sobota, 16. november 2024 leto 29 / št. 321
Še en polom zahodne politike: Iran kupil ruska bojna letala Su-35 in razvil raketo, ki lahko potopi letalonosilke
Ameriško dogovarjanje o ponovnem vstopu Irana v jedrski program se vse bolj kaže kot polom.
Da je zadeva propadla, naj bi priznal celo ameriški predsednik Joe Biden.
Po drugi strani pa Iran plete vse bolje vezi z Rusijo in Kitajsko.
The Permanent Mission of Iran to the UN on Saturday announced the completion of a contract with Russia for the purchase of fourth-generation Su-35 fighter jets. pic.twitter.com/4eZz1L3iRF
— Donbass Devushka (@PeImeniPusha) March 11, 2023
Teheran je namreč pravkar sklenil dogovor o nakupu bojnih letal Suhoj Su-35 od Rusije, poročajo državni mediji, medtem ko se obrambno sodelovanje med državama poglablja.
Novice zelo pozorno spremljajo tudi v Izraelu, kjer so menda bili te dni že odločeni, da napadejo Iran (od Teherana pa je Izrael dobil opozorilo – seznam tarč, ki jih lahko Iran zadene v Izraelu), toda nato so jih prehitele novice o savdsko-iranskem zbližanju pod okriljem Kitajske.
Vendar ta nevarnost še ni odpravljena. Mediji opozarjajo, da se čas za izraelski napad na Iran izteka, ker je Putin vstopil v enačbo.
Letalske sile Irana, ki so ga prizadele sankcije, imajo starajočo se floto letal in se trudijo pridobiti rezervne dele, da bi svoja vojaška letala ohranile v zraku.
Njihova najboljša letala so ob starih ruskih modelih legendarni ameriški F-14 Tomcati.
V izjavi za Združene narode so v Teheranu zapisali, da so se že po iransko-iraški vojni v letih 1980–1988 obrnili na »države za nakup bojnih letal«, da bi obnovil svojo floto.
»Rusija je sporočila, da jih je pripravljena prodati«, piše v izjavi, ki jo je pozno v petek objavila uradna tiskovna agencija IRNA.
Oktobra leta 2020 so namreč iztekle omejitve Iranu pri nakupu konvencionalnega orožja v skladu z resolucijo OZN 2231.
To je bil rezultat pristopa Irana sporazumu JCPOA o omejevanju iranskega jedrskega programa, od katerega pa so nato ZDA v času administracije Donalda Trumpa – in velikem navdušenju Izraela - enostransko odstopile.
- Iran's purchase of Sukhoi su-35 finalized
— (@Safarnejad_IR) March 10, 2023
- Russia sends weapon to Iran for reverse engineering
- Iran reestablishes ties w/ Kingdom of Saudi through China's mediation
What a day for!
Plus, the way pro-U shills are squealing is very fun to watch! pic.twitter.com/vm0fou8TFT
ZDA sicer grozijo s strogimi sankcijami vsem državam, ki poslujejo z iranskimi silami, zlasti z iransko revolucionarno gardo, ki je na ameriškem seznamu terorističnih organizacij.
Washington je zaskrbljen tudi zaradi krepitve vojaškega sodelovanja Irana in Rusije, pri čemer obtožuje Teheran, da je Moskvi dobavil brezpilotna letala, ki jih je uporabila v vojni v Ukrajini. Iran to zanika.
Strokovnjaki ocenjujejo, da imajo iranske letalske sile približno 300 ruskih, kitajskih, ameriških in francoskih lovcev ter nekaj svojih, ki so različice ameriškega lovca F-5.
Why? So they can be sold to Iran?https://t.co/2JgqKkAQN9
— BigAl&Co (@CoBigal) March 12, 2023
Iran ima tudi ruski protiraketni sistem S-300 in več svojih podobnih protizračnih sistemov.
Iran naj bi Rusiji prodal velike količine dronov, ki so se pokazali kot zelo uspešni v Ukrajini.
V Rusiji naj bi sedaj gradili tudi tovarne, kjer bodo proizvajali takšne drone.
Rusija je ob tem del orožja in vojaške opreme ZDA in NATO pakta, ki je ostala na fronti v Ukrajini, zasegla in jo pošilja v Iran, navaja CNN, sklicujoč se na štiri vire.
Viri pravijo, da ZDA verjamejo, da bo Teheran poskušal izdelati svoje različice tega orožja.
Kljub temu, da so ameriške sankcije usmerjene k omejevanju iranskega vojaškega programa pa je iranska vojska ob tem razvila še hiperzvočno balistično raketo A, ki lahko zadene vojaške ladje in letalonosilke na razdalji 1500 kilometrov.
»Iran je trenutno med tremi državami na svetu, ki imajo tehnologijo za proizvodnjo takšnih raket,« je poudaril iranski vrhovni poveljnik.
Pred tem so se pojavili tudi dokazi, da je izraelska obveščevalna služba postala živčna, ko je izvedela, da bi lahko iranske rakete napadle neposredno z gorovja Isfahan.