torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
Kakšen je odgovor Kremlja na plinsko »kapico«, ki jo je v EU zagovarjal tudi premier Golob
Vsak poskus določitve zgornje meje cene plina je »nesprejemljiv«, je v ponedeljek novinarjem dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov in dodal, da se bo Rusija na takšno potezo ustrezno odzvala.
Njegove besede so odziv na potezo ministrov za energetiko Evropske unije, ki so se v ponedeljek dogovorili o mehanizmu plinske kapice, poroča Reuters.
Why is Russia so aggressive? pic.twitter.com/q3LWuJilbc
— -- GEROMAN -- time will tell - -- (@GeromanAT) December 19, 2022
»Gre za kršitev samega tržnega procesa, saj je omejitev cen napad na tržno oblikovanje cen in kot tako nesprejemljivo,« je dejal Peskov novinarjem in dodal, da »kakršnega koli sklicevanja na zgornjo mejo cen ni mogoče sprejeti.«
Rusija »potrebuje čas, da skrbno oceni vse prednosti in slabosti, medtem ko dela na svojih odzivnih ukrepih,« je poudaril predstavnik Kremlja in dodal, da je bil odziv na omejitev nafte »nekoliko zapoznel« iz podobnih razlogov.
Russian oil pipeline company Transneft has received bids from Poland and Germany to pump oil through the Druzhba pipeline for 2023, despite the countries' declarations of refusal to supply
— Reggie Meezer (@ReggieMeezer) December 20, 2022
pic.twitter.com/8njfYGthsq
Zgornjo mejo cen nafte so v začetku tega meseca uvedle članice EU, države G7 in Avstralija.
Rusija za zdaj uradno ni napovedala nobenih povračilnih ukrepov.
Vendar je Peskov pred tem dejal, da je v teku dokončanje ustreznega predsedniškega odloka.
Warmonger PM Rishi Sunak has committed Ukrainian civilians to more misery throughout 2023.
— JobCentreSUCKS (@DWPscumbags) December 19, 2022
Po poročanju ruskega časopisa Vedomosti naj bi Moskva prepovedala prodajo nafte po pogodbah, ki določajo zgornjo mejo cen.
Izvoz naj bi bil prav tako prepovedan v države, ki zahtevajo omejitev kot pogoj v svojih pogodbah o dobavi ali pa če so njihove referenčne cene določene na ravni zgornje meje 60 ameriških dolarjev za sod.
EU energy ministers have agreed to a cap on natural gas prices, after weeks of talks as the bloc seeks to tackle the energy crisis. The Kremlin spokesperson, Dmitry Peskov, said the price cap was an attack on market pricing and unacceptable, Russia’s Interfax news agency reported pic.twitter.com/Ml490wgwic
— WatchTower 环球瞭望台 (@WatchTowerGW) December 20, 2022
Prej v ponedeljek so se energetski ministri EU dogovorili o mehanizmu za poskus znižanja visokih cen plina, ki so prizadeli gospodarstva bloka med prizadevanji za odvajanje od ruskega uvoza.
Po poročanju Reutersa se bo zgornja meja sprožila, če bodo cene presegle 180 evrov na megavatno uro tri dni zaporedoma v skladu s pogodbo nizozemskega fonda TTF, dogovor naj bi začel veljati sredi februarja.
— Jeff arnold (@jeffreyarnold76) December 19, 2022
Omejitev bi zamrznila trgovanje s pogodbami TTF po ceni, ki presega določeno referenčno raven za največ 35 evrov na megavatno uro.
Referenčna raven bi bila določena na podlagi obstoječih ocen cen utekočinjenega zemeljskega plina (LNG), dodaja Reuters.
Tudi ta ukrep pa bi lahko po oceni Bloomberga le še prispeval k že akutnemu pomanjkanju plina po sprejemljivih cenah v Evropi.