REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Še en hud potres stresel Turčijo in Sirijo, srhljivi posnetki rušenja, na tisoče mrtvih, pomoč pošilja tudi EU

Še en hud potres stresel Turčijo in Sirijo, srhljivi posnetki rušenja, na tisoče mrtvih, pomoč pošilja tudi EUPosledice potresa v Turčiji. Vir: RIA.Ru, posnetek zaslona

Jugovzhod Turčije je dopoldne stresel nov potres, ki je imel po podatkih Evropskega sredozemskega seizmološkega centra (ESMC) magnitudo 7,7 po Richterjevi lestvici.

Žarišče je bilo v provinci Kahramanmaras in tako na območju, ki ga je že ponoči opustošil potres z magnitudo 7,8 po Richterjevi lestvici.

Spodnji posnetek kaže trenutke ob zadnjem potresu v Turčiji, ki pa je prizadel tudi sosednjo Sirijo.

Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je sporočil, da EU nadaljuje z mobilizacijo reševalcev za pomoč Turčiji po današnjem potresu.

»Eden najmočnejših potresov v regiji v zadnjih več kot 100 letih je ponoči prizadel regijo Gaziantep v Turčiji in vplival tudi na sosednjo Sirijo. EU je v Turčijo na podlagi prošnje za aktivacijo mehanizma EU na področju civilne zaščite nemudoma poslala ekipe za iskanje in reševanje,« sta v skupni izjavi zapisala Lenarčič in visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell.

Posnetek spodaj kaže rušenje zgradbe v Siriji.

Lenarčič se je zahvalil Bolgariji, Hrvaški, Češki, Franciji, Grčiji, Nizozemski, Poljski in Romuniji, ki so na območje že poslale reševalne ekipe. Pomoč sta ponudili tudi Italija in Madžarska.

Takoj se je odzvala tudi Rusija in na območja napotila svoje reševalne ekipe, ruski predsednik Vladimir Putin pa je turškemu predsedniku Recepu Tayyipu Erdoğanu ponudil vso pomoč, ki jo država potrebuje.

Aktiviran je bil tudi satelitski sistem EU Copernicus, ki zagotavlja storitve kartiranja v nujnih primerih.

Evropska unija je s svojimi programi humanitarne pomoči menda pripravljena podpreti tudi prizadete v Siriji, ki prav tako poroča o velikem številu žrtev.

Pripravljenost na pomoč in podporo prizadetim v Tučiji in Siriji so že izrazili tudi številni svetovni voditelji, med drugim generalni sekretar zveze NATO Jens Stoltenber, francoski predsednik Emmanuel Macron, nemški kancler Olaf Scholz, grški premier Kiriakos Micotakis in španski premier Pedro Sanchez. Pomoč je ponudila tudi Ukrajina.

Turčija se nahaja v potresno aktivnem delu sveta, vendar je bil ponedeljkov potres eden najmočnejših v njeni zgodovini, po podatkih turških oblasti je umrlo več kot 1000 ljudi.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan je dejal, da je nesreča uničila približno 2800 zgradb.

Potres je označil za najhujši v državi po letu 1939.

Tako v Turčiji kot v Siriji je potres povzročil škodo na ključni infrastrukturi.

Po posnetkih, ki krožijo po spletu, so v turški provinci Kilis počile napeljave za zemeljski plin, pri čemer je gorivo zagorelo v velike plamene.

Operater BOTAS je dejal, da je prekinil pretok, vendar je plin pod pritiskom v cevovodu še naprej hranil požare.

V Siriji so morali rafinerijo v mestu Baniyas, ki je ena največjih v državi, zapreti za najmanj 48 ur zaradi razpok v dimniku pogonske enote, je sporočilo ministrstvo za nafto in mineralne vire.

Po poročanju turških medijev je potres močno poškodoval grad Gaziantep, utrdbo na vrhu hriba v središču mesta Gaziantep.

Izvira iz drugega in tretjega stoletja, še iz rimskih časov, bil je skozi zgodovino večkrat prenovljen in velja za simbol mesta.

V Siriji naj bi potres povzročil razpoko v citadeli v Alepu, ki je na Unescovem seznamu dediščine in se nahaja v starem mestu Alepa.

Houmam Saad, ki vodi generalni direktorat za starine in muzeje na ministrstvu za kulturo, je medijem povedal, da je bila poslana ekipa, da oceni obseg škode.

V tem delu Tučije živi tudi veliko pripadnikov izseljencev iz nekdanje Jugoslavije, predvsem iz BiH in Srbije. Tudi med njimi so žrtve.

Ob tem sta obe državi tarča sankcij dela mednarodne skupnosti. Turčija bolj neuradnih, predvsem s strani ZDA, Sirija pa tudi uradnih s strani EU in ZDA.

Šokanti posnetki rušenja zgradb v Turčiji in Sirji so medtem obkrožili svet. Države, nekatere same sredi spopadov, pa vendarle skupaj pošiljajo pomoč v Turčijo in Sirijo - in to je pozitivno.

Morda pa bi bil čas tudi za prekinitev politike sankcij do prizadetih držav, zlasti Sirije?

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek