torek, 12. november 2024 leto 29 / št. 317
Kitajska potihoma že pomaga Rusiji, ki je samo letos uvozila 30-krat več letalnikov, kot Ukrajina
Vse več je dokazov, da kitajska vojaška industrija že pomaga Rusiji, čeprav je to »rdeča črta« za Zahod.
Večinoma gre še vedno za proizvode »z dvojno uporabo«, kar omogoča vsem vpletenim, da zanikajo tovrstne posle, zahodnim politikom pa, da se delajo, da ti posli niso problematični in jim ni potrebno uvjati sankcij proti Kitajski, ki bi predvsem evropsko gospodarstvo spodkopalo še bolj kot protiruske sankcije.
Kitajska podjetja v Rusijo prodajajo predvsem različno »zaščitno opremo.«
China secretly sends enough gear to Russia to equip an army https://t.co/wZUgJ8eGBu
— amsterdam_bill (@amsterdam_bill) August 8, 2023
Wow! That's a suggestive headline. But it is about bullet proof vests and, true, drones. #POLITICO and #Mercator Institute still can't find the smoking they are so desperately looking for.
Zaščitna oprema, ki je bila že prodana, bi zadostovala za opremljanje celotne armade, ocenjuje bruseljski portal Politico.
Potem so tu še brezpilotna letala, ki jih je mogoče uporabiti za usmerjanje topniškega ognja ali odmetavanje granat, in toplotni optični merki za ciljanje sovražnika ponoči.
Prodaja tako imenovane tehnologije z dvojno rabo, ki se lahko uporablja tako v civilne kot vojaške namene, pušča ravno dovolj zanikanja za zahodne oblasti, ki iščejo razloge, da se ne bi soočili z ogromno gospodarsko silo, kot je Kitajska.
Rusija je do letos iz Kitajske uvozila brezpilotna letala v vrednosti več kot 100 milijonov dolarjev; 30-krat več kot Ukrajina.
Kitajski izvoz keramike, komponente, ki se uporablja v neprebojnih jopičih, se je povečal za 69 odstotkov v Rusijo na več kot 225 milijonov dolarjev, medtem ko se je v Ukrajino zmanjšal za 61 odstotkov na zgolj 5 milijonov dolarjev, kažejo podatki kitajske in ukrajinske carine.
China is sending enough military gear, including drones, to Russia to equip an army, thanks to a loophole in the West's attempts to stop Putin's war machine, report sayshttps://t.co/pM4RsUntfM
— Harold Cherry (@Cherry20Harold) August 9, 2023
»Zelo jasno je, da Kitajska kljub vsem svojim trditvam, da je nevtralen akter, v resnici podpira ruska stališča v tej vojni,« je povedala Helena Legarda, vodilna analitičarka, specializirana za kitajsko obrambo in zunanjo politiko pri Inštitutu Mercator za China Studies, ki je berlinski mpožganski trust.
V prejšnji zgodbi je Politico preiskal te vloge in našel dokaze, da so ostrostrelske krogle, izdelane v Združenih državah, dosegle Rusijo, kjer so bile prosto dostopne na črnem trgu.
Izjave končnemu kupcu omogočajo potrditev pristnosti izdelkov in dejansko omogočajo uvoz blaga brez izrecnega soglasja proizvajalca.
Če se blago trguje prek posrednika, se proizvajalec morda niti ne zaveda, da gre njegovo blago v Rusijo.
Eno je Silva, podjetje s sedežem v oddaljeni vzhodnosibirski regiji Burjatija. Januarja letos je želelo kupiti 100.000 neprebojnih jopičev in 100.000 čelad. Kupili so jih od šanghajskega podjetja H Win.
Takšni uvozniki so pogosto »enodnevna« podjetja, ki jih ustanovijo akterji, ki želijo prikriti svoje posle.
Ponavadi so to novi lastniki, navedeni na nejasnih naslovih prebivališča in imajo malo zaposlenih oziroma nič.
Njihovi finančni izkazi pogosto ne poročajo o stopnjah prometa.
Po javnih evidencah je bilo podjetje Silva registrirano šele septembra lani. Za leto 2022 je poročalo o ničelnih prihodkih.
Iskanje naslova Google Street View v Ulan-Udeju, glavnem mestu Burjatije, obiskovalce pripelje do propadajočega stanovanjskega bloka.
This aged so well.
— Olga Bazova (@OlgaBazova) August 11, 2023
"The Russian military is taking chips from dishwashers and refrigerators to fix their military hardware because there are no semiconductors anymore. Russian industry is in tatters."
-- A gynecologist from the EU pic.twitter.com/riEswH6Fmn
Potem je tu Pozitron, podjetje s sedežem v Rostovu na Donu.
Novembra in decembra 2022 je po carinskih podatkih iz kitajskega podjetja Beijing KRNAtural uvozil »airsoft čelade«, »razno keramiko« in druge predmete v vrednosti več kot 60 milijonov dolarjev.
Kakor koli že, ima Pozitron, ki je bil ustanovljen šele marca 2021, zelo dobre posle: njegovi prihodki so eksplodirali z 31 milijonov rubljev – okoli 400.000 USD – leta 2021 na 20 milijard rubljev – skoraj 300 milijonov USD – leta 2022, glede na njegove finančne podatke.
China urges Japan to stop interfering in China-Russia naval patrol https://t.co/jNT0cGKlhb
— Sandra Hey (@hey630) August 15, 2023
Zahodne institucije takšna podjetja dajejo na svoje sezname sankcioniranih, a prepozno.
Podjetja preprosto ugasnejo in nato nastanejo nova. Blago pa potuje.
Kitajska ne bo pustila, da zahod v Ukrajini premaga Rusijo, ker dobro ve, da bo ona naslednja.