REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Sloveniji rekordna škoda zaradi ujm, doslej tri žrtve, Golob izrazil sožalje »svojcem žrtve poplav«

V Sloveniji rekordna škoda zaradi ujm, doslej tri žrtve, Golob izrazil sožalje »svojcem žrtve poplav«Vir: Posnetek zaslona

Slovenija se je znašla v središču vremenskih razmer, ki so povzročile največje in najbolj uničujoče poplave v njeni zgodovini.

Vse to je seveda del obsežnega vremenskega dogajanja, na katerega imajo vpliv tudi podnebne spremembe.

Te sedaj lahko že občutimo na zelo konkreten način – ali z visokimi temperaturami, kot je bil to primer lani, ali pa s poplavami in viharji, kot jih doživljamo letos.

Prav na to so merili znanstveniki, ki so opozarjali o večjem številu »ekstremnih pojavov«.

Danes je jasno, kaj to pomeni…

Prav na to so merili znanstveniki, ki so opozarjali o večjem številu »ekstremnih pojavov«. Danes je jasno, kaj to pomeni…

Številne ceste v Sloveniji so zato še vedno neprevozne, zaradi uničenih mostov so deli države nedostopni.

Zaprta je celo poplavljena »štajerska« avtocesta.

Pomoč so ponudile številne sosednje države in EU, o čemer vlada razpravlja danes.

Predsednik vlade Robert Golob se je včeraj zvečer vendarle vrnil v Slovenijo in s tem prekinil svoj dopust.

Ob prvem nagovoru se sicer ni najbolje znašel.

Predsednik vlade je izrazil sožalje »svojcem žrtve poplav« in obenem izrekel zahvalo vsem, ki v tem času nesebično pomagajo ljudem: pripadnikom civilne zaščite, gasilcem, policistom, pripadnikom Slovenske vojske, prostovoljcem.

O žrtvah bi bilo zato bolj prav govoriti v množini, ne pa sožalje izraziti zgolj svojcem žrtve slovenske državljanke, in ne tudi svojcem žrtev dveh v Sloveniji umrlih tujcev.

Težava je v tem, ker je bilo v tem trenutku že jasno, da je žrtev v Sloveniji že več, saj sta ob ženski, ki jo je odnesla voda, v gorah umrla še dva nizozemska planinca.

O žrtvah bi bilo zato bolj prav govoriti v množini, ne pa sožalje izraziti zgolj svojcem žrtve slovenske državljanke, in ne tudi svojcem žrtev dveh v Sloveniji umrlih tujcev.

Premier je še dejal, da je slovenski sistem zaščite in reševanja najboljši v Evropi in razlog, da lahko zremo z optimizmom v prihodnost ne glede na to, da se je tokrat narava resnično znesla nad večino Slovenije.

Dobro pa je, da se je vlada odzvala hitro in da se bo navkljub počitnicam sestal tudi Državni zbor.

»Po sobotni seji vlade bomo vložili novelo zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, DZ bi jo lahko obravnaval že prihodnji teden,« je še dejal Golob.

Golob meni, da bo tokratna škoda najbrž rekordna škoda zaradi ujm v času samostojne Slovenije.

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Napovedal je Sejo sveta za nacionalno varnost. Tam bodo vsi politični akterji vključno z opozicijo, da bi poskrbeli, kot je dejal, »da v teh časih ostanemo skupaj in smo čim učinkovitejši pri ukrepih.«

Na seji vlade bodo obravnavali novelo zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki predvideva vnaprejšnje 20-odstotno povračilo ocenjene škode lokalnim skupnostim za izvedbo najnujnejše sanacije.

Predsednik vlade pričakuje obravnavo v DZ-ju že v torek ali v sredo. Obravnavali bodo tudi pomoč, ki so jo ponudili prijateljske sosednje države in Bruselj.

Predsednik vlade je pozval ljudi, naj vsaj še nekaj časa ne hodijo naokoli po opravkih, ki niso življenjsko pomembni, saj s tem ne ogrožajo samo sebe, temveč tudi interventne ekipe.

Vreme naj bi se v soboto in do nedelje pričelo umirjati, bodo pa reke še vedno naraščale, zato je potrebna previdnost.

Na sobotni seji vlade bodo obravnavali tudi ukrep odprtja trgovin prihajajočo nedeljo, da ljudje v soboto, ko bo še nevarno, ne bi po nepotrebnem hiteli po nakupih, je še napovedal predsednik vlade.

Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan se je zahvalil policiji in vojski za pomoč.

Točnega podatka, koliko ljudi so rešili, še nima, meni pa, da jih je gotovo okoli dvesto.

»Prebivalci na teh območjih situacijo dobro poznajo. Ne dogaja se prvič in verjetno tudi ne zadnjič. Bili so pravočasno obveščeni, tudi s sirenami, tudi prek lokalnih medijev, tako da bi vsak odgovoren prebivalec moral vedeti, kje je, kakšna je njegova hiša, kakšno ogroženost predstavlja voda tej hiši, in upam, da bodo odzivi boljši, kot so bili na teh območjih, ki so bila danes poplavljena,« je dejal Šestan.

Šestan je dodal še, da so poplavljali hudourniki, kar pomeni, da so se dogodki odvijali zelo hitro in so marsikoga presenetili.

Vreme naj bi se v soboto in do nedelje pričelo umirjati, bodo pa reke še vedno naraščale, zato je potrebna previdnost.

Hidrolog Janez Polajnar je povedal, da se visokovodne razmere s prizadetih območij selijo v srednje in spodnje predele rečnih strug.

Najbolj bo to občutno na velikih rekah – na Savi, ki je v okolici Ljubljane že dosegla rekordni pretok. Ta pretok bo ponoči in zjutraj potoval po Zasavju in Posavju do hrvaške meje, kjer prav tako pričakujejo rekordni pretok, okoli 3800 kubičnih metrov na sekundo.

Savinja bo v srednjem in spodnjem toku začela upadati šele proti jutru.

Drava k sreči, kot je poudaril Polajnar, ponoči naj ne bi več naraščala, saj so iz Avstrije sporočili, da bodo nekoliko zmanjšali dotok.

Po zadnjih podatkih naj bi v Slovenijo priteklo 900 kubičnih metrov na sekundo.

A to še vedno pomeni, da je pod jezom Markovci, na spodnjem toku Drave, pretok skoraj 2000 kubičnih metrov na sekundo.

Mura bo ponoči še naraščala, njen pretok bo 1350 m3 na sekundo, kar je že tisti pretok, ki pomeni, da pride Mura do roba protipoplavnih nasipov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek