REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Plavajoča hiša ali ladja? Kako sta se dva premetena francoska inženirja znebila – davka na nepremičnine

Plavajoča hiša ali ladja? Kako sta se dva premetena francoska inženirja znebila – davka na nepremičninePlavajoča hiša. Vir: Twitter, posnetek zaslona

Podnebne spremembe prinašajo vse višje ravni morij, hkrati pa se v številnih državah zvišujejo davki na nepremičnine.

Menimo, da je edini razlog, da je naša stranka v tem položaju - neustavne odmere davka - oblika, slog in videz tega čolna. Če bi bila zasnovana kot katera koli druga jahta, mislimo, da ne bi bili v tem položaju.

Tudi v Sloveniji ga je vlada že napovedala – pa čeprav še ne kmalu…

Toda nekateri so se že znašli in oba problema rešili na originalen način.

Tako kot na primer lastnik plavajoče hiše, ki večinoma domuje v zalivu Biscayne v Miamiju.  

Toda to pravzaprav ni plavajoča hiša, pač pa je ladja. Kot takšna je vsaj registrirana.

Prav to pa je bilo razlog resnega sodnega spora.

V Miamiju se je namreč eno okrožje tega mesta odločilo, da preganja lastnika znamenite »plavajoče hiše« oziroma »ladje«, saj naj bi okrožju dolgoval zajetno vsoto davka na nepremičnine.

Toda prav v tem je težava. Nepremičnina je namreč – premična, saj se po vodi zlahka premika, čeprav je na zunaj videti kot hiša.

Hišni čoln v Miamiju se imenuje Arkup #1 in ga je izdelalo istoimensko podjetje, ki je specializirano za tako imenovane »bivalne jahte« in plavajoče otoke.

Ustanovitelji podjetja, ki so zgradili plavajočo hišo, vidijo v njej med drugim rešitev za podnebne spremembe.

Domovanje-ladja je okolju prijazno, saj ima sistem za zbiranje deževnice in sončne celice.

Arkup #1 sta v Miamiju zgradila Nicolas Derouin in Arnaud Luguet, dva francoska inženirja, ki živita na južni Floridi in sta se posvetila obnovljivi energiji in ohranjanju okolja sredi grožnje podnebnih sprememb in dviga morske gladine.

Leta 2021 ga je kupilo podjetje MacKnight International britanskega poslovneža Jonathana Browna za 3,3 milijona ameriških dolarjev.

Kljub temu, da plava v zalivu od Brownovega nakupa, se je okrožje Miami-Dade odločilo, da bo Arkup #1 označilo za »plavajočo strukturo«.

Rezultat je bila izstavitev računa za davek na nepremičnine v višini 120.000 USD.

Brownovi odvetniki so trdili, da je hiša pri obalni straži ZDA registrirana kot ladja.

Brown in njegova pravna ekipa so nato vložili tožbo proti okrožju.

»Menimo, da je edini razlog, da je naša stranka v tem položaju - neustavne odmere davka - oblika, slog in videz tega čolna,« je dejal odvetnik Ivan Abrams, ki zastopa lastnika čolna, MacKnight International Inc. »Če bi bila zasnovana kot katera koli druga jahta, mislimo, da ne bi bili v tem položaju,« je dodal odvetnik.

Toda leta 2022 je Miami Herald poročal, da se je »hišna ladja« v celoti izognila davkom, pri čemer je okrožni urad ocenjevalca nepremičnin - opustil ta primer in odstopil od zahteve po plačilu davkov.

»Odločitev okrožja, da umakne nezakoniti davek, je velika zmaga ne le za našo stranko - ampak za vse lastnike čolnov na Floridi,« so dodali odvetniki iz MacKnight International.

»Hvaležni smo, da je imela naša stranka pogum, da je na sodišču povedala resnico oblastem in je tako morda preprečila nadaljnje takšno obdavčenje drugih lastnikov jaht,« so zapisali v sporočilu za javnost.

In povsem mogoče je, da se bodo v obmorskih mestih mnogi podali na podobno pot in bodo samozadostne »hišne ladje« že kmalu bolj običajne, kot so danes.

Zibanju na valovih se na njih verjetno kljub temu ne bo mogoče odpovedati, davkom, z dobrimi odvetniki, pa očitno res…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek