REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bruselj plava v korupciji: Razkrito, da potovanja uradnikom Evropske unije plačujejo - lobisti

Bruselj plava v korupciji: Razkrito, da potovanja uradnikom Evropske unije plačujejo - lobistiPolitico poroča, da so bili visoki evropski uradniki na 150 potovanjih, ki so jih plačali lobisti in odvetniške pisarne, kar znova postavlja pod vprašaj neodvisnost in nepristranskost Bruslja. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Vse več je pozivov Evropski komisiji, naj pojasni, koliko brezplačnih potovanj so njeni uradniki sprejeli od lobistov in odvetniških pisarn, potem ko je ugledni bruseljski portal Politico poročal, da je osebje v samo enem oddelku izkoristilo na desetine sporno plačanih potovanj.

Lani so bili uradniki Evropske unije na 150 misijah, ki so jih v celoti ali delno plačale tretje osebe, je Komisija sporočila v odgovoru na zahtevo za dostop do dokumentov. Od tega so 23 misij vsaj delno financirale odvetniške pisarne, svetovalna podjetja in industrijske skupine.

Razkritja so vzbudila zaskrbljenost med politiki in aktivisti za preglednost delovanja evropskih uradnikov, saj se bojijo, da so vezi med industrijskimi lobisti in funkcionarji EU, odgovornimi za regulacijo nekaterih največjih svetovnih podjetij in najdragocenejših podjetij, že pretesne.

»To je žalostno,« je za Politico dejal René Repassi, nemški poslanec v Evropskem parlamentu.

Opozoril je, da tveganje, da so birokrati EU prejemali plačana potovanja od lobistov ali odvetniških pisarn, ki morda delajo za podjetja, ki jih preiskuje Komisija - lahko vzbudi dvom v nepristranskost Evropske komisije, znane kot Generalni direktorat za konkurenco.

Razkritja bodo povečala pritisk na glavne institucije Evropske unije, ki si že zdaj prizadevajo povrniti svoj ugled glede etičnega vedenja zaradi vrste škandalov, povezanih z obtožbami o korupciji in navzkrižju interesov.

Prejšnji mesec je Komisija zaostrila svoja pravila glede potnih stroškov, potem ko je Politico razkril, da si je nekdanji šef EU za transport Henrik Hololei potrjeval lastne brezplačne lete v Katar.

Po novem bruseljski uradniki ne morejo več sprejeti sponzoriranih potovanj ali nastanitev, razen če jih plačajo univerze, vlade EU in večje mednarodne organizacije, kot so Združeni narodi ali G20.

»Ne vem, kako se jim je kadar koli sploh zazdelo, da je to dobra ideja,« je osupel Daniel Freund, nemški poslanec Zelenih, ki pogosto opozarja na vprašanja transparentnosti in integritete v Bruslju.

Notranja pravila Evropskega parlamenta o potovanjih so zdaj nekoliko jasnejša: evropski poslanci morajo do konca meseca po vsakem potovanju javno prijaviti potovanja, nastanitev in štipendije, ki jih plačajo tretje osebe.

Komisarka za konkurenco Margrethe Vestager je dejala, da bo izvršilni organ EU pregledal misije, kjer je lani osebje sprejelo potovanja plačana s strani odvetniških pisarn in industrijskih skupin.

»Ugotoviti moramo dejstva,« se je v pogovoru za Politico zmrdovala Vestagerjeva po tedenskem zasedanju komisije v Strasbourgu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek