četrtek, 01. maj 2025 leto 30 / št. 121
Prištinski specialci grozijo s »peklom« za uporne Srbe, srbska vojska in policija v najvišji stopnji pripravljenosti

Položaj na Kosovu se zaradi pristranske politike Evropske unije in ZDA znova nevarno zaostruje.
V Bruslju in Washingonu so Prištini očitno dovolili »salami taktiko« s katero od Srbije in Srbov, ki živijo na Kosovu dobiva vedno nove koncesije, sama pa zavrača spoštovanje vseh podpisanih dogovorov.
Konkretno tudi po skoraj desetletju od podpisa Bruseljskega sporazuma vlada v Prištini ni izpolnila obveznosti, da ustanovi Skupnost srbskih občin.
BBC News - Kosovo: Serbia puts troops on high alert over rising tensionshttps://t.co/wss6TP0g9g
— Sam hussain (@Samsoprano30) December 27, 2022
Sedanji predsednik vlade v Prištini Albin Kurti je to obveznost celo zavrnil, češ da so jo podpisale prejšnje vlade, ne pa njegova.
Hkrati napoveduje, da ob nasilni odstranitvi blokad v srbskih enklavah žrtev ne bo mogoče izključiti.
Na podoben način Priština pošilja na sever Kosova albanske specialce brez dovoljenja štirih županov srbskih občin, vlaga zahteve za včlanitev v EU in druge institucije, kar je bilo prepovedano z Washingtonskim sporazumom...

Nato je Priština z enostransko akcijo želela odvzeti tablice s srbskimi oznakami mest in celo vozila Srbom s takšnimi tablicami, kar je privedlo do protestov, odstopov županov in praktično vseh srbskih policistov, tožilcev in sodnikov iz kosovskih institucij na severu Kosova.
Priština se je odzvala z novo zaostritvijo – na sever je poslala specialce s težkim orožjem (tudi ostrostrelce), aretirala enega od bivših policistov in pripravila sezname za aretacije več sto Srbov.
Rezultat?
Vrsta barikad po vsem severnem Kosovu, ob katerih demonstranti vztrajajo že 18 dni.
Protestniki zahtevajo izpustitev aretiranega nekdanjega policista, umik specialcev iz njihovih občin in preklic novih aretacij, ki naj bi jih pripravljali v Prištini.
Na seznamih je več sto ljudi, med njimi tudi brat srbskega predsednika.
Sedaj vlada v Prištini zahteva od mednarodnih sil, oblikovanih iz enot članic zveze NATO (KFOR) da Prištini pomaga odstraniti barikade.
Serbs living in northern #Kosovo have recently held massive protests against the Kosovo government.@KillidRadio https://t.co/gumbwd5KcB
— Killid Radio - رادیو کلید (@KillidRadio) December 27, 2022
KFOR za zdaj temu ni sledil.
Priština grozi, da bo barikade sedaj odstranila sama. S tem bi v dejansko politične proteste posegla s silo.
Od podjetij z mehanizacijo je albanska policija iz Prištine najela tudi stroje za razbijanje skal, buldožerje in podobno mehanizacijo.
A rally in support of Kosovo & Metohija started in Rudar near the barricades erected by Serbs.
— Nixin Wolf (@NixinWolf) December 22, 2022
Serbs came to the rally not only from the four northern municipalities, but also from the southern enclaves, where albanian terror & oppression has been felt more and more lately. pic.twitter.com/rb9iQqJ8CU
Srbija je prvič doslej odločno sporočila, da tega ne bo dovolila.
Od KFOR-ja zahteva zaščito za Srbe na Kosovu, v primeru vnovičnega pogroma ali napada z orožjem pa napoveduje, da bo njena vojska in policija na Kosovu intervenirala.
Formalno tega seveda brez utemeljenega razloga ne bi smela, saj je na Kosovu z resolucijo VS OZN 1244 edino KFOR pooblaščen za zagotavljanje javnega miru.

Toda KFOR že leta 2004 ni preprečil požigov srbskih cerkva, pregonov in pobojev Srbov, ponavljanje takega pasivnega ravnanja pa po mednarodnem pravu velja za materialno kršitev resolucije VS OZN.
V tem primeru ima Srbija ustavno in mednarodnopravno pravico, da na Kosovu, ki ostaja del njenega ozemlja (kljub priznanju s strani določenega števila držav, tudi Slovenije) intervenira.
Posledice tega pa bi bile odvisne od razmerja sil. Srbija bi se zagotovo znašla pod hudim pritiskom, ob tem je tudi v popolni »obkolitvi« članic zveze NATO. Toda tudi ta zveza ni več enotna, kot je bila.
In banning the Serbian Patriarch Porfirije from entering the province, Kosovo’s provisional authorities have basically banned the Serbian Orthodox Church in their fake state. No wonder, after Albanian extremists there destroyed 150+ Christian churches & monasteries since 1999. pic.twitter.com/OWSicJ5bVH
— Boris Malagurski (@malagurski) December 25, 2022
Če bi bila srbska akcija izsiljena, bi se članice le stežka odločile za ponovitev napadov na Srbijo iz leta 1999.
Madžarska bi zagotovo bila proti, morda pa še kakšna država.
Ob tem ima Srbija na svoji strani vse močnejši državi – Kitajsko in Rusijo, kar pomeni da VS OZN ne bi dovolil nobene vojaške akcije, Srbija pa ima ob tem tudi boljše orožje, na primer kitajske rakete FK-3, drone, novejše tanke in havbice.
The EU’s secretary of state, Spaniard Pascual Ignacio Navarro, has openly advised the European Parliament that, “Spain will NEVER recognize Serbia’s breakaway province of Kosovo as a sovereign and independent nation because Kosovo is an integral part of Serbia.” pic.twitter.com/tDh44QeDIR
— Nixin Wolf (@NixinWolf) December 20, 2022
Zračno bombardiranje ne bi bilo tako enostavno kot leta 1999, Srbija pa lahko v primeru konflikta računa na popolno informacijsko in finančno podporo vsaj Rusije in verjetno tudi Kitajske, ob tem pa ima tudi obnovljeno floto supersoničnih lovcev.
Veliko vprašanje je, če bi se zgolj ZDA, ki imajo na Kosovu svoje vojaško oporišče, odločilo za napad na Srbijo s koalicijo voljnih. To pa bi lahko odprlo tudi nove frontne črte v BiH in celo Črni gori.
Ob tem se situacija zaostruje do te mere, da so kosovske oblasti preprečile vstop na Kosovo celo patriarhu srbske pravoslavne cerkve Porfiriju, čeprav je patriarhija v Peći njegovo matično domovanje.

Kurtijeva vlada je zahtevala, da patriarh najprej obsodi postavljanje barikad in prihode nekaterih duhovnikov na Kosovo preko neuradnih mejnih prehodov – kot predpogoj za vstop na Kosovo.
Gre za nov, hud udarec za vse Srbe in kršitev vseh temeljnih in civilizacijskih norm, ki veljajo ne le v Evropi, pač pa formalno tudi na Kosovu.
EU se je odzvala z blagim sporočilom, kjer je zahtevala tako odstranitev barikad kot dovoljenje za vstop Porfirija.
Today, provisional PM Kurti banned Serbian patriarch Porphyrius from visiting the ancestral seat of the SOC, Patriarchal Monastery of Peć. While a large part of the world celebrates Christmas, the religious freedoms of Serbs in #Kosovo* are being degraded time and again. pic.twitter.com/BoBjYzwl4B
— Nemanja Starović (@nstarovic) December 25, 2022
Glede kršitev vseh dogovorov s strani albanske vlade v Prištini pa vrh EU molči, največje države Evropske unije in njihovi uradniki pa na bilateralni ravni postavljajo ultimate Srbiji.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić naj bi imel le še do izteka današnjega dneva čas, da doseže odstranitev barikad.
To mu je menda ukazala »kvinta« - petčlanski samooklicani organ zahodnega dela »mednarodne skupnosti.«
retweetnews2019: RT @QNAEnglish: The Serbian President ordered the army to be on the highest level of combat readiness after weeks of escalating tensions between Serbia and Kosovo. #QNA pic.twitter.com/4dUArIV2bs
— Yu mreža (@yumrezacom) December 27, 2022
Vučić, ki je uradno zahteval, da KFOR dovoli prihod do 1000 srbskih vojakov in policistov na Kosovo (kar predvideva resolucija VS OZN 1244!) je medtem dvignil bojno pripravljenost srbske vojske, pa tudi policije na najvišjo stopnjo, »vse do uporabe oborožene sile.«
Prištinski, albanski specialci medtem na svoji FB strani grozijo, da čaka pekel vse, ki se jim bodo uprli in izbrali »prerano smrt.«
Namesto da bi EU pomagala pri iskanju vzdržnih kompromisov pa z ultimati Srbiji, kjer njeni demokratsko neizbrani aparatčiki (Ursula von der Leyen) in posamezni politiki držav (Nemčije, Francije, glasni pa so tudi nekateri slovenski evroposlanci) zahtevajo le priznanje Kosova in grozijo, da bodo sicer albanskim silam dali proste roke pri obračunu s protestniki - zgolj poslabšuje že tako klavrno situacijo.
Serbia has placed its security forces on the border with Kosovo in a “full state of combat readiness”, senior officials have said.#VoiceOfNations pic.twitter.com/3mpUSMg9vp
— Voice of Nations (@VoiceOfNations7) December 27, 2022
Na barikadah je že prišlo do streljanja, srbski mediji pa pišejo, da bodo v primeru napadov odgovorile »srbske obrambne sile.«
Morda takšne, ki bodo oblikovane na severu Kosova.
Na to opozarja tudi srbski zunanji minister.
Srbija je vedno pripravljena posredovati, če bo prišlo do oboroženega napada na Srbe na severu Kosova in Metohije, je dejal srbski zunanji minister Ivica Dačić in poudaril, da bo Srbija storila vse, da ohrani mir.
»To je bilo jasno vse te tedne«, je dejal Dačić na TV Insider, ko so ga vprašali, ali je srbska vojska pripravljena posredovati v primeru napada na Srbe s severa Kosova.
»Vse bomo vložili v mir, v nadaljevanje dialoga, a če bo prišlo do fizičnega napada, pobijanja Srbov, pogromov in KFOR ne bo želel posredovati in izpolniti svojega mandata po Resoluciji 1244, bo Srbija prisiljena, da to stori,« je dejal Dačić in dodal, da je bistvo v tem, da se to ne zgodi in da Srbija upa, da se to ne bo zgodilo.
Opozarja tudi, da mednarodna skupnost samo gasi požare, namesto da bi odpravila vzroke napetosti.
Na vprašanje, ali ima uradni Beograd kaj opraviti z organizacijo barikad, je Dačić dejal, da so Srbi na Kosovu in Metohiji sami po sebi politični dejavnik in da se za svoje pravice borijo legitimno.
- Artilharia sérvia a caminho da fronteira com o Kosovo pic.twitter.com/OkKBEbDkVg
— Prof Danuzio Neto | OSINT Geopolítica Atualidades (@danuzioneto) December 27, 2022
»Če mislite, da so predstavniki oblasti v Beogradu sodelovali pri organiziranju barikad in vsega drugega, poslušajte, menda je dovolj jasno, da so Srbi na Kosovu in Metohiji sami po sebi politični dejavnik. Borijo se za svoje pravice, legitimno,« je dejal Dačić.
Spomnil je na tri rdeče črte, ki jih ima Srbija.
Prva se po njegovih besedah nanaša na Zvezo srbskih občin in na to, da Srbija ne more pristati na ponovna pogajanja o tej temi v novem mirovnem načrtu in pogajalskem procesu, »saj bi to pomenilo izgubo devetih let.«
Druga rdeča črta je, kot je dodal, osamosvojitev t. i. Kosova, torej članstva t. i. Kosova v OZN, kar je za Srbijo nesprejemljivo.
Tretja pa je fizična varnost Srbov na Kosovu in Metohiji.
Dodal je, da Beograd dela vse v želji in prizadevanju, da se vse težave rešijo z dialogom, z deeskalacijo in ne z novimi napetostmi.
Spannungen im #Kosovo: #Serbische Armee in höchster Alarmbereitschaft - Politik - https://t.co/OFrWN9fyrv https://t.co/UhTrrowWLz
— SILJA VOENEKY (@PublicIntLaw) December 27, 2022
Dejstvo je, da so kosovski Albanci, nekoč manjšina pod pritiskom srbske večine (ki so jih podpirali tudi mnogi v Sloveniji) danes sami večina, ki pod nadzorom mednarodne skupnosti izvaja teror nad manjšino Srbov, pri čemer zahodne države poskušajo narediti vse, da bi Kosovo v nasprotju z mednarodnim pravom iztrgale iz Srbije.
In Srbijo prisilile v priznanje nove realnosti, pa čeprav z nasiljem.
Morda se bodo napetosti umirile tudi tokrat, toda če KFOR, v katerem so tudi slovenski vojaki, ne bo odločnejši in ne bo odigral zapovedane nevtralne vloge, potem lahko pričakujemo najhujše.