REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Državno cestno razbojništvo: Moskva opozarja Berlin, naj preneha s krajo osebnih avtomobilov ruskih državljanov

Državno cestno razbojništvo: Moskva opozarja Berlin, naj preneha s krajo osebnih avtomobilov ruskih državljanovNemška carinska služba zaradi sankcij EU pleni osebne avtomobile Rusov pri vstopu v državo. Cestno razbojništvo, ki se ga poslužuje ena od največjih članic EU je v tem pogledu podobno ameriškemu pomorskemu piratstvu in plenjenju jaht ruskih, pa tudi iranskih državljanov in podjetij. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nemška carinska služba pod pretvezo sankcij Evropske unije pleni osebne avtomobile Rusov pri vstopu v državo.

Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova je v sredo dejala, da mora Berlin »nemudoma« prenehati uporabljati »prisilne ukrepe« proti obiskujočim ruskim državljanom in pojasniti, zakaj je Nemčija zasegla ruske osebne avtomobile.

Medtem pa osebje nemške carinske službe nadaljuje sporno prakso na mejah države.

Koraki, ki so jih sprejele nemške oblasti, »presegajo celo absolutno nelegitimne zahteve paketov sankcij proti Rusiji,« je Zaharova povedala za ruski časopis Mezhdunarodnaya Zhizn.

»Dogodke ocenjujemo kot zlorabo moči proti našim državljanom in njihovi lastnini. Gre za neposredno posledico rusofobije, ki jo močno širi Bruselj.«

Tako ruski kot nemški mediji so pred tem poročali, da so tamkajšnji cariniki ob prihodu v Nemčijo začeli zasegati osebna vozila z ruskimi registrskimi tablicami.

To so včasih storili ruskim turistom, ki so potovali po Evropi z osebnim prevozom.

»Dogodke ocenjujemo kot zlorabo moči proti našim državljanom in njihovi lastnini«, je dejala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva in carinske ukrepe označila za »neposredno posledico rusofobije, ki jo močno širi Bruselj

Nemški cariniki so za časopis Berliner Zeitung potrdili, da so bili ruski avtomobili zaseženi v skladu s tako imenovanimi predpisi EU o sankcijah.

»Blago, za katero veljajo prepovedi embarga, je mogoče zavarovati ali zapleniti,« je časopisu povedal tiskovni predstavnik nemške carine.

Uradnik je kot utemeljitev za carinske ukrepe navedel tudi uredbo EU iz leta 2014.

»Tam so [registrirani] osebni avtomobili in druga motorna vozila in zato v osnovi velja prepoved,« je dodal.

Avtomobilistom, ki vstopajo v Nemčijo z avtomobili z ruskimi registrskimi tablicami, lahko zdaj ne le zasežejo vozila, ampak jih lahko tudi oglobijo z visoko globo za nepooblaščen vstop, poroča Berliner Zeitung.

Navaja se tudi primer družine iz St. Peterburga z otroci, ki je potovala po vsej Evropi, ob vrnitvi skozi Nemčijo pa se je morala posloviti od svojega avtomobila.

Nemški policist
Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nemški časopis je sam domače carinske ukrepe naperjene proti lastnini navadnih ruskih državljanov označil za »presunljive« in »ostre«, dodal pa je, da nobena druga država EU doslej ni ravnala na podoben način.

Nekateri odvetniki so svoje stranke pozvali, naj se glede tega vprašanja obrnejo na nemški Zvezni urad za varstvo ustave (BfV) – nemško varnostno agencijo.

Rusko veleposlaništvo v Berlinu je vložilo protest pri nemškem zunanjem ministrstvu, je dejala Zaharova in dodala, da so od carinske agencije zahtevali, naj nemudoma preneha s takšno prakso, prizadetim pa naj povrne finančno izgubo in moralno škodo.

»Ne glede na to, ali gre za preprosto pravno nevednost nekaterih nemških uradnikov ... ali za premišljeno politiko Berlina v skladu z nenehnimi špekulacijami EU o kvazipravnih razlogih za zaseg ruskega premoženja, takšna dejanja ne bodo ostala brez ustreznega odziva,« je dejala tiskovna predstavnica.

Koraki, ki so jih sprejele nemške oblasti, »presegajo celo absolutno nelegitimne zahteve paketov sankcij proti Rusiji,« je Zaharova povedala za ruski časopis Mezhdunarodnaya Zhizn.

Po pojasnilih nemških uradnikov predpisi EU od leta 2002 dovoljujejo zaplembo ruskega imetja, ki prinaša velik profit Rusiji.

Komentatorji se sprašujejo, kako lahko osebni avto ruskega državljana, ki vozi po EU in zanj lastnik kupuje evropsko gorivo - prinaša velike koristi Rusiji?

In sklepajo, da so za to ravnanje krivi idioti. 

Nemško zunanje ministrstvo za zdaj situacije ni komentiralo.

Zasebna lastnina ruskih državljanov v skladu z določili mednarodnega prava ni v ničemer povezana z ruskim državnim premoženjem, zato so nemški ukrepi brez dvoma nezakoniti, celo v primeru, če bi se Nemčija sklicevala na sankcije EU proti Rusiji.

V omenjenem primeru pa tudi ne gre za plenjenje vozil posameznikom, ki bi bili na nekih »seznamih« sankcioniranih oseb, pač pa za plenjenje osebnih vozil povsem običajnih ruskih državljanov, ki povsem zasebno potujejo po Evropi.

Tudi »protiruske« sankcije same so prav tako v bistvu nezakonite, saj jih ni uvedel za to pristojni organ, a to je Varnostni svet OZN.

Kot takšne sankcije EU proti Rusiji kršijo celo vrsto mednarodnih predpisov in predstavljajo vidik nezakonite evropske ekonomske hibridne vojne.

Cestno razbojništvo, ki se ga poslužuje ena od največjih članic EU je v tem pogledu podobno ameriškemu pomorskemu piratstvu oziroma plenjenju jaht ruskih, pa tudi iranskih državljanov in podjetij.

Na te poteze je za sedaj s plenjenjem ameriške nafte odgovarjal samo Iran, a ni izključeno, da se na podoben način ne bo odzvala tudi Rusija

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek