REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Saj niso neumni: Slovenskim vladam se fučka za Afriko, z nabirko »belih Masajk« se je spomnijo le, ko jo potrebujejo!

Saj niso neumni: Slovenskim vladam se fučka za Afriko, z nabirko »belih Masajk« se je spomnijo le, ko jo potrebujejo!Sproščeno na afriški turneji: Klakočar Zupančičeva v lokalnem živalskem vrtu (levo). Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič se mudi na državniškem obisku v Ugandi in Ruandi v Afriki.

Na petdnevnem obisku se bo srečala s političnim vrhom obeh držav.

Afriška turneja predsednice DZ in podpredsednice stranke Svoboda Klakočar Zupančičeve in njene strankarske kolegice ter poslanke Mojce Pašek Šetinc pa je, vsaj sodeč po objavah na družbenih omrežij, sprožila veliko komentarjev tudi v Sloveniji.

Nekatere ta obisk spominja na čase kolonizacije...

Drugi v afriški turneji Klakočar Zupančičeve in Šetinc Paškove vidijo poskus oživljanja tradicije podobnih obiskov Josipa Broza Tita in Jovanke Broz na Črni celini.

Spomin na to obdobje lahko obudimo tudi na razstavah Muzeja Jugoslavije, kjer hranijo več tisoč fotografij s Titovih obiskov v Afriki.

Je pa pri teh obiskih pomembna razlika.

V preteklosti je bila Slovenija del Jugoslavije, voditeljice neuvrščenih.

V državah Afrike je bila Jugoslavija zelo cenjena, saj je podpirala dekolonizacijo.

Po letu 1991 pa se je Slovenija od afriških in tudi vseh ostalih »neZahodnih« držav zelo oddaljila.

Afriški politiki bi bili zelo kratkovidni, če bi pri kandidaturi v VS OZN podprli Slovenijo, ki zastopa ameriške interese, in ne Belorusije, ki si prizadeva za njim bolj naklonjen mednarodni red.

Če bi bilo Sloveniji res kaj do Afrike, potem bi z vetom preprečila širitev zveze NATO na Ukrajino in s tem vojno v Evropi, ki škodi tudi Afričanom.

Ker pa imajo v NATO glavno besedo ZDA in je Slovenija tam le zato, da izpolnjuje ukaze, so slovenski politiki pridno ubogali kratkovidne nalogodajalce v Washingtonu – zdaj pa jih ni niti sram, ko od žrtev ameriške politike prosjačijo za glasove.

Ob tem ima obisk obeh slovenskih političark v Afriki jasen namen – pridobiti podporo teh držav, da bi glasovale za Slovenijo kot nestalno članico VS OZN in ne bi podprle Belorusije, ki je zaveznica Rusije.

Toda pri tem ne smemo pozabiti, da so Združene države Amerike odkrito podprle Slovenijo v njenih prizadevanjih za pridobitev nestalnega sedeža v Varnostnem svetu Združenih narodov.

ZDA menijo, da je Slovenija zelo primerna kandidatka, ki bi bila »kredibilen glas, ki bi prispeval k ohranjanju mednarodnega miru in varnosti«, je dejal ameriški državni sekretar Antony Blinken.

Belorusija trdi, da je Slovenija vložila kandidaturo po naročilu ZDA.

Po neuradnih virih, ki jih je navedel časnik Delo, naj bi bilo to res, saj naj bi slovensko kandidaturo, ki jo je uradno predlagalo zunanje ministrstvo Tanje Fajon, sprožile ZDA, ki so iskale kandidata za boj proti Belorusiji.

Washington je namreč iskal državo, ki je članica Nata, a ima tudi pragmatične odnose z Rusijo, glavnim sponzorjem Belorusije.

Slovenska kandidatura pa prihaja ob zelo kritičnem času, ko moč ZDA v svetu upada, moč Kitajske in Rusije pa narašča.

Slovenija ob tem partnerjem v afriških državah nudi skupno fotografiranje s predsednico DZ in poslanko stranke Svoboda, Belorusija in Rusija pa traktorje, hrano, tehnično pomoč in poceni umetna gnojila.

Sproščeno po glasove za podporo kandidaturi Slovenije v VS OZN: Medtem ko ju Mojca Pašek Šetinc fotografira, predsednica Državnega zbora in žirafa pozirata. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ter še vse, kar nudi tudi Peking.

Kdo mislite, da bo v tem neenakem boju zmagal?

Pri tem je potrebno vedeti, da imata Kitajska in Rusija vse več vpliva tudi v Afriki, medtem ko vpliv ZDA kopni.

Evropske države, na primer Francija, se umikajo iz Afrike, njihovo vojsko preganjajo iz številnih afriških držav, v Rusiji pa se medtem organizira vrh voditeljev afriških držav.

Afriški diplomati vse ostreje kritizirajo politike ZDA in Evropske unije.

To lahko lepo vidimo (tvit zgoraj) tudi iz ognjevitega nagovora vodje zambijske opozicije Freda Mnemba med nedavnim obiskom podpredsednice ZDA Kamale Harris v Zambiji.

Mnembe je Američanom očital skrajno hinavščino ob naštevanju pučev v številnih afriških državah in pobojev priljubljenih afriških liderjev v katere je bila vpletena tudi ameriška CIA.

Ni nepomembno niti dejstvo, da je večina afriških držav do vojne v Ukrajini nevtralna, če ne odkrito na strani Rusije.

ZDA so medtem izgubile celo glavnega zaveznika na Bližnjem vzhodu, Savdsko Arabijo:

Administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna nima več zaveznikov niti v Latinski Ameriki, izgubila je Južno Afriko, prosperitetno Libijo pa je uničila, njenega voditelja Gadafija, ki je želel z novo skupno valuto - zlatim dinarjem - okrepiti vse afriške države pa so po nalogu ZDA v njegovi domovini zahrbtno ubili.

ZDA so na Bližnjem vzhodu povzročile kaos, zbežale iz Afganistana in izgubljajo posredniško vojno v Ukrajini.

Le kdo bi glasoval za državo, ki jo sponzorira takšna država?

Obenem je Rusija skupaj s Kitajsko napovedala boj za nov mednarodni red.

Dokler bo Slovenija le transmisija ZDA in dokler bo moč Zahoda v upadu, moč Kitajske in Rusije pa skupaj z zaveznicami iz BRICS-a naraščala, je precej malo možnosti, da bodo države v Afriki, ki so racionalni igralci, glasovale za interese ZDA in Slovenije, ter proti lastnim interesom.

Ta pa bi bolj kot Zahodu koristil državam v razvoju.

Afriški politiki bi bili zato zelo kratkovidni, če bi pri kandidaturi v VS OZN podprli Slovenijo, ki zastopa ameriške interese, in ne Belorusije, ki si prizadeva za njim bolj naklonjen mednarodni red.

Dokler bo Slovenija le transmisija ZDA in dokler bo moč Zahoda v upadu, moč Kitajske in Rusije pa skupaj z zaveznicami iz BRICS-a naraščala, je zato precej malo možnosti, da bodo države Afrike, ki so racionalni igralci, glasovale za interese ZDA in Slovenije, ter proti lastnim interesom.

In to zgolj zaradi obiska dveh belopoltih političark iz Ljubljane, ki sta se sproščeno malce poigrali z opicami in drugimi prebivalci lokalnega živalskega vrta.

Sproščeno po glasove za podporo kandidaturi Slovenije v VS OZN: Gostitelji so ju odpeljali na obisk lokalnega živalskega vrta, da se seznanita s prebivalci. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Takšen nastop Slovenije je tudi neresen in podcenjevalen do afriških držav.

Slovenija jih namreč nekaj desetletij praktično ni opazila, za njihove interese se ni zanimala in je pogosto glasovala v nasprotju z željami in potrebami teh držav, danes, ko njihove glasove potrebuje, pa pošlje na diplomatsko pot – predsednico parlamenta in niti ne predsednika vlade ali predsednico države.

V Afriki seveda niso neumni.

»Belo Masajko«, kot se je pošalil Anton Peinkiher, so res sprejeli nadvse prijazno, morda so tudi kaj obljubili, a do junija se lahko še vse spremeni.

Kako bodo glasovali, vedo samo oni.

Sproščeno, v supergah in pohodniški opravi: Obisk dveh predstavnic največje vladne stranke na Slovenskem v - Afriki. Kako pa bodo junija glasovali njuni gostitelji - to vedo samo oni. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Naivno prepričanje, da je afriške politike mogoče kupiti za nekaj ogledalc in biserov, enim obiskom dveh dam in slikanjem z opicami bi se lahko hitro razblinilo junija letos, to pa bo ob vseh naporih (in denarju!), ki so bili vloženi v ta slovenski diplomatski projekt opozicija seveda znala dobro izkoristiti za napade na SD, Tanjo Fajon in vlado Roberta Goloba.

Nenazadnje, kot lahko spremljamo v zadnjem letu, moč ZDA kopni hitro – iz meseca v mesec.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek