REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kdor hitro dá, dvakrat dá: Zaljubljeni Golob je vsem stavkajočim hitro dal - a kje bo vzel?

Kdor hitro dá, dvakrat dá: Zaljubljeni Golob je vsem stavkajočim hitro dal - a kje bo vzel?Golob hitro dá... Vir: Zajem zaslona, Twitter

V Sloveniji smo bili priče erupciji pravih ali napovedanih stavk – stavke pacientov, stavke zdravnikov, stavke učiteljev in vzgojiteljev, nezadovoljstva sodnikov.

Toda v le nekaj dnevih oziroma urah so bili vsi spori zglajeni: minister za zdravje Danijel Bešič Loredan se je opravičil (celo dvakrat!) za svoje izjave županu Ljubljane Zoranu Jankoviću, zdravniki in vzgojitelji so dobili ustrezna povišanja, sodnikom je predsednik vlade osebno sporočil, da bodo »dobili 600 evrov bruto več«, na stavki pacientov pa so se prikazali sam predsednik vlade Robert Golob v spremstvu četice ministrov ter tako pokazali, da to ni stavka proti njim.

Slovenija je res nenavadna država.

V običajnih državah ljudje stavkajo proti vladi.

V Sloveniji vlada in stavkajoči stavkajo skupaj – proti komu le?

Vlada, ki bi morala probleme reševati s pristopom k množici protestnikov dejansko stavka - proti sami sebi.

A prav s tem, ko so se člani vlade pomešali med protestnike premier Golob hkrati dokazuje, da stavke proti njegovim vladnikom – dejansko ni.

Očitno je, da gre za shizofreno situacijo, ki v Sloveniji traja zaradi velike podpore, ki jo sedanja vlada še vedno uživa v velikem delu prebivalstva, ki pa je istočasno vedno bolj razočarano nad potezami vlade, a še vedno ne želi priznati, da so krivci na vladni strani.

Vendar pa bi skrb moral vzbujati tudi način reševanja odprtih zadev s strani vlade. Hitra kapitulacija vladnikov pred vsemi zahtevami sindikatov in razdeljevanje stotinov milijonov evrov v samo nekaj dnevih je slaba popotnica za prihodnost.

Res je, da si vzgojitelji, sodniki, zdravniki zaslužijo višje plače, a predvsem jih potrebujejo tisti z najnižjimi dohodki.

Za sedaj pa bolj kaže, da vlada – pri sodnikih je to očitno, drugi dogovori so še tajni - denar deli ne glede na kriterij podplačanosti.

Drug problem je dejstvo, da se bodo višje plače prelile v inflacijo in da so plačane – iz izposojenega, ne pa zasluženega denarja.

Spomnimo, država je v prvi letošnji zadolžitvi zbrala 1,5 milijarde evrov, kar bo predvidoma zadoščalo za pokrivanje potreb proračuna v prvi četrtini letošnjega leta in refinanciranje dolga, ki zapade konec marca.

Ministrstvo za finance se je odločilo, da izda novo desetletno »trajnostno« obveznico in poveča izdajo obveznic RS76, ki pa zapadejo leta 2045.

Vrednost izdaje nove desetletne obveznice znaša 1,25 milijarde evrov.

Novo izdana obveznica z oznako RS91 bo zapadla v plačilo 11. marca 2033 in ima kuponsko obrestno mero 3,625 odstotka.

Poleg tega je Slovenija za 250 milijonov evrov povečala izdajo obveznic RS76, ki zapadejo leta 2045.

Skupna vrednost izdaje teh zdaj znaša 2,06 milijarde evrov, za njih pa je prejela 88,2 odstotka kuponske vrednosti.

Prva letošnja zadolžitev je bila izvedena v bistveno spremenjenih okoliščinah, potem ko so se v drugi polovici lanskega leta močno zvišale obrestne mere.

Država je tako za novo izdajo desetletnih obveznic morala ponuditi najvišje obresti po februarju 2014.

Zahtevani donos obstoječih devetletnih obveznic Republike Slovenije na trgu MTS je danes znašal 3,56 odstotka, potem ko je še v začetku lanskega leta znašal vsega 0,34 odstotka. To pomeni zadolževanje po več kot desetkratno višji obrestni meri.

Slovenija se bo letos na finančnih trgih za financiranje proračunskih potreb in refinanciranje dolga tako zadolžila za pet milijard evrov.

Kar 3,3 milijarde evrov bo potrebovala zaradi proračunskega primanjkljaja in še 670 milijonov evrov za kapitalske naložbe, je razvidno iz programa financiranja državnega proračuna.

Poleg tega mora država refinancirati še 1,24 milijarde evrov obveznic, ki bodo bremenili tudi prihodnje proračune.

Jasno je, da bo to vplivalo na inflacijo, povečanje zadolženosti pa na kreditno sposobnost in prihodnje obrestne mere.

Delež dolga v BDP-ju, ki je visok, bo znova narasel.

Pred nami pa je huda recesija in zelo verjetno – stagflacija.

Vse, za kar so se te dni izborili zdravniki, sodniki in vzgojiteljice bo »pojedla« več kot 10-odstotna inflacija verjetno že prej kot v pol leta.

Pred vlado, ki rada dá, in pred sveže zaljubljenim predsednikom vlade, (ki zadnje dni rad uživa v družbi nekdanje partnerice razvpitega podjetnika, ki je vrsto let tesno povezan s stranko SDS Janeza Janše), ki težave najraje rešuje s kimanjem, pa se bodo pojavili novi stavkajoči.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tina Gaber (@tina_gaber)

Gre za kupovanje časa.

In gašenje požarov.

Rešitve, ki se skriva predvsem v spremembi kratkovidne politike sankcij, ki je narekujeta Evropska unija in ameriška posredniška (gospodarske) vojna z Rusijo, ki je vir teh težav, pa v vladi Roberta Goloba žal še vedno ne vidijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek