ponedeljek, 03. februar 2025 leto 30 / št. 034
Kitajska predstavlja mirovni načrt za konec ukrajinsko-ruske vojne, če bo zavrnjen, sledijo še veliko hujši spopadi
Kitajska je istočasno z dokumentom, ki z doslej najbolj ostrimi besedami obsoja ameriško zunanjo politiko predstavila svoj mirovni načrt za konec vojne v Ukrajini.
China FM spokesman Wenbin: US has not fought in just 16 years of its 240-year history.After the end of WW II,the US tried to overthrow more than 50 foreign governments,violently interfered in elections in at least 30 countries and tried to kill more pic.twitter.com/0d8LZet0X9… https://t.co/BdRN3GRY5c
— The_Real_Fly (@The_Real_Fly) February 23, 2023
Na uradno predstavitev pobude bo potrebno še počakati, toda kot kažejo navedbe tistih, ki so si ogledali besedilo predloga, je ta v skladu s tem, kar je Kitajska zagovarjala že doslej.
Načrt v eni, a pomembni točki nasprotuje javno razglašenim ciljem ruske »posebne vojaške operacije«, namreč v delu, kjer Kitajska zahteva spoštovanje ozemeljske integritete vseh držav.
— Andrew Quin (@AndrewMWQuin) February 18, 2023
To pomeni, da bi se ruska vojska morala umakniti iz ozemlja Ukrajine za mednarodno priznane meje.
To je tudi v skladu z zahtevami večine držav, ki so v OZN včeraj podprle resolucijo, s katero se zahteva umik vojske Rusije iz ozemlja Ukrajine.
Vendar je malo verjetno, da bi Rusija sprejela izgubo Krima in Donbasa, predvsem pa ni verjetno, da bi Moskva sprejela zagotovila zahodnih držav po tem, ko so te ogrožale njeno varnost.
Glede na to, da Kitajska ponuja Ukrajini zelo veliko koncesijo, pa bi bilo za Kijev zelo kratkovidno, če predloga ne bi sprejel.
Stališče Kitajske do politične rešitve ukrajinske krize ima sicer 12 točk.
Zahteva:
1. Spoštovanje suverenost vseh držav
2. Opustitev miselnost hladne vojne
3. Prekinitev ognja in bojev
4. Začetek mirovnih pogajanj
5. Rešitev humanitarne krize
6. Zaščito civilistov in vojnih ujetnikov
7. Ohranitev varnosti jedrskih elektrarn
8. Zmanjšanje strateških tveganj
9. Zagotovitev izvoza žita
10. Odpravo enostranskih sankcij
11. Zagotovitev stabilnost proizvodnih in dobavnih verig
12. Vzpodbuditev povojne obnove
Supremacy, “ethnic cleansing”, the racial hierarchy https://t.co/3MZPULgtsi
— Александр Суворов (@Muromec7Il) February 19, 2023
Poljski predsednik Andrzej Duda je predloge Pekinga za ukrajinsko rešitev ocenil kot možno pot do miru z besedami, da »ne moremo ignorirati tako velike sile, kot je Kitajska.«
Toda drugi odzivi so mešani.
"Da bi otežili njihovo identifikacijo, so jim pripadniki oboroženih sil Ukrajine odrezali glave in roke. Več takšnih trupel je bilo najdenih na območju posebnih vojaških operacij in po njihovih mobilnih telefonih je bilo razvidno, da gre za poljske plačance, « je rekel Bastrykin
— igor Hribar (@19avgust) February 20, 2023
Nemški kancler Olaf Scholz je dejal, da »trenutek, ki odpira možnost miru v Ukrajini, še ni prišel« ker vodstvo Ruske federacije domnevno »trenutno sprejema le eno obliko pogajanj«, ki predvideva »brezpogojno predajo« druge strani.
Iz Washingtona so sporočili, da »ZDA ne bodo narekovale Kijevu, kako naj se pogaja z Moskvo«, je dejal ameriški svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan.
God helps us, God help Europe - The lunatics are taking over the Asylum... https://t.co/YwRGpaFC1Q
— Mick Wallace (@wallacemick) February 20, 2023
Kot je dejal Sullivan, bi se moral kitajski načrt osredotočiti na prvo točko: spoštovanje suverenosti držav.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski pa je na skupni tiskovni konferenci s španskim premierjem Pedrom Sanchezom povedal, da je Kijev po diplomatski poti Pekingu poslal predlog za srečanje s kitajsko stranjo.
»Ta signal smo posredovali na ravni diplomatov. Radi bi se srečali s Kitajsko, to je v interesu Ukrajine,« je dejal Zelenski.
Ponovil je tudi, da je seznanjen s kitajskim »mirovnim načrtom«, vendar konkretnega dokumenta še ni videl, kar pomeni, da je po njegovih besedah »prezgodaj za diagnozo tega predloga.«
Obenem je Zelenski pozitivno ocenil že dejstvo, da je Kitajska začela govoriti o Ukrajini.
Po nekaterih informacijah pa naj bi bil Zelenski nezadovoljen s kitajskim dokumentom, ki znova zahteva nevtralnost Ukrajine, zato ni veliko možnosti, da bo ta pobuda uspešna.
Ukrajina bi se v tem primeru morala odreči tudi članstvu v zvezi NATO in ofenzivnemu orožju na svojem ozemlju.
Ti še kar dalje o podnebju in vodi, ko istočasno prodajajo orožje v Ukrajini, ki, mimogrede, ni bio in eko. https://t.co/UtD6CSox20
— gregor preac (@GPreac) February 20, 2023
Kitajski načrt je verjetno nekoliko upočasnil tudi načrtovan vpad ukrajinske vojske v Pridnestrje, ki so ga v Kijevu želeli izvesti že lani, ob začetku vojne z Rusijo.
Če so želeli v ZDA ob obletnici začetka vojne ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu izročiti darilo v obliki tega napada, kot ocenjujejo nekateri komentatorji, bi ta moral biti izveden že danes ponoči.
Putin je lani po televiziji spregovoril ob šesti uri zjutraj.
Medtem se je visok član politbiroja kitajske CK KPK srečal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom v Moskvi.
In nič ne kaže na poslabšanje odnosov med državama.
Putin je prosil Wang Yija, naj pošlje najboljše želje Xi Jinpingu in ga označil za prijatelja.
Povedal je tudi, da se veseli obiska kitajskega voditelja v Moskvi.
Putin – at a meeting with Wang Yi: "Cooperation between Russia and China is very important for the stabilization of the international situation. We have a lot of joint work. And of course, we are waiting for the President of the People's Republic of China to visit Russia." pic.twitter.com/q2swUO6GvV
— AZ (@AZgeopolitics) February 22, 2023
Wang Yi je med srečanjem s Putinom dejal, da so kitajsko-ruski odnosi pomembni za stabilizacijo mednarodnega položaja. Ta odnos »ni podlegel pritisku 'tretje' strani«, je dodal.
Očitno je, da predlog mirovnega načrta Kitajske Rusija sprejema.
Če pa Ukrajina ne bo sprejela kitajskega načrta, bo sledila naslednja faza vojne, ki bo po oceni vojaških strokovnjakov še bistveno hujša od tega, kar smo videli doslej.