REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Danijel Bešič Loredan je šel vstran: Odstop ministra odkril dve ključni napaki in eno dobro plat predsednika vlade

Danijel Bešič Loredan je šel vstran: Odstop ministra odkril dve ključni napaki in eno dobro plat predsednika vladePozitivno je spoznanje, da je Golob za razliko od trmastega Janše učljiv in sposoben priznati napake in jih popravljati. Toda če Golob v prihodnje ne bo hitrejši pri popravljanju napak, mu bo za popravljanje le-teh do konca mandata zmanjkalo časa. In denarja. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Odstop ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana je sprožil burne odzive.

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je podpisal odstopno izjavo, ki mu jo je dal v podpis sam predsednik vlade.

Čeprav je bil odstop Loredana pred napovedano interpelacijo opozicije skorajda pričakovan, so ministra mnogi politiki vladajoče koalicije branili še dan pred odstopom – na primer celo predsednica parlamenta.

Nato je prišla novica, da je minister za zdravje Danijel Bešič Loredan podpisal odstopno izjavo, ki mu jo je dal v podpis sam predsednik vlade.

Premier Robert Golob je pojasnil, da sta z ministrom Danijelom Bešičem Loredanom »ugotovila, da imata različne poglede na to, kako krepiti javno zdravstveno mrežo.«

Kot je pojasnil Golob, je bil razlog za odstop zdravstvenega ministra razhajanje pri vprašanju, kako zagotoviti krepitev javnega zdravstva v Sloveniji. »Način, kot ga vidimo v Svobodi, in način, kot ga je videl minister, sta pač različna. To je edini razlog,« je poudaril.

Izkazalo se je, da je predsednik vlade na ključno mesto najpomembnejše vladne reforme postavil napačnega človeka, ki ga je tudi ves čas podpiral. Nato pa je razhajanje med pogledi ugotovil – šele po letu dni.

Kot je spomnil, si je Gibanje Svobode krepitev javnega zdravstva postavilo za ključni cilj in prioriteto že pred volitvami.

»Takoj ko je bila vlada postavljena, smo to postavili za prvo prioriteto naše vlade in koalicije,« je dejal Golob.

Ta poteza že ima in bo še imela resne posledice tudi za oceno sposobnosti premierja za vodenje vlade in sedanje koalicije ter njenih reformnih projektov.

Izkazalo se je namreč, da je predsednik vlade na ključno mesto najpomembnejše vladne reforme postavil napačnega človeka, ki ga je tudi ves čas podpiral.

Nato pa je razhajanje med pogledi ugotovil – šele po letu dni.

To pušča odprti dve možnosti. Obe sta slabi.

Nekdanja notranja ministrica in nekdanji zdravstveni minister - dva poraza Golobove vlade... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Prva (slaba) možnost je, da se predsednik vlade že na začetku, ko je ponudil mesto zdravstvenega ministra Danijelu Bešiču Loredanu z njim ni dovolj poglobljeno pogovoril, da bi uvidel razlike med svojimi in njegovimi pogledi.

Druga (slaba) možnost pa je, da Golob teh razlik ni pravočasno odkril, ker so bili njegovi in pogledi bodočega ministra pač skladni, nato pa je po številnih javnih kritikah, opozorilih nevladnih organizacij (predvsem Glasu ljudstva) in praktičnih primerih (ne)delovanja zdaj že odstopljenega  zdravstvenega ministra uvidel, da so bile kritike na mestu in je zaostril svoje stališče do Bešič Loredana.

Janez Janša je bil soočen s podobnimi, številnimi kritikami na račun svojih ministrov, ki so delali ogromne napake, zapravljali javni denar in kršili zakonodajo, pa jih je vedno branil do zadnjega. V tem smislu je Golob, kljub dvema odkritima napakama, vendarle ravnal bolje in bolj odgovorno.

V prvem primeru imamo opraviti z malomarnostjo in lahkomiselnostjo predsednika vlade, v drugem pa gre za dokaz, da se predsednik vlade o pomembnih vprašanjih, ki jih odpirajo reforme »uči« šele na svojem delovnem mestu, in zato v začetku ne loči med dobrimi in slabimi predlogi.

Prva možnost kaže, da imamo opraviti s predsednikom vlade, ki sicer ve, kaj hoče, vendar se pusti s strani tistih, ki jih izbira za delo, zavesti, saj od njih kupuje kukavičja jajca.

Druga možnost pa kaže, da predsednik vlade v resnici ne ve točno, kaj želi in predvsem, kako želi to doseči, vendar je vsaj »učljiv« in svoje ravnanje prilagaja kritikam javnosti.

Obe možnosti sta seveda slabi, ker kažeta, da je slovenski predsednik vlade ali lahkomiseln ali pa da ni dovolj strokoven in ne razume bistva problemov, ki jih želi rešiti.

Podobni komentarji prevladujejo tudi na družbenih omrežjih. Čeprav vse, kar je naredil Bešič Loredan - vendarle ni bilo slabo...

Komentatorji so se po Golobovem debaklu z zdravstvenim ministrom znova razdelili med optimiste in pesimiste.

Optimisti poudarjajo, da je predsednik vlade bil vsaj sposoben priznati svojo napako in v tem vidijo pozitiven korak.

Pesimisti pa poudarjajo, da si takšne napake na tako pomembnem položaju Golob pač ne bi smel privoščiti, saj gre nenazadnje za napako pri izbiri na najbolj ključnem področju sedanje vlade.

Pri tem je zdaj že odstopljeni zdravstveni minister celo poslanec stranke Gibanja Svoboda.

Če pod celotno zgodbo povlečemo črto pa lahko z gotovostjo zapišemo, da se je izkazalo, da so imeli prav tisti, ki so že od samega oblikovanja vlade Roberta Goloba pravočasno opozarjali na napačni vrstni red korakov pri zdravstveni reformi ter napačno izbiro zdravstvenega ministra.

Prav tako pa je na koncu tudi vladajoča koalicija sprejela dejstvo, na katero s(m)o mnogi opozarjali že dalj časa – da reforme javnega zdravstva ne more učinkovito voditi nekdo, ki je dejansko v konfliktu interesov, saj dela za - zasebnike.

Sesuvanje javnega zdravstva: Zdaj že nekdanji zdravstveni minister, ki se je zavezal urediti javno zdravstvo, ima bogate izkušnje z delom pri več zasebnih zdravstvenih zavodih, katerih je celo propagandni obraz in nosilec dejavnosti. Vir: Zajem zaslona

Ob vseh odzivih pa so na še en vidik zadeve opozorili v Glasu ljudstva.

Član civilne iniciative Glas ljudstva, v kateri so Bešiča Loredana pozivali k odstopu, Jaša Jenull je na Facebooku vladi čestital »za načelno potezo, ki končno vzbuja upanje za prihodnost.«

Odstop »ministra za zdravniške lobije in dobičkarje« je po njegovih navedbah nujni prvi korak k uresničitvi vladnih zavez za reševanje javnega zdravstva.

Novi minister ali ministrica pa po njegovem mnenju ne bi smel biti iz zdravniškega ceha, ampak bi moral dejansko zastopati interese in potrebe vseh pacientk in pacientov.

Minister je bil dvoživka: Iz osebne izkaznice Kirurgije Bitenc - osebje. Vir: Zajem zaslona

Nekdanji zdravstveni minister in član iniciative Glas ljudstva Dušan Keber pa je za časopis Večer ocenil, da je odstop ministra pozen, vendar pa ne prepozen.

Če bo nekega dne premier spoznal še, kako hudo napako je njegova vlada storila glede Ukrajine na področju zunanje in varnostne politike, ki že vpliva na uničevanje slovenskega gospodarstva, s tem pa na zmanjševanje količin denarja, potrebnih za napovedane 'Golobove reforme' - bi to lahko bila osnova za napredek te države.

»Vlada ima pred seboj še tri leta, da pomembno zasuka usmeritve, ki jih je doslej diktiral minister za zdravje. Iz izjav predsednika vlade smo razumeli, da se predsednik vlade vsaj v celoti ni strinjal s pogledom ministra, kar seveda vzbuja upanje, da bo za prihodnjega ministra dejansko izbral takšno osebo, ki jo bo vodil interes, da ohrani in okrepi javno zdravstvo,« je navedel.

Zgodbo je zato mogoče zaključiti z dvema ugotovitvama.

Prva je, da Robert Golob pri svojih izbirah politik in kadrovskih izbirah dela tudi resne napake, saj je po zgodbi s Tatjano Bobnar Danijel Bešič Loredan že drugi minister, ki je odstopil kmalu po tem, ko je dobil premierjevo polno podporo.

Gre že za drugi Golobov poraz, dvakrat pa je premier izgubil tudi pomemben del podpore javnosti, kar se že vidi v anketah javnega mnenja.

Na Bešiča Loredana je Golob veliko stavil in vanj vložil veliko političnega kapitala, dobil pa je le ogromno kritik in politični račun za zapravljene milijone evrov (140 milijonov!) za skrajševanje čakalnih vrst - ki se niso skrajšale.

Najmanj 40 odstotkov tega denarja pa so v žep spravili zasebniki, pri katerih je sicer silom prilike - zaradi izredne odpovedi - delal in še dela Bešič Loredan.

Če pa primerjamo Golobovo reakcijo z odzivi prejšnjega predsednika vlade Janeza Janše na podobne kritike, lahko sklenemo, da je vendarle bistveno drugačna in boljša.

Golob je namreč bil vsaj sposoben priznati, da je naredil napako in jo popraviti.

Rešil se je ministra, ki je enkrat že dokazal, da je precej upogljiv...

Janez Janša je bil soočen s podobnimi, številnimi kritikami na račun svojih ministrov, ki so delali ogromne napake, zapravljali javni denar in kršili zakonodajo, pa jih je vedno branil do zadnjega.

V tem smislu je Golob, kljub dvema odkritima napakama vendarle ravnal bolje in bolj odgovorno.

Če bo premier nekega dne spoznal še, kako hudo napako je njegova vlada skupaj z drugimi iz EU storila glede Ukrajine na področju zunanje in varnostne politike, ki že vpliva na uničevanje slovenskega gospodarstva, s tem pa na zmanjševanje količin denarja, potrebnih za napovedane 'Golobove reforme' - bi to lahko bila osnova za napredek te države.

Vendar pa te napake ne Golob in tudi ostali politiki v Evropski uniji, z izjemo Viktorja Orbána, žal še vedno niso sposobni priznati.

Toda če Golob v prihodnje ne bo hitrejši pri popravljanju svojih napak, mu bo za popravljanje le-teh do konca mandata zmanjkalo časa. In denarja. In potem se bo zgodba te vlade končala neuspešno, ne pa s še enim mandatom, kot je šef Svobode napovedal…

Pozitivno je zato spoznanje, da je Golob za razliko od trmastega Janše učljiv in sposoben priznati napake in jih popravljati.

Vendar je težava v tem, da je v politiki to potrebno narediti hitro.

Če Golob v prihodnje ne bo hitrejši pri popravljanju svojih napak, mu bo za popravljanje le-teh do konca mandata zmanjkalo časa. In denarja.

In potem se bo zgodba te vlade končala neuspešno, ne pa s še enim mandatom, kot je šef Svobode napovedal…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek