REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Lavrov: Moskva bo zahodna letala F-16 v Ukrajini obravnavala kot jedrsko grožnjo Rusiji

Lavrov: Moskva bo zahodna letala F-16 v Ukrajini obravnavala kot jedrsko grožnjo RusijiLavrov opozoril Zahod, kako bodo v Rusiji ocenjevali prihod F-16 v Ukrajino. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Moskva ne more prezreti jedrske zmogljivosti bojnih letal F-16, ki so jih zasnovale ZDA in jih bodo Ukrajini dobavili njeni zahodni podporniki, je dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov.

Z nadaljevanjem zagotavljanja bolj sofisticiranega orožja Kijevu »ZDA in njihovi sateliti Nata ustvarjajo tveganje neposrednega oboroženega spopada z Rusijo, kar lahko privede do katastrofalnih posledic,« je opozoril Lavrov v intervjuju za Lenta.ru v sredo.

Načrti za dobavo F-16 Kijevu so še en primer eskalacijske poteze Zahoda, je ocenil ruski zunanji minister.

»Jedrske sile - ZDA, Združeno kraljestvo in Francijo - smo obvestili, da Rusija ne more prezreti sposobnosti teh letal za nošenje jedrskega orožja,« je nadaljeval zunanji minister Ruske federacije.

»Tu ne bodo pomagala nobena zagotovila [Zahoda],« je opozoril Lavrov.

Točno to možnost so napovedovali tudi nekateri neodvisni zahodni analitiki.

Sredi spopadov ruska vojska namreč ne bo preiskovala, ali je kakšno specifično letalo opremljeno za dostavo jedrskega orožja ali ne, je dodal.

Sredi spopadov ruska vojska namreč ne bo čakala in preiskovala, ali je kakšno specifično letalo opremljeno za dostavo jedrskega orožja ali ne, je dodal.

»Že dejstvo o pojavu takih sistemov v ukrajinskih oboroženih silah bomo obravnavali kot grožnjo Zahoda na jedrskem področju,« je opozoril Lavrov.

Rusija namreč ne more vedeti, ali letala, ki lahko nosijo jedrske bombe v naloge nosijo jedrske bombe ali konvencionalno oborožitev.

Razlika pa je velika. Rezultat napada z jedrskim orožjem bi lahko bilo na tisoče mrtvih ruskih vojakov in civilistov.

Vzlet letala F-16 bo torej obravnavan podobno kot lansiranje jedrskega izstrelka.

Ukrajina sicer jedrskega orožja naj ne bi imela, a Kremelj zaradi stalne podpore Zahoda Kijevu in predhodnih zahodnih prevar z mirovnimi sporazumi iz Minska, ki sta jih z Vladimirjem Putinom podpisala s figo v žepu tedanja nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik François Hollande - ne more biti gotova, da Ukrajina jedrskih bomb res ne bo dobila.

V intervjuju ob robu vrha Nata v sredo v Vilni je svetovalec Bele hiše za nacionalno varnost Jake Sullivan povedal, da »bo prišlo do prenosa F-16 [v Ukrajino], verjetno iz evropskih držav, ki imajo presežne zaloge F-16.«

Sergej Lavrov. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Dan prej je Danska napovedala, da bo »koalicija«, ki vključuje Nizozemsko, Belgijo, Kanado, Luksemburg, Norveško, Poljsko, Portugalsko, Romunijo, Združeno kraljestvo in Švedsko, avgusta začela usposabljati ukrajinske letalce za letenje na lovcu F-16, ki so ga zasnovali v ZDA.

Ukrajinski zunanji minister Dmitrij Kuleba je v začetku tega tedna predlagal, da bi lahko prvi F-16, ki bi jih pilotirali Ukrajinci, poleteli v nebo »do konca prvega četrtletja prihodnjega leta.«

Kijev je več mesecev pritiskal na svoje zahodne sponzorje ukrajinske vojne za bojna letala četrte generacije F-16 in trdil, da so ključnega pomena pri zagotavljanju zračnega pokrivanja za ukrajinske enote in obrambo ukrajinskega zračnega prostora sredi obsežne ruske raketne kampanje, ki cilja na vojaške objekte in energetsko infrastrukturo.

ZDA in njihovi zavezniki so sprva izključili dobavo zadevnih lovcev, češ da F-16 ni tiste vrsta orožja, ki jo Ukrajina potrebuje, vendar so sčasoma spremenili svoje stališče do tega vprašanja.

Rusija bi se v primeru, če bodo ta letala vzletala iz letališč izven Ukrajine lahko odločila za napade tudi na ta letališča članic zveze NATO, vse to pa ne izključuje niti ruske preventivne uporabe taktičnih jedrskih nabojev.

Junija je ruski predsednik Vladimir Putin dejal, da ni nobenega dvoma, da bodo F-16 »zgoreli«, ko bodo dostavljeni Ukrajini, tako kot se je zgodilo s tanki in drugim orožjem, ki ga je dobavil Zahod.

Analitiki pa opozarjajo, da bi se v primeru, če bodo letala F-16 vzletala iz letališč izven Ukrajine, da bi delovala na ukrajinski fronti, Moskva lahko odločila za napade tudi na ta letališča članic zveze NATO.

Vse to pa ne izključuje niti ruske preventivne uporabe taktičnih jedrskih nabojev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek