladki koren. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Pri zgodnjem stadiju raka avtofagija pomaga preprečiti metastaziranje rakavih celic. Toda v kasnejših fazah bolezni lahko avtofagija dejansko pomaga pri širjenju raka s povečanjem njegove gibljivosti, zato bi lahko bila blokada procesa eden od načinov za nadzor nad njim.

Prejšnje raziskave so pokazale, da so bili drugi flavonoidi, ki jih vsebuje sladki koren, učinkoviti pri nadzoru avtofagije v rakavih celicah debelega črevesa in danke, kar je povzročilo njihovo smrt.

Bloomberg Asia poroča, da zaradi tega odkritja Kitajska že zdravi raka hitreje in bolj učinkovito kot kdorkoli, cena obravnave enega pacienta pa bi se z uvedbo nove metode lahko znižala s 475.000 na 71.000 dolarjev.

»Ugotovitve te študije odpirajo novo pot za razvoj ISL kot novega zaviralca avtofagije pri zdravljenju raka trebušne slinavke,« je povedal Joshua Ko Ka-Shun, izredni profesor na šoli kitajske medicine HKBU in vodilni raziskovalec.

»Upamo, da bomo sodelovali z drugimi raziskovalnimi partnerji za nadaljnjo oceno učinkovitosti in potencialne klinične uporabe ISL pri zdravljenju raka trebušne slinavke.«

Raziskava je bila objavljena v reviji Phytomedicine in je bila pravkar predstavljena na letnem kongresu Evropskega združenja za raziskave raka leta 2023 v Torinu v Italiji.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek