REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Prenos v živo: Putin opozoril, da bo zaradi zahodnih raket v Ukrajini »Rusija odrivala grožnjo vse dlje od svojih meja!«

Prenos v živo: Putin opozoril, da bo zaradi zahodnih raket v Ukrajini »Rusija odrivala grožnjo vse dlje od svojih meja!«Putin - rakete BAL. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ruski predsednik Vladimir Putin je imel v torek ob 12 uri po lokalnem času ključni govor v ruskem parlamentu. Nagovoril je zvezno skupščino, glavno zakonodajno telo države, v ključnem govoru letnega programa.

Iz Kremlja so pred nagovorom sporočili, da naj bi predsednik podal obširno oceno potekajoče vojaške akcije v Ukrajini, pa tudi komentiral globalne razmere.

Predstavil je tudi zunanje in notranjepolitične cilje Rusije za bližnjo prihodnost.

Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem že povedal nekaj ključnega - napovedal je začasni odstop Rusije od pogodbe START III, edine še preostale med ZDA in Rusijo.

Moskva ne bo več sodelovala pri zadnji preostali jedrski pogodbi med Rusijo in ZDA, je sporočil ruski predsednik Vladimir Putin.

V ključnem nagovoru v ruskem parlamentu je opozoril, da Moskva ne bo izstopila iz pogodbe START, ampak se bo iz nje začasno umaknila.

Medtem tudi v ZDA narašča odpor proti vojaški podpori Ukrajini.

Civilisti v Donbasu so trpeli zaradi ukrajinskih napadov, medtem ko so se podporniki Kijeva pretvarjali, da želijo mirno rešiti konflikt.

Po ruski ustavi bi moral predsednik države vsako leto nagovoriti parlament.

Prej so bili takšni dogodki redno v decembru.

Leta 2022 je bil govor preložen zaradi nadaljevanja vojaškega spopada med Moskvo in Kijevom.

Putin je takrat kot razlog za preložitev dogodka navedel hiter razvoj dogodkov, ki je otežil vsakršno temeljito oceno situacije.

Govor danes je potekal pred prvo obletnico začetka ruske vojaške operacije v Ukrajini. In dan po obisku ameriškega predsednika v Kijevu.

Zvezno skupščino Ruske federacije sestavljata spodnji dom parlamenta, Državna duma, in Svet federacije, zgornji dom.

»Civilisti v Donbasu so trpeli zaradi ukrajinskih napadov, medtem ko so se podporniki Kijeva pretvarjali, da želijo mirno rešiti konflikt«, je v začetku govora dejal ruski predsednik.

Govor ste lahko spremljali tudi NEPOSREDNO na spodnji povezavi, z angleškim prevodom. Preko iste povezave sedaj oddaja tudi kanal RT.

Ruski predsednik Vladimir Putin je v torek dejal, da so zahodne države »igrale z označenimi kartami« in »simulirale diplomatska prizadevanja za končanje konflikta v Donbasu«, medtem ko je njegovo prebivalstvo napadel Kijev.

Na Zahodu so skoraj ponosni in se naslajajo nad svojo zahrbtnostjo.

Med letnim nagovorom zvezni skupščini, glavnemu ruskemu zakonodajnemu organu, je predsednik Rusije opozoril, da so zahodne države priznale, da sporazumi iz Minska 2014–2015, ki naj bi utrli pot miru v Ukrajini, tako da bi ljudskima republikama Doneck in Lugansk podelili poseben status - niso bili nič drugega kot »diplomatski spektakel, blef«.

Vse kaže, da je bil podoben blef tudi včerajšnji obisk predsednika ZDA Joeja Bidna v Kijevu.

Med obiskom so namreč zavijale sirene, čeprav je Bela hiša o obisku obvestila Rusijo, ta pa na Kijev ni izstrelila nobene rakete.

Še več, Joe Biden je znova pokazal svojo krhkost in demenco.

Fotografski aparati so ujeli podrobnost, ki to dokazuje.

Biden je na trgu v Kijevu, po sprehodu z Vladimirjem Zelenskim obstal na točno določenem mestu. Tam, kjer so mu z rdečo točko narisali, da mora stati.

Svobodni svet vodi torej predsednik, ki ne ve niti, kje se ustaviti...

Zelo simbolično.

Medtem pa je Vladimir Putin v svojem govoru kritiziral dvoličnost Zahoda.

»Nikoli se ne bodo rešili te sramote,« je zatrdil Putin in dodal, da so se zahodne države kot nekdanje kolonialne sile navadile verjeti, da se lahko izognejo vsemu.

»Skoraj so ponosni in se naslajajo nad svojo zahrbtnostjo ... Ves čas, ko je Donbas gorel in se je prelivala kri, medtem ko je Rusija iskreno iskala ... mirno rešitev, so se igrali z življenji ljudi. Igrali so, kot pravijo v določenih krogih, z označenimi kartami,« je dejal Putin.

Ruski voditelj je Zahod obtožil uporabe te »podle metode prevare« med akcijami v Jugoslaviji, Iraku, Libiji in Siriji.

»Nikoli se ne bodo rešili te sramote,« je zatrdil Putin in dodal, da so se zahodne države kot nekdanje kolonialne sile navadile verjeti, da se lahko izognejo vsemu.

Pojasnil je tudi, kaj sledi, če bo Zahod dostavil Ukrajini sisteme daljšega dosega.

Če se bo Zahod odločil Ukrajini dobaviti napredno orožje daljšega dosega, bo morala Rusija grožnjo potisniti dlje od svojih meja, je v letnem nagovoru parlamentu opozoril ruski predsednik Vladimir Putin.

»Zahod uporablja Ukrajino kot udarni oven proti Rusiji in kot poligon,« je dodal v torek, skoraj leto po tem, ko je Moskva začela vojaško operacijo v sosednji državi.

»Ena stvar mora biti vsem jasna,« je dejal Putin. »Daljši kot je doseg zahodnih sistemov, ki prispejo v Ukrajino, dlje bomo prisiljeni odrivati grožnjo stran od naših meja. To je očitno.«

Biden pošilja vse več raket v Ukrajino...
Biden pošilja vse več raket v Ukrajino... Vir: Zajem zaslona, Twitter

Rusija je poslala svoje enote v Ukrajino 24. februarja 2022, navajajoč potrebo po zaščiti prebivalcev Donbasa in neuspeh Kijeva pri izvajanju mirovnih dogovorov iz Minska 2014–2015.

Številne zahodne države so Ukrajini od takrat dobavile težko orožje, vključno z večcevnimi izstrelki raket HIMARS in havbicami M777, izdelanimi v ZDA.

V nedeljo je britanski premier Rishi Sunak dejal, da bo njegova država prva, »ki bo Ukrajini zagotovila orožje daljšega dosega«.

Ameriški predsednik Joe Biden, ki je v ponedeljek odpotoval v Kijev, je prav tako obljubil, da bo poslal več orožja, vključno z dodatnimi raketami HIMARS.

Moskva je Kijev večkrat obtožila uporabe tujega orožja za nediskriminatorno obstreljevanje mest in ubijanje civilistov.

Putinov govor na koncu ni prinesel nobene prelomne odločitve - je pa s suspenzijo sporazuma START III vnesel novo negotovost.

In nakazal, da se bo ruska posebna vojaška operacija nadaljevala tudi za mejami novih republik, ki so pridružene Rusiji, če bodo zahodne države Ukrajini izročile orožje daljšega dosega, kar se bo najverjetneje zgodilo.

To pa pomeni, da se bo vojna v Ukrajini odslej nadaljevala s še večjo intenzivnostjo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek