REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Ka-52 Alligator«: Strah in trepet za oklepnike, nočna mora ukrajinskih sil (VIDEO)

»Ka-52 Alligator«: Strah in trepet za oklepnike, nočna mora ukrajinskih sil (VIDEO)Zabeleženih je bilo tudi več primerov, ko je »Alligator« ostal brez repa, članom posadke pa je vseeno uspelo pristati oziroma odleteti nazaj v bazo. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Večnamenski bojni helikopter Ka-52 se je v preteklem mesecu izkazal za izjemno učinkovito zračno platformo, saj je v sedanji ukrajinski t. i. protiofenzivi z velikih razdalj uničil veliko število ukrajinskih (oziroma zahodnih) oklepnih vozil.

Ka-52 Alligator je pravzaprav dvosedežna različica helikopterja Ka-50, ki je sposoben izvajati bojne naloge podnevi in ​​ponoči, v vseh vremenskih razmerah in tudi v zračnem prostoru nad območji na visoki nadmorski višini.

Razvoj tega letala se je začel leta 1994 v takratnem Konstruktorskem biroju Kamov, javnosti je bilo prvič predstavljeno leta 1996, prvi polet pa je bil izveden leta 1997.

Zaradi pomanjkanja sredstev so proizvodnjo začeli šele leta 2008 v letalski družbi Progress s sedežem v ruskem mestu Arsenjev, po treh letih pa je bil »Alligator« izročen v operativno uporabo Zračno-vesoljskih sil Ruske federacije.

Ka-52 je po svoji zasnovi zelo podoben Ka-50, ki je znan tudi pod vzdevkom »črni morski pes«, prav tako ima dva horizontalna koaksialna rotorja s po tremi kraki in je brez repnega rotorja.

Vendar se ključna razlika kaže v nekoliko podaljšanem trupu in širšem nosu »Alligatorja«, zaradi kokpita z dvema sedežema za člana posadke, ki sta nameščena drug ob drugem, t.j. »rama ob rami«.

Čeprav sta njuni glavni vlogi pilot in operater radarsko-nadzornih sistemov in orožja, lahko zahvaljujoč tej postavitvi in ​​sodobnim sistemom za nadzor letenja oba člana upravljata helikopter.

Vir: MOD Russia, posnetek zaslona

Dodatna prednost opisane ureditve se kaže v tem, da se Ka-52 lahko uporablja tudi kot šolsko letalo, ne da bi bila potrebna posebna varianta, namenjena izključno temu.

Vir: MOD Russia, posnetek zaslona

Dimenzije, pogon in doseg: »Alligator« je dolg 16 m, visok 4,9 m, premer glavnih rotorjev je 14,5 m, teža praznega helikopterja pa znaša 7.700 kg oziroma največja vzletna teža 10.800 kg.

Ka-52 poganjata dva turbogredna motorja klimov VK-2500, opremljena z digitalnim krmilnim sistemom, vsak pa proizvede vstopno moč 2400 konjskih moči pri vzletu, 2700 KM v nuji in 1750 KM pri manevriranju.

Zanimivo je, da lahko ta helikopter v primeru okvare enega motorja zaradi okvare ali sovražnega delovanja nadaljuje let z drugim delujočim motorjem.

Vir: MOD Russia, posnetek zaslona

Največja hitrost letenja naprej je 300 km/h, potovalna pa 260 km/h, pri bočnem in vzvratnem gibanju pa lahko ta helikopter doseže hitrosti 80 oziroma 90 kilometrov na uro.

Z notranjim rezervoarjem za gorivo s kapaciteto 1487 kg je bojni radij Ka-52 460 km, v zraku pa lahko preživi približno uro in 40 minut.

Največja zgornja meja letenja tega helikopterja je 5.500 m, razen pri lebdenju, ko je 3.800 m, s hitrostjo vzpenjanja 16 m/s. Enosmerni doseg s polnim rezervoarjem in minimalnim tovorom je približno 1.100 kilometrov, kar močno olajša prelet z enega letališča na drugega, če to narekujejo potrebe naloge.

Poleg tega je lahko »Alligator« opremljen s še štirimi zunanjimi rezervoarji s po 500 litri goriva, kar znatno poveča njegovo sposobnost letenja na dolge razdalje.

Ognjena moč, nadzorne naprave in sredstva za samoobrambo: Poleg velikega dosega in hitrosti je glavna prednost večnamenskega bojnega helikopterja Ka-52 njegova ogromna ognjena moč.

Glavna oborožitev tega letala je avtomatski top 2A42-1 kalibra 30 mm s 460 protioklepnimi in visokoeksplozivnimi zažigalnimi izstrelki, nameščen na topovskem nosilcu, ki se nahaja na desni strani trupa.

»Alligator« ima šest zunanjih pritrdilnih točk na stranskih krilih, na vsako od njih pa je mogoče pritrditi: nosilec za šest protioklepnih vodenih raket zrak-zemlja Vihor-1 z dosegom 10-12 km; nosilec za šest 9М120 Ataka protioklepnih vodenih raket z dosegom do šest km; lanser B8V-20 z 20 nevodenimi raketami S-8 kalibra 80 mm; lanser B-13L s petimi nevodenimi raketami S-13 kalibra 80 mm; in avtomatski dvocevni top GŠ-23L kalibra 23 mm z 250 naboji.

Obstaja tudi možnost oborožitve Ka-52 z raketami zrak-zrak kratkega dosega »igla-v«, ki jih je mogoče pritrditi na končne obesne točke na obeh straneh.

Poleg bogatega arzenala oborožitve je ta helikopter opremljen tudi z nadzemnimi elektrooptičnimi indikatorji, večnamenskim zaslonom in napravami za prikazovanje podatkov na čeladah članov posadke ter ojačevalci slike in GPS sprejemnikom za navigacijo.

Zaznavanje ciljev poteka s pomočjo radarja milimetrskega valovnega spektra FH-01 z dvema antenama, namenjenih opazovanju zračnega in kopenskega prostora.

Sledenje in delovanje po odkritih ciljih je močno olajšano z vgradnjo optoelektronskega namerilnega sistema GOES-451, ki ga sestavljajo TV kamera, termovizija in laserski daljinomer.

Zahvaljujoč najsodobnejšim radijsko-komunikacijskim sredstvom ima Ka-52 možnost izmenjave podatkov z drugimi omreženimi helikopterji in poveljniškimi točkami kopenskih sil, sam pa lahko deluje tudi kot zračna komandna postaja za skupino bojnih helikopterjev.

Visoka stopnja sposobnosti manevriranja, velika ognjena moč in opisane naprave za opazovanje, navigacijo in komunikacijo prispevajo sposobnosti »Alligatorja«, da napada sovražne cilje, nudi zračno podporo kopenskim silam, izvaja izvidniške naloge, patruljiranje in varovanje konvojev enot na tleh.

Vse zgoraj našteto Ka-52 lahko opravi zunaj dosega sovražnikovih lahkih prenosnih sistemov zračne obrambe, kar bistveno zmanjša verjetnost njegove sestrelitve pri izvajanju bojnih nalog.

Seveda ima »Alligator« tudi različna sredstva za samozaščito: elektronski motilnik, sistem za zaznavanje radarskega in laserskega sevanja, senzor za opozarjanje na približevanje izstrelka z infrardečim vodenjem in štiri razpršilnike UV-26 na stranskih krilih, vsakega z 32 infrardečimi vabami.

V primeru, da vseeno pride do zadetka in odpovedi obeh motorjev imajo člani posadke možnost katapultiranja zahvaljujoč katapultnim sedežem K-37-800M s sistemom za reševanje posadke. Med katapultiranjem se najprej v glavi rotorja sproži manjša eksplozivna naprava, ki uniči lopatice, da ne bi ubile posadko, nato pa se pilot in operater katapultirata.

Različice, modernizacija in bojna uporaba: Poleg osnovnega Ka-52 obstajajo še tri različice tega helikopterja in to Ka-52K tar (Katran), Ka-52E Nilski krokodil (Nile Crocodile) in Ka-52M.

»Katran« je različica, namenjena uporabi v ruski mornarici, ki je prvič poletela leta 2015. Ima krajša stranska krila in sistem zložljivih lopatic rotorja, zaradi česar je letalo primerno za boj z desantnih ladij razreda »mistral« in je usposobljeno nositi protiladijske rakete iz družin H-31 in H-35.

Ka-52E je izvozna različica »Alligatorja«, izdelana za potrebe egiptovskih oboroženih sil, z novejšim optoelektronskim namerilnim sistemom OES-52 in delno spremenjenimi sredstvi za samozaščito.

Ka-52M je prav tako posodobljena različica »Alligatorja«, opremljena z izboljšanim optoelektronskim namerilnim sistemom GOES-451M z večjim dosegom, sodobnejšimi sredstvi za samozaščito in boljšo ergonomijo pilotske kabine glede možnosti uporabe naprav za nočno opazovanje.

Novost je tudi namestitev večnamenskih vodenih raket zrak-zemlja LMUR (znanih tudi kot »izdelek 305«) z dosegom 14,5 km in hitrostjo 230 m/s.

LMUR je ruska raketa zrak-zemlja, ki jo izstreljuje helikopter. Znana je tudi pod alternativnima oznakama Izdeliye 305 in 9A-7755. Vir: Posnetek zaslona, Wikipedia

Prvo bojno uporabo Ka-52 so zabeležili že leta 2015 v sirski državljanski vojni, kjer so ta letala varovala rusko vojaško bazo v Latakiji, nudila podporo specialnim enotam na terenu ter spremljala iskalne in reševalne helikopterje. Angažma teh helikopterjev je bil opažen tudi med bojem ruskih in sirskih sil proti pripadnikom Islamske države, v okviru ofenzive na Palmiro leta 2017.

Med rusko posebno vojaško operacijo se je »Alligator« večkrat izkazal kot izjemno učinkovita in vzdržljiva letalska platforma.

Med bojem na letališču Antonov pri Gostomelju so ti helikopterji iz zraka ognjeno podpirali pripadnike zračno-desantne enote na tleh in odbijali protinapade ukrajinskih enot.

Enemu od Ka-52 se je uspelo izogniti več raketam iz lahkih prenosnih sistemov zračne obrambe, nakar je bil zadet, kljub temu pa sta pilota uspešno zasilno pristala in zavzela obrambne položaje okoli helikopterja, vse do evakuacije.

Zabeleženih je bilo tudi več primerov, ko je »Alligator« ostal brez repa, članom posadke pa je vseeno uspelo pristati oziroma odleteti nazaj v bazo. Glavni razlog za to je njegova koaksialna zasnova in zato nepotrebnost repnih rotorjev.

Vir: MOD Russia, posnetek zaslona

Helikopterji z repnim rotorjem namreč ko raketa zračne obrambe zadene ta del, popolnoma izgubijo nadzor, nakar neizogibno pride do strmoglavljenja.

Največji dosežek Ka-52 pa je bilo mogoče videti v preteklem mesecu, ko so s pomočjo protioklepnih vodenih raket »Vihor-1«, z razdalje 10 km zdesetkali ukrajinske kolone oklepnih vozil v sedanji ukrajinski t. i. protiofenzivi.

Na seznamu vozil, ki so jih »Alligatorji« uničili ali poškodovali samo od začetka junija, so »Leopard 2«, »Maxpro«, »Humvee«, itd.

Zato je mogoče sklepati, da so »Alligatorji« eden glavnih razlogov za upočasnjevanje in zaustavljanje ukrajinskih sil v vseh smereh.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek